REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pracy kobiet w ciąży i młodocianych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nie każdy pracownik może wykonywać pracę w nocy, w szczególności ograniczenia dotyczą kobiet w ciąży i młodocianych.

Pracodawców, którzy zlecają pracę w nocy, wiążą nie tylko maksymalne normy czasowe w przypadku wykonywania przez pracownika prac szczególnie niebezpiecznych albo związanych z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym (art. 1517 par. 3 k.p.), ale także zakazy zatrudniania w nocy niektórych kategorii pracowników.
Ograniczenia te podyktowane są ochroną zdrowia i macierzyństwa. W stosunku do niektórych kategorii pracowników, pracodawca musi bowiem wykazać większą troskę w zakresie zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to m.in. zakazów wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.
Zakazy te mają dwojaki charakter – albo bezwzględnie wiążą pracodawcę (kobiety w ciąży i pracownicy młodociani), albo na wykonywanie pracy w porze nocnej potrzebna jest zgoda chronionego pracownika (osoby opiekującej się małym dzieckiem oraz pracownicy niepełnosprawni).

Odpowiedzialność pracodawcy

Szczególne ograniczenia w tym zakresie dotyczą kobiet w ciąży. Przede wszystkim pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest obowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy, tak aby nie pracowała w nocy. Jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, pracodawca musi przenieść ją do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości – zwolnić na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy (art. 1781 k.p.).
Pracodawcę wiąże ponadto zakaz zatrudniania ciężarnych kobiet w porze nocnej. Bezwzględny charakter zakazu oznacza, iż zgoda pracownicy na zatrudnienie w nocy nie będzie skuteczna, zaś odmowa wykonywania tego rodzaju pracy nie może powodować dla niej żadnych ujemnych skutków. Natomiast naruszenie tego zakazu przez pracodawcę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Pracodawca naraża się na odpowiedzialność wykroczeniową, jeżeli zatrudnia ciężarną w p orze nocnej, niezależnie od motywu, jakim się kieruje. Do powstania odpowiedzialności nie jest istotne, czy przemawiają za tym szczególne potrzeby pracodawcy, czy też pracownika (dodatki za pracę w porze nocnej).

Za zgodą pracownika

Ochrona zdrowia pracowników i rodzicielstwa ustanowiona w kodeksie pracy ma w zasadzie charakter bezwzględny. Tylko bowiem w nielicznych przypadkach pracodawca może być zwolniony z ustawowych ograniczeń. Jednakże i wówczas nie zależy to od jego woli, lecz od decyzji pracownika korzystającego z ochrony, który może zgodzić się na pracę w nocy.
Dzieje się tak w przypadku pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4. Względny charakter zakazu zatrudniania w nocy oznacza, iż tego rodzaju praca jest dopuszczalna za zgodą pracownika. Ma o­n bowiem prawo dokonać wyboru, czy godzi się na uciążliwość pracy w nocy. Odmowa wyrażenia zgody nie może skutkować ujemnymi konsekwencjami w sferze uprawnień pracowniczych.

Młodociani pod ochroną

O ograniczeniach pracy nocnej traktują nie tylko przepisy statuujące ochronę rodzicielstwa, ale także regulujące zasady zatrudniania młodocianych. W przypadku tej kategorii pracowników na pierwszy plan wysuwa się ochrona ich zdrowia, która wiąże się dla pracodawcy z surowszymi wymogami. Dlatego też praca w porze nocnej jako bardziej uciążliwa jest zabroniona w przypadku pracowników młodocianych.
Pora nocna dla młodocianego przypada między godzinami 22 a 6, a w przypadku młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum lub nie mają 16 lat – od godziny 20 do 6. Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.
Ważne!
Względny charakter zakazu nie oznacza, że pracodawca może wymuszać na pracowniku zgodę na wykonywanie pracy w nocy. Może natomiast liczyć na to, że pracownik przyjmie propozycję wykonywania takiej pracy

Potrzebna zgoda lekarza

Pewne ograniczenia dla pracodawcy wynikają także z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą o­ne każdego pracownika niepełnosprawnego, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, jakim się legitymuje, a więc także pracownika z lekkim stopniem. Stosowanie regulacji wyłączających pracę nocną nie dotyczy jednak pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia. Zatrudnienie w nocy może mieć miejsce także na wniosek samego pracownika.
Jest jednak jeden warunek. Otóż, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne musi wyrazić na to zgodę. Innymi słowy konieczne jest stwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy w porze nocnej przez niepełnosprawnego.



Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

Danuta Klucz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Robert Prevost nowym Papieżem! Mamy nowego Zwierzchnika Kościoła katolickiego! Kim jest nowy Ojciec Święty?

W dniu 8 maja br. kardynał Robert Prevost został wybrany nowym Papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jak podaje Reuters - jest to to 69-letni Amerykanin, który większość swojej kariery spędził jako misjonarz w Peru. Jest on stosunkowo nieznany na arenie międzynarodowej. Mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 r., udzielił niewielu wywiadów mediom i rzadko przemawiał publicznie.

Joanna Senyszyn – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na prezydenta 2025]

Joanna Senyszyn – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na prezydenta Polski w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Joanna Senyszyn? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kim jest nowy Papież?

W dniu 8 maja 2025 r. wybrano nowego Papieża. Kim jest nowy papież katolicki? Jak nazywa się nowy papież? Kto jest papieżem 2025? Jakie ma poglądy Papież?

Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?

REKLAMA

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Franciszek zachęcał w maju do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Papież Franciszek zachęcał w maju 2025 r. do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich. Papież wiedział jak ważnym aspektem życia społecznego jest praca. Zresztą już Jan Paweł II poświęcił w jednej ze swoich encyklik wiele przemyśleń na temat wartości ludzkiej pracy. Laborem exercens (łac. wykonując pracę) – encyklika społeczna papieża Jana Pawła II, ogłoszona została14 września 1981, w 90. rocznicę ogłoszenia encykliki Rerum novarum Leona XIII. Papież porusza tam wątek tego: czy żyjemy po to, żeby pracować, czy pracujemy po to, żeby żyć. To pytanie w dzisiejszych czasach (zabieganych, gdzie pogubiły się wartości życiowe, gdzie liczyć się konsumpcjonizm) - nabiera jeszcze większego sensu. Obecnie, według danych ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (OIL), 402,4 miliona ludzi na świecie nie ma pracy; 160 milionów dzieci jest zmuszanych do pracy; 240 milionów pracowników otrzymuje mniej niż 3,65 dolara dziennie; a ponad 60% aktywnej zawodowo populacji pracuje w szarej strefie, co oznacza, że około 2 miliardy ludzi nie ma praw pracowniczych ani zabezpieczenia społecznego.

MOPS ma prawo odmówić zasiłku osobie niepełnosprawnej chodzącej o kulach (umiarkowany stopień niepełnosprawności)

MOPS nie dał zasiłku osobie niepełnosprawnej bo wcześniej otrzymała ona zasiłek stały 1000 zł, zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności (200 zł), specjalne zasiłki celowe: na częściowe pokrycie opłat mieszkaniowych (100 zł), na pokrycie części kosztów energii elektrycznej (150 zł) i na leki i leczenie (150 zł). Umiarkowany stopień niepełnosprawności i ograniczenia wynikające z chodzenia o kulach nie dają prawa do kolejnych roszczeń do MOPS o zasiłki.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Obniżki stóp procentowych w 2025 roku – jak i kiedy zmienią się raty kredytów i zdolność kredytowa

W maju 2025 r. Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 19 miesięcy obniżyła stopy procentowe - o 50 punktów bazowych (0,5 pkt proc.). Na ten ruch czekali wszyscy Polacy. Branża finansowa przewidywała, że tak się stanie. Mówi się także, że wysokość stóp może dalej spadać. Jak to wszystko wpłynie na raty kredytów i w jaki sposób kredytobiorcy powinni zareagować?

REKLAMA