REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu szkody spowodowanej przez dewastację

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Czym jest dewastacja (wandalizm) wg ogólnych warunków ubezpieczenia? Jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę spowodowaną dewastacją? Od czego może być uzależniona wypłata odszkodowania w takiej sytuacji?
Rafał Klepuszewski
Wszystkie towarzystwa ubezpieczeń oferujące obecnie na rynku ochronę dla przedsiębiorców przewidują również możliwość ubezpieczenia mienia służącego do prowadzenia działalności gospodarczej od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji. O ile dwa pierwsze zdarzenia są definiowane przez obowiązujące ogólne warunki ubezpieczenia w sposób zbliżony do siebie (odpowiadający określeniom używanym przez kodeks karny oraz potocznemu rozumieniu tych czynów, chociaż należy tutaj pamiętać, że ochroną ubezpieczeniową objęta jest kradzież z włamaniem, a nie „zwykła”), o tyle ostatnie stosowane jest w dwóch różnych znaczeniach. Niektóre bowiem z ogólnych wzorców umów ubezpieczeniowych podają przez pojęcie dewastacji uszkodzenie mienia (najczęściej zabezpieczeń lokalu, a także ścian, stropów, dachów, okien czy drzwi) w wyniku dokonanego lub usiłowanego włamania, ewentualnie rabunku. Inne natomiast mianem dewastacji, a może właściwiej wandalizmu, nazywają każde rozmyślne zniszczenie ubezpieczonego przedmiotu przez osobę lub osoby trzecie. Już pobieżna lektura obu powyższych definicji nasuwa istotną różnicę w zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W pierwszym przypadku zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał tylko za takie uszkodzenie mienia, które miało związek z dokonanym bądź usiłowanym włamaniem, w drugim zaś takiego związku już się nie przewiduje.
Przykład
Przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy zawarł umowę ubezpieczenia, która w swym zakresie przewidywała ochronę z tytułu szkód spowodowanych przez kradzież z włamaniem, rabunek oraz dewastację. Po zawiązaniu się stosunku ubezpieczeniowego nieznani sprawcy obrzucili kamieniami pojazdy przyjęte w celu naprawy, które znajdowały się na placu przy warsztacie. Jeśli postanowienia zawartej umowy ubezpieczenia określały jako dewastację uszkodzenie mienia, któremu ma towarzyszyć włamanie bądź jego usiłowanie, to w takim przypadku zakład ubezpieczeń będzie wolny od odpowiedzialności za zdarzenie opisane powyżej, gdyż brak tutaj takiego związku. Taka odpowiedzialność będzie zachodzić jedynie wtedy, gdy dewastacja została zdefiniowana jako rozmyślne zniszczenie mienia bez względu na fakt, czy sprawcy chcieli dokonać włamania.

Warto przy zawieraniu umowy ubezpieczenia zwrócić uwagę na to, jak definiowane jest pojęcie dewastacji (wandalizmu), tak aby w przypadku ewentualnego zniszczenia mienia nie było wątpliwości co do odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tym bardziej, że niestety stosowane obecnie ogólne warunki ubezpieczeń używają pojęć dewastacji i wandalizmu w różnych znaczeniach. Zdarzają się jednak również takie przypadki, przy których pomimo wyraźnego wskazania w umowie ubezpieczenia, jakie zniszczenia mienia objęte są zakresem ochrony, trudno na tej podstawie jednoznacznie określić zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń1.

Prawidłowe zabezpieczenie mienia
Obok wyraźnego określenia zdarzeń skutkujących odpowiedzialnością towarzystwa istotnego znaczenia nabiera fakt prawidłowego zabezpieczenia mienia. Każde bowiem ogólne warunki ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem uzależniają wypłatę odszkodowania (ewentualnie jego wysokość) od spełnienia wymogów dotyczących zabezpieczeń antywłamaniowych.
Środki bezpieczeństwa, jakie muszą być spełnione zawsze, to te, które odnoszą się do ścian, podłóg, dachu lokalu (budynek, w którym prowadzona jest działalność, powinien być wykonany z materiałów odpornych na zniszczenie za pomocą prostych, ogólnie dostępnych narzędzi, zaś sforsowanie elementów konstrukcyjnych nie powinno być możliwe bez użycia znacznej siły), drzwi wejściowych (prawidłowo osadzone, skonstruowane i zamykane na dwa zamki wielozapadkowe, ewentualnie jeden posiadający świadectwo kwalifikacji właściwej instytucji bądź dwie kłódki bezkabłąkowe), okien i innych zewnętrznych przeszklonych otworów (również powinny być prawidłowo osadzone i skonstruowane, w przypadku zaś lokali na parterze bądź do których jest dostęp z niżej położonych obiektów powinny być zabezpieczone kratami, żaluzjami, roletami czy szybami antywłamaniowymi), czy wreszcie sposobu przechowywania gotówki2 oraz kluczy (klucze powinny być przechowywane w sposób chroniący je przed kradzieżą i uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieupoważnionym, w razie ich zagubienia ubezpieczający jest zobowiązany do niezwłocznej wymiany zamków).
Szczegółowe informacje odnośnie do wymaganych zabezpieczeń antywłamaniowych każdy przedsiębiorca odnajdzie w postanowieniach ogólnych warunków ubezpieczenia. Lektura tych postanowień jest obowiązkowa przy zawiązywaniu stosunku ubezpieczeniowego, tak aby być pewnym co do odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu szkody kradzieżowej. Jeżeli bowiem szkoda taka powstanie na skutek niezachowania standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych lub w związku z ich złym stanem (ubezpieczający jest także zobowiązywany do utrzymywania zabezpieczeń w sprawności technicznej, co oznacza dokonywanie okresowych przeglądów przez odpowiednich specjalistów), to zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży mienia.
W pewnych przypadkach towarzystwo, dokonując oceny ryzyka ubezpieczenia danego mienia, może odstąpić od podstawowych wymogów albo wręcz przeciwnie uzależnić swoją odpowiedzialność od zamontowania i funkcjonowania dodatkowych systemów zabezpieczających (np. zorganizowanie stałego dozoru, zamontowanie alarmu dźwiękowo-świetlnego, w tym również z powiadomieniem do firm chroniących mienie). W większości sytuacji fakt zabezpieczenia mienia w sposób odbiegający od poziomu podstawowego stanowi bądź zastąpienie standardowego środka bezpieczeństwa (np. brak krat w oknach), bądź uprawnia ubezpieczonego przedsiębiorcę do skorzystania ze zniżek w składce (jeśli rzeczywiście jest zabezpieczeniem dodatkowym). Zabezpieczenia ponadstandardowe także muszą spełniać pewne warunki, narzucone przez zakład ubezpieczeń. Na przykład stały dozór powinien być prowadzony w sposób dający gwarancję zapobieżenia szkodzie (częstość obchodów lokalizacji, właściwa osoba dozorująca), a umowa o usługi monitoringu powinna przewidywać maksymalny czas przybycia jednostek interwencyjnych od momentu odebrania zgłoszenia.
Trzeba jednak i tutaj pamiętać o tym, że brak bądź niezadziałanie np. dodatkowego systemu alarmowego wpłynie na wypłatę odszkodowania za skradzione mienie.
Zgodnie z obowiązującymi warunkami ubezpieczeń, jeśli z okoliczności danego zdarzenia wynika, że dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, za które została naliczona zniżka w składce, nie zadziałało, to zakład ubezpieczeń ma prawo obniżyć wypłacane świadczenie proporcjonalnie do udzielonego upustu.
Słownik terminologiczny
Szkoda – wyróżnia się szkodę o charakterze majątkowym oraz szkodę niemajątkową (która może powstać tylko na osobie i określana jest jako krzywda). W pojęciu ubezpieczeniowym przez szkodę rozumie się uszczerbek majątkowy poniesiony przez ubezpieczającego w ubezpieczonym mieniu na skutek jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty (tzw. szkoda rzeczowa), bądź uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć poszkodowanego, a więc naruszenie dóbr osobistych człowieka wskutek określonych zdarzeń (tzw. szkoda osobowa). Szkodą na mieniu może być zniszczenie jakiejś rzeczy, spowodowanie konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z przywróceniem jej pierwotnej użyteczności, zaś szkodą na osobie może być spowodowanie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia człowieka. Szkoda rzeczowa może występować jako: strata rzeczywista (damnum emergens), czyli pomniejszenie majątku poszkodowanego. Wiąże się ze szkodą na mieniu i szkodą osobową. W wyniku powstania straty poszkodowany staje się uboższy niż był dotychczas; utracona korzyść (lucrum cessans), którą poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby nie wyrządzono mu szkody. Wskutek doznania tej postaci uszczerbku poszkodowany nie staje się bogatszy, jakkolwiek mógł liczyć na wzbogacenie się. Utracona korzyść może się wiązać zarówno ze szkodą na osobie, jak i szkodą na mieniu. Zazwyczaj towarzyszy szkodzie rzeczywistej. Szkody dzieli się również na: szkody obecne, szkody przyszłe oraz szkody ewentualne.
Podstawa prawna:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia Commercial Union Polska TUO S.A. „Partner Przedsiębiorcy” wraz z klauzulą nr 1 Ubezpieczenie mienia od wandalizmu,
Ogólne Warunki Ubezpieczenia Generali T.U. S.A. Podmiotów Gospodarczych „Lew Przedsiębiorca”,
Ogólne Warunki Ubezpieczenia PZU SA. kompleksowego ubezpieczenia małych podmiotów gospodarczych „Bezpieczna Firma”.
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
1 Patrz np. artykuł J. Królikowskiej-Bocheńczyk, Zawiłe OWU – Dewastacja, „Dziennik Ubezpieczeniowy” nr 12 z 2005 r.
2 O szczegółowych wymogach dotyczących sposobu zabezpieczenia wartości pieniężnych, w tym również podczas ich transportu, piszę w artykule Strata gotówki (nie) możliwa, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 33 z 2002 r.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

Wzrost limitu renty wdowiej z 5 637 zł do 12 569 zł – koniec z „niesprawiedliwością dla emerytów, którzy pracowali przez wiele lat i płacili uczciwie składki emerytalne”

Dnia 14 marca br. do Sejmu została złożona petycja w sprawie zmiany wysokości górnego limitu renty wdowiej – z trzykrotności najniższej emerytury, na trzykrotność średniej emerytury. Uwzględnienie powyższego postulatu przez ustawodawcę, spowodowałoby znaczący wzrost kwoty (z 5 637 zł do 12 569 zł), której przekroczenie skutkować będzie zmniejszeniem wysokości świadczenia przysługującego wdowom i wdowcom w ramach renty wdowiej, a w niektórych przypadkach (w przypadku znacznego przekroczenia ww. limitu) – całkowitą utratą prawa do renty wdowiej. Czy petycja ta, położy kres „niesprawiedliwości dla emerytów, którzy pracowali przez wiele lat i płacili uczciwie składki emerytalne”?

Niższe pensje dla osób bezdzietnych i posiadających wyłącznie jedno dziecko – Sejm pracuje nad podwójną składką emerytalną

W dniu 17 lutego br. do Sejmu trafiła petycja obywatelska mająca na celu wprowadzenie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych, polegającej na znacznym podwyższeniu składek na ubezpieczenie emerytalne (a tym samym – obniżeniu wynagrodzenia) dla osób, które nie posiadają dzieci lub mają wyłącznie jedno dziecko. Jak argumentuje autor petycji – zmiana taka, miałaby rozwiązać problem spadku dzietności w Polsce i pogarszającej się demografii, która przyczynia się do destabilizacji polskiego systemu emerytalnego. W sprawie tej, zdecyduje teraz komisja sejmowa i uczyni to już niebawem, bo – na najbliższym posiedzeniu, we wtorek 22 lipca 2025 r.

REKLAMA

Jeśli nie złożyliście tego dokumentu, zapłacicie więcej za prąd. Rachunki wystrzelą w górę

Ostatni dzwonek pobrzmiewał do końca czerwca, ale nie wszyscy zdążyli. To wtedy skończył czas na to, żeby rozliczyć się z pomocy, która zapewniała zamrożone stawki za prąd. Kto termin przegapił, zapłaci, i to słono. Spóźnialscy muszą zwrócić pieniądze. Szacuje się, że mogą to być kwoty sięgające nawet 50 tys. złotych nie licząc odsetek.

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

REKLAMA