REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca musi informować

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych z 2004 r. nałożyła na pracodawców prowadzących pracownicze programy emerytalne nowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości dotyczącej prowadzonego programu. Obowiązki te dotyczą nie tylko programów powstałych po 1 czerwca 2004 r., ale także tych utworzonych przed tą datą. Termin złożenia do organu nadzoru informacji za 2004 rok upływa już 1 marca 2005 roku.

Konstrukcja pracowniczych programów emerytalnych (PPE) opiera się na zasadzie dobrowolności. Dobrowolność ma zastosowanie tak w stosunku do pracodawców, którzy nie mają obowiązku oferować swoim podwładnym takiego świadczenia, jak też do pracowników, którzy mogą, ale nie muszą z dobrodziejstwa uczestnictwa w PPE skorzystać. Jednakże utworzenie przez pracodawcę PPE niesie dla niego liczne obowiązki wynikające z ustawy, takie jak m.in. nakaz prowadzenia PPE zgodnie z przepisami ustawy, terminowe i prawidłowe naliczanie i odprowadzenie składek oraz pewną ilość obowiązków administracyjnych. Pracodawcy nie mogą zwolnić się z wypełniania tych obowiązków. Jednym z nich, wynikającym z art. 23 ustawy o PPE, jest składanie do organu nadzoru corocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego u tego pracodawcy PPE.
Kto musi informować
Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o PPE (weszła w życie 1 czerwca 2004 r.) obowiązek składania informacji, o której mowa w art. 23, mają wszyscy pracodawcy prowadzący PPE. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów bez względu na formę, w jakiej program jest prowadzony czy wielkość danego PPE określaną liczbą uczestników czy też wartością aktywów w zarządzaniu. Pierwszy raz informacje, za rok 2004 powinny zostać złożone już w 2005 roku. Nie ulega wątpliwości, że obowiązek złożenia informacji dotyczy wszystkich pracodawców, którzy utworzyli PPE po 1 czerwca 2004 r., czyli na podstawie przepisów nowej ustawy o PPE.
WARTO WIEDZIEĆ
Do złożenia informacji o funkcjonowaniu PPE w 2004 r. zobowiązani są wszyscy pracodawcy, którzy prowadzili programy w 2004 r.
Powstaje jednakże pytanie, czy obowiązek ten dotyczy także pracodawców, którzy utworzyli PPE na podstawie przepisów ustawy z 1997 r. Przypomnijmy, że tamta ustawa nie przewidywała takich obowiązków informacyjnych. W praktyce organ nadzoru zbierał od pracodawców informacje, wysyłając im odpowiednie kwestionariusze.
Ponadto, zgodnie z art. 59 nowej ustawy o PPE pracodawcy prowadzący w dniu wejścia w życie nowej ustawy PPE mają obowiązek dostosować swoje programy do zasad nowej ustawy do 31 grudnia 2005 r. Czy w tej sytuacji powinni składać informację za rok 2004 do organu nadzoru?
Obowiązek dotyczy wszystkich pracodawców prowadzących PPE
W tym miejscu warto przypomnieć, że na mocy art. 61 nowej ustawy o PPE straciła moc ustawa o PPE z 1997 r. Oznacza to, że jedynym źródłem ustawowym obowiązującym obecnie wszystkie PPE jest ustawa z 2004 r., przewidująca obowiązek złożenia rocznej informacji do organu nadzoru. Postanowienia tej ustawy obowiązują od dnia 1 czerwca 2004 r. także w stosunku do programów do niej niedostosowanych, poza przypadkami, gdy zachodzą ewidentne kolizje z postanowieniami umów o PPE utworzonych na gruncie starej ustawy (np. brak limitu rocznego składki dodatkowej, możliwość dokonania wypłaty na podstawie renty z tytułu niezdolności do pracy). W tej sytuacji należy przyjąć, że art. 23 nowej ustawy o PPE przewidujący obowiązek złożenia informacji za dany rok kalendarzowy ma też zastosowanie do PPE utworzonych na podstawie dotychczasowej ustawy o PPE. W konsekwencji pracodawcy prowadzący w 2004 roku PPE mają obowiązek złożenia do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych odpowiedniej informacji o funkcjonowaniu programu, nawet jeśli ich PPE został utworzony na podstawie przepisów dotychczasowej ustawy, a pracodawca nie rozpoczął jeszcze procedury dostosowania PPE do nowej ustawy.
Treść oraz termin składanej informacji
Szczegółową treść rocznej informacji na temat funkcjonowania PPE określa rozporządzenie ministra polityki społecznej z dnia 28 maja 2004 r. Zgodnie z nim informacja o funkcjonowaniu PPE powinna zawierać przede wszystkim dane identyfikujące pracodawcę, dane o liczbie uczestników na koniec każdego kwartału roku kalendarzowego, dane dotyczące składek oraz informacje na temat takich zdarzeń jak wypłaty, wypłaty transferowe czy zawieszenie lub ograniczenie wysokości naliczanych składek.
Informacja roczna powinna zostać sporządzona zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia. Wypełnienie tej dwustronicowej informacji nie powinno zająć pracodawcy dużo czasu, pod warunkiem że posiada o­n wszystkie niezbędne dane. W niektórych przypadkach może być potrzebne uzyskanie jakichś informacji od podmiotu zarządzającego lub też przynajmniej porównanie danych pracodawcy z danymi podmiotu zarządzającego.
WARTO WIEDZIEĆ
Termin złożenia do organu nadzoru informacji o funkcjonowaniu PPE w 2004 r. upływa już 1 marca 2005 r.
Informacja powinna zostać przesłana do organu nadzoru listem poleconym. Zgodnie z treścią art. 23 ust. 2 ustawy o PPE roczna informacja przekazywana jest do 1 marca za rok poprzedni. Rozporządzenie stanowi, że datą przekazania informacji jest data nadania przesyłki poleconej. Termin złożenia do organu nadzoru informacji za 2004 r. upływa już za kilka tygodni – 1 marca 2005 roku.
Marcin Wojewódka
Autor jest radcą prawnym
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz. 1207).
• Rozporządzenie ministra polityki społecznej z dnia 28 maja 2004 r. w sprawie przekazywania przez pracodawcę organowi nadzoru rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego pracowniczego programu emerytalnego (Dz.U. nr 123, poz. 1297).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA