REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodplatne świadczenia na rzecz pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Natalia Korzeniecka

REKLAMA

Obok wynagrodzenia pracodawca często przekazuje na rzecz pracowników także inne świadczenia, które mają charakter nieodpłatny lub częściowo odpłatny.
Obok wynagrodzenia pracodawca często przekazuje na rzecz pracowników także inne świadczenia, które mają charakter nieodpłatny lub częściowo odpłatny.

Obowiązek ustanowienia świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych może zostać nałożony na pracodawcę na podstawie obowiązujących przepisów, a niekiedy na podstawie np. regulaminu pracy.

Zakup posiłków i napojów

REKLAMA

Zgodnie z art. 232 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Problematykę obowiązków pracodawcy w zakresie przyznawania posiłków i napojów regeneracyjnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).

Zgodnie z powyżej przytoczonymi przepisami pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłków wydawanych ze względów profilaktycznych oraz napoi, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych pracownikom nałożony na pracodawcę został co do zasady uzależniony od intensywności pracy fizycznej. I tak, m.in. dla pracowników wykonujących pracę fizyczną na otwartej przestrzeni w okresie zimowym posiłek regeneracyjny będzie przysługiwał zawsze, gdy praca powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Zgodnie z rozporządzeniem za okres zimowy uważa się okres od 1 listopada do 31 marca.

Ponadto pracodawca ma obowiązek dostarczenia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Przepisy nie określają, jakiego rodzaju mają to być napoje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup odzieży roboczej

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikom środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Ponadto środki ochrony indywidualnej powinny być przydzielane do stosowania także wówczas, gdy zastosowane ograniczenie zagrożeń jest niewystarczające i w związku z tym pracownik przy wykonywaniu określonej pracy jest narażony na szkodliwe lub niebezpieczne czynniki w stopniu zagrażającym jego zdrowiu lub bezpieczeństwu.

Ponadto, zgodnie z art. 2377 § 1 k.p. pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie pracy oraz gdy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcom została pozostawiona możliwość samodzielnego ustalenia stanowisk pracy, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. Niemniej nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie odzieży i obuwia roboczego.

Natomiast, zgodnie z art. 2379 § 3 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pranie oraz konserwację odzieży roboczej. Jeśli pracodawca nie może tego zapewnić, pracownik może prać samodzielnie odzież roboczą, pod warunkiem jednak wypłacania mu ekwiwalentu pieniężnego w wysokości poniesionych kosztów.

Przykład

Jan K. będący pracownikiem biura ochrony otrzymał sort mundurowy w celu codziennego używania go w wykonywanej pracy przy ochronie banku. Jego pracodawca - firma ochroniarska - uzgodnił z Janem K., że pranie odzieży zostanie zapewnione przez samego pracownika. Jan K. wyraził zgodę na samodzielne pranie odzieży, w zamian za co miał otrzymywać ekwiwalent pieniężny. Dodatek z tytułu ekwiwalentu został mu dołączony do wynagrodzenia. Czy zatem podlega obowiązkowi opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych? Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych zostały określone w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 11 zwalniają z tego podatku otrzymywane przez pracownika świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, jeśli przysługują one na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Świadczenia w zakresie ochrony zdrowia

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca nie ma prawa dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego ma on obowiązek kierowania swoich pracowników na określone badania profilaktyczne i sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej, niezbędnej ze względu na warunki pracy. Wszystkie badania profilaktyczne, tj. badania wstępne, okresowe czy kontrolne, pracodawca przeprowadza na własny koszt. Ponadto pracodawca zobowiązany jest także sfinansować koszt profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej ze względu na warunki pracy.

Problematyka profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników została uregulowana w Kodeksie pracy oraz ustawie z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r. nr 125, poz. 1317). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne będą wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot zobowiązany do ich zapewnienia z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Wielu pracodawców poza obowiązkowymi badaniami lekarskimi finansuje również pracownikom świadczenia dodatkowe, takie jak np. szczepienia przeciwko grypie itp.

Dowóz pracowników do pracy

Rodzajem świadczenia dodatkowego, niebędącego obowiązkiem nałożonym przez ustawę jest dowóz pracowników do pracy organizowany i finansowany przez pracodawcę. W praktyce wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom dowóz z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Świadczenie to jest albo całkowicie bezpłatne, albo odpłatne częściowo.

Bony towarowe i paczki świąteczne

Innym rodzajem świadczeń rzeczowych, z których bardzo często korzystają pracodawcy, są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Jak podkreślają sami pracodawcy, są one atrakcyjną formą motywowania pracowników. Ponadto zwłaszcza w okresie przedświątecznym bardzo rozpowszechnione jest przygotowywanie dla pracowników lub ich dzieci paczek świątecznych.

Problematyka nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników wiąże się również z wieloma kwestiami podatkowymi i rachunkowymi, które nie zostały tutaj opisane.

Natalia Korzeniecka

aplikant adwokacki

 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka prześwietla absolutnie wszystkich. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie! Nikt się przed fiskusem nie ukryje

Blady strach padł na handlujących w sieci? Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA