REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu i na jakich warunkach przysługuje urlop wychowawczy

Bartłomiej Raczkowski

REKLAMA

W celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem pracownik może wziąć urlop wychowawczy. Na jakich warunkach pracodawca udziela mu takiego urlopu? Czy z uprawnienia tego może korzystać oboje rodziców?

Pracownikowi, który ma co najmniej sześciomiesięczny ogólny staż pracy, przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze trzech lat. Celem tego urlopu jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Jeżeli jednak ze względu na stan zdrowia dziecka, potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagane jest sprawowanie nad nim dalszej opieki, pracownik ma prawo do dalszego urlopu wychowawczego w wymiarze trzech lat. Urlop ten może zostać wykorzystany do ukończenia przez niepełnosprawne dziecko 18 roku życia.

REKLAMA

Urlop przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Uprawnieni są do niego również opiekunowie. Możliwe jest jednoczesne wykorzystywanie urlopu wychowawczego przez oboje rodziców i opiekunów. Okres wspólnego korzystania z urlopu nie może jednak przekraczać trzech miesięcy.

Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek pracownika. Wniosek powinien zostać złożony na dwa tygodnie przed terminem, w którym pracownik zamierza rozpocząć urlop. Od chwili złożenia wniosku aż do zakończenia urlopu pracownik podlega szczególnej ochronie. Pracodawca nie może mu wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Jeżeli jednak wniosek o urlop złożony został w okresie wypowiedzenia, to jest ono skuteczne z tym, że pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu wychowawczego do końca okresu wypowiedzenia. Wyjątkiem od szczególnej ochrony stosunku pracy pracownika w związku z korzystaniem przez niego z urlopu wychowawczego jest zwolnienie z powodu ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy, a także z tzw. przyczyn niedotyczących pracownika, np. likwidacja miejsca pracy. Są to sytuacje pozwalające na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Urlop wychowawczy nie chroni również przed zwolnieniem dyscyplinarnym, oczywiście, jeżeli zachodzą ku niemu przesłanki.

Pracownik nie musi wykorzystywać urlopu jednorazowo. Urlop wychowawczy może być podzielony na kilka części, z tym że nie więcej niż na cztery. Po powrocie z urlopu pracownika należy zatrudnić na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie byłoby to możliwe, na stanowisku równorzędnym lub na innym odpowiadającym jego kwalifikacjom. Wynagrodzenie pracownika po powrocie z urlopu nie powinno być niższe od tego, jakie przysługiwało mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.


Dalszy ciąg materiału pod wideo

BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI

partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA