REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak określić w umowie o pracę termin rozpoczęcia pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Kosińska

REKLAMA

Strony, przystępując do określenia w umowie o pracę terminu rozpoczęcia pracy przez pracownika, muszą pamiętać, że nie jest on równoznaczny z terminem nawiązania stosunku pracy.
Termin rozpoczęcia pracy to ostatni istotny element umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 5 k.p.), którego brak w umowie o pracę nie czyni jej bezskuteczną. Temin rozpoczęcia pracy określa się przez wskazanie konkretnego dnia danego miesiąca w roku.
 

Nawiązanie stosunku pracy

 

Umowa o pracę powinna określać dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika. Z tym dniem powstaje stosunek pracy.

WAŻNE!

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.).

Warto w tym miejscu podkreślić, że ustawodawca odróżnia termin zawarcia umowy o pracę od terminu nawiązania stosunku pracy. Nawiązanie stosunku pracy określane jest przez wyznaczenie konkretnej daty, w której powstaje regulowana przepisami Kodeksu pracy więź prawna między dwoma podmiotami - pracodawcą a pracownikiem. Natomiast termin zawarcia umowy o pracę to dzień, w którym powstaje podstawa prawna stosunku pracy. Strony stosunku pracy nie mają obowiązku wyznaczać w umowie o pracę terminu nawiązania stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony - w dniu doręczenia powołania, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi wykonywanie pracy. Wówczas okres między zawarciem umowy a nawiązaniem stosunku pracy nie jest traktowany jako okres zatrudnienia, lecz jako okres zawieszenia stosunku pracy. Strony, które zawarły umowę o pracę, pozostają w stosunku pracy, nie muszą jednak dopełniać wzajemnych obowiązków związanych ze świadczeniem pracy. Przy czym w tym okresie zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych, wynikających z Kodeksu pracy.

Przykład

Pracownik zawarł z pracodawcą umowę o pracę 30 października. Jako dzień nawiązania stosunku pracy wyznaczono w umowie dzień 10 listopada. W dniu 8 listopada pracownik uległ wypadkowi. Po stawieniu się do pracy 10 listopada zażądał od pracodawcy zakwalifikowania tego wypadku jako wypadku przy pracy, z uwagi na podpisaną z pracodawcą umowę o pracę. Pracownik nie ma racji, gdyż wypadek, któremu uległ w okresie między zawarciem umowy o pracę a dniem rozpoczęcia pracy, nie jest traktowany w świetle obowiązujących przepisów jak wypadek przy pracy (w tym okresie nie korzysta on z ubezpieczenia społecznego).

Przykład

Pracodawca przygotował umowę o pracę. Nie określił w niej terminu rozpoczęcia pracy. W dniu 10 listopada strony zgodnie podpisały umowę o pracę. Należy przyjąć, że z tym dniem został nawiązany stosunek pracy.

Pracownik może zostać przez pracodawcę dopuszczony do wykonywania obowiazków jeszcze przed zawarciem umowy o pracę. Taka sytuacja jest dozwolona przepisami prawa, gdy przez określone zachowanie strony składają w sposób domniemany stosowne oświadczenie woli (pracownik za wiedzą i zgodą pracodawcy podejmuje pracę). Wówczas dzień rozpoczęcia wykonywania pracy na danym stanowisku będzie dniem nawiązania stosunku pracy, a pracodawca ma obowiązek potwierdzenia na piśmie zawarcia umowy o pracę, wskazując ten właśnie dzień.

Umowa przedwstępna

REKLAMA

Z uwagi na to, że Kodeks pracy nie wprowadza żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o oznaczenie dnia, w którym zostaje nawiązany stosunek pracy, może zaistnieć sytuacja, że data zawarcia umowy o pracę i termin rozpoczęcia pracy będą od siebie bardzo oddalone, np. o kilka miesięcy.

Taka sytuacja jest dozwolona prawnie, ważne jest jednak, aby ustalenie odległego terminu między zawarciem umowy o pracę a dniem rozpoczęcia pracy nie doprowadziło do zatarcia różnic między umową o pracę a umową przedwstępną.

Umowa przedwstępna to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowy o pracę). Powinna ona określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (art. 389 k.c.). Przepis ten jest stosowany w stosunkach pracy w związku z art. 300 k.p., który mówi o odpowiednim stosowaniu przepisów Kodeksu cywilnego w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy, jeśli nie pozostają one w sprzeczności z przepisami prawa pracy. Kodeks pracy nie określa warunków zawierania umów przedwstępnych.

Pracownik, z którym została zawarta umowa przedwstępna o zawarciu w określonym terminie umowy o pracę, ma roszczenie o jej zawarcie albo o odszkodowanie i jest to wówczas sprawa z zakresu prawa pracy.

Nieprzystąpienie do pracy

Nawet jeśli pracownik nie przystąpił do pracy w dniu rozpoczęcia pracy, ma miejsce nawiązanie stosunku pracy.

REKLAMA

Oczywiście istotne jest, czy nieprzystąpienie pracownika do pracy nastąpiło z przyczyn zawinionych, czy usprawiedliwionych (np. z powodu choroby). W pierwszym przypadku pracodawca może wyciągnąć wobec pracownika określone przepisami prawa konsekwencje, włącznie z rozwiązaniem z pracownikiem stosunku pracy w trybie art. 52 k.p. (z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych). W drugiej sytuacji pracodawca nie może zastosować wobec pracownika sankcji prawnych i ma obowiązek dopuścić go do pracy po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej mu stawienie się do pracy.

Również pracownik, którego pracodawca pomimo zawartej umowy o pracę nie dopuszcza notorycznie do pracy, ma prawo rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 11 k.p. z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków wobec pracownika przez pracodawcę.

Katarzyna Kosińska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa terminy wypłaty pieniędzy. Kiedy przelewy trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w czerwcu.

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Dodatek emerytalno-rentowy dla ojców nie tylko dla matek. Wielki przełom w interpretacji przepisów [wyrok TSUE]

Jakiś czas temu opisywaliśmy dodatki do emerytury czy renty dla kobiet, jak i świadczenie MAMA 4+. Teraz przyszedł czas na analizę bardzo aktualnego wyroku TSUE bo z 15 maja 2025 r. dotyczącego dodatku emerytalno-rentowy dla ojców, nie tylko dla matek mających jedno lub większą liczbę dzieci biologicznych lub przysposobionych. To wielki przełom w interpretacji przepisów. Czas więc zająć się bardziej szczegółowo zagadnieniami w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

REKLAMA

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

REKLAMA

Co dalej z urlopem stażowym? Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt MRPiPS w sprawie zaliczania okresów różnych prac do stażu. Czy miliony Polaków zyskają dodatkowy urlop?

Urlop stażowy to temat, który stał się teraz jeszcze bardziej aktualny - za sprawą zmian w zaliczaniu do stażu pracy okresów wykonywanych czynności m.in. na podstawie JDG czy umów cywilnoprawnych. Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt Ministerstwa Pracy, w którym przewidziano, że do stażu pracy będą zaliczane okresy działalności jednoosobowej działalności gospodarczej oraz praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia. Generalnie koncepcja wydłużania urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ niesie za sobą obietnicę większego odpoczynku i lepszej ochrony zdrowia pracowników. Pracownicy z krótszym stażem (do 10 lat) nadal mieliby 20 dni urlopu, ale po osiągnięciu 10 lat pracy przysługiwałoby już 30 dni. Co więcej, po każdym kolejnym pięcioletnim etapie okres wypoczynku miałby rosnąć o dodatkowe 5 dni, aż do maksymalnie 40 dni dla osób pracujących co najmniej 20 lat. Czy taka propozycja wejdzie w życie?

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

REKLAMA