REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką pomoc otrzyma uczący się pracownik

Przemysław Ciszek
Przemysław Ciszek

REKLAMA

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zakres i rodzaj pomocy, jaką może otrzymać uczący się pracownik, jest uzależniony od formy (szkolna, pozaszkolna), w jakiej pobiera on naukę.
W przypadku gdy pracownik dokształca się w trakcie trwania stosunku pracy, mogą przysługiwać mu szczególne uprawnienia w tym zakresie. Uprawnienia te zależne są jednak od tego, czy nauka została podjęta na podstawie skierowania pracodawcy, czy też pracownik podejmuje ją we własnym zakresie. Ważne jest także, czy pracownik podejmuje naukę w formie szkolnej czy też pozaszkolnej. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU 1993 r. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

Skierowanie od pracodawcy

Jednym z uprawnień, które mają umożliwić pracownikowi skuteczne ukończenie nauki, jest urlop szkoleniowy.

W przypadku gdy pracownik podejmie naukę w szkole (np. szkole podstawowej, ponadpodstawowej, szkole wyższej) na podstawie skierowania zakładu pracy, będzie mu przysługiwać urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach uzależnionych od rodzaju szkoły.

Takiemu pracownikowi będzie przysługiwało:

- 6 dni roboczych urlopu szkoleniowego - dla pracownika przystępującego do egzaminów końcowych, w tym egzaminów eksternistycznych, w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 6 dni roboczych urlopu szkoleniowego - dla pracownika, który po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej przystępuje do egzaminu dojrzałości,

- zwolnienie z części dnia pracy nieprzekraczające 5 godzin tygodniowo - dla pracownika, który podejmuje naukę w szkole wieczorowej, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia.

- urlop szkoleniowy w każdym roku szkolnym w wymiarze do 12 dni roboczych, przeznaczony na udział w zajęciach obowiązkowych (konsultacjach) - dla pracownika, który podejmuje naukę w szkole ponadpodstawowej systemem zaocznym,

- 21 dni roboczych (na studia wieczorowe) lub 28 dni roboczych (na studia wieczorowe) - wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów w szkole wyższej, przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów.

Dodatkowo w ostatnim roku studiów pracownikowi skierowanemu przysługuje dodatkowo 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego),

Z kolei urlop szkoleniowy lub zwolnienie z części dnia pracy dla pracownika skierowanego uczącego się w systemie mieszanym wynosi:

- w części przewidzianej na kształcenie w systemie dziennym - na czas trwania obowiązkowych zajęć,

- w części przewidzianej na kształcenie w systemie wieczorowym i zaocznym - w wymiarze proporcjonalnym do czasu trwania nauki w danym systemie.

Urlop i zwolnienia są w tym przypadku płatne. Obowiązują przy tym zasady jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

W przypadku gdy pracodawca zdecyduje się skierować pracownika na naukę, powinien zawrzeć z nim specjalną umowę precyzującą prawa i obowiązki stron.

Nauka w szkole bez skierowania

Jeżeli pracownik podejmuje naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy, pracodawca może udzielić mu bezpłatnego urlopu lub zwalniać go z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia. W takim przypadku strony powinny na zasadzie porozumienia ustalić wymiar takiego zwolnienia.

Należy zaznaczyć, że okres bezpłatnego urlopu będzie wliczał się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy.

Formy pozaszkolne na podstawie skierowania

Pracownikowi, który podejmie naukę w formie pozaszkolnej (np. udział w szkoleniach, studiach podyplomowych), na podstawie skierowania zakładu pracy może przysługiwać urlop szkoleniowy.

Będzie tak, jeśli umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej.

W przypadku skierowania pracownika na naukę będzie mu przysługiwać zwolnienie z pracy w następującym wymiarze:

- do 28 dni roboczych - na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania nauki na studiach podyplomowych zaocznych,

- do 6 dni roboczych (ustalany przez zakład pracy, w zależności od czasu trwania szkolenia i egzaminów) - na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych dla pracownika skierowanego na wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe, kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria, samokształcenie kierowane, staże zawodowe lub specjalizacyjne (te ostatnie dotyczą pracowników podstawowej działalności służby zdrowia oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych świadczących usługi w zakresie podstawowej działalności służby zdrowia),

- do 2 dni roboczych w miesiącu - na udział w obowiązkowych konsultacjach dla pracownika skierowanego na kursy zaoczne,

- do 3 dni roboczych w całym okresie samokształcenia - na udział w konsultacjach dla pracownika odbywającego samokształcenie kierowane,

- zwolnienie z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo - dla pracownika skierowanego na wieczorowe studia podyplomowe oraz na kursy i seminaria przysługuje, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia,

- dodatkowo pracownikom podstawowej działalności służby zdrowia oraz do nauczycieli akademickich i pracowników naukowych świadczących usługi w zakresie podstawowej działalności służby zdrowia przysługuje urlop szkoleniowy na czas trwania obowiązkowych zajęć wynikających z określonych form dokształcania lub doskonalenia w służbie zdrowia.

Zwolnienie od pracy z tej przyczyny jest płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Dokształcanie pozaszkolne bez skierowania

Podobnie jak w przypadku nauki w szkołach pracownikowi podejmującemu naukę w formach pozaszkolnych bez skierowania może być udzielony urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy i pracownikiem.

Wykorzystanie urlopu szkoleniowego

Wspomniane powyżej przepisy nie regulują kwestii, w jaki sposób pracownik powinien skorzystać z przysługującego mu urlopu. Jak się wydaje, w przypadku gdy to pracodawca kieruje pracownika na dodatkowe zajęcia, niejako automatycznie udziela pracownikowi wolnego na ten czas.

Oczywiście w praktyce pracodawcy mogą przewidzieć dodatkowy obowiązek pracownika, polegający na konieczności złożenia dodatkowego wniosku w tej sprawie. Miejscem na takie regulacje jest oczywiście umowa dotycząca skierowania pracownika na naukę. Takie rozwiązanie będzie również korzystne dla pracodawcy w przypadku, gdy w chwili podpisywania z pracownikiem umowy o skierowanie na kształcenie nie są jeszcze znane terminy zajęć pracownika.

Przemysław Ciszek

C&C Chakowski&Ciszek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA