REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szewc musi pilnować składek

REKLAMA

Kajetan W. od 1999 r. prowadzi niewielki zakład szewski. Przez wiele lat osobiście opłacał składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W ubiegłym roku zdecydował się na przekazywanie składek za siebie oraz swoją żonę przelewem bezpośrednio na konto bankowe.
Kajetan W. był przekonany, że gdy zachoruje, przez cały czas niezdolności do pracy będzie otrzymywać zasiłek chorobowy. Okazało się jednak, że opłacane przez niego składki nie wpływały na konto ZUS w terminie. Sprawa ta wyszła na jaw, gdy właściciel zakładu szewskiego zachorował i zgłosił się ze zwolnieniem lekarskim do ZUS po zasiłek chorobowy.
ZUS odmówił wypłaty świadczenia, twierdząc, że składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe musi w terminie wpłynąć na konto. Skoro nie było wpłaty w terminie, osoba taka przestaje podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dlaczego ZUS przyjmuje składki, nie dając w zamian ochrony ubezpieczeniowej?
Kajetan W. prowadzi niewielki zakład szewski. Od ubiegłego roku składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe opłaca za pośrednictwem banku. Kilka tygodni temu zachorował i udał się ze zwolnieniem lekarskim do ZUS po zasiłek chorobowy, lecz go nie otrzymał. Okazało się, że z powodu niepłacenia składek w terminie obecnie nie podlega ubezpieczeniu. Kajetan W. uważa, że to jest niesprawiedliwe, ponieważ płacił składki, a nie otrzymuje w zamian ochrony ubezpieczeniowej. Czy ma rację?
Bożena Wiktorowska
EKSPERT WYJAŚNIA
Joanna Korytkowska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Kawczyński i Korytkowska, Spółka partnerska w Szczecinie
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został zgłoszony. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje m.in. z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. W uzasadnionych przypadkach ZUS na wniosek ubezpieczonego może wyrazić zgodę na opłacenie składek po obowiązującym terminie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 punkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267), ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Czytelnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tytułu prowadzenia tej działalności opłaca za siebie i za żonę składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, przy czym za ostatni rok przelewem bankowym. Twierdzi, że dyspozycji przelewów z rachunku bankowego dokonywał terminowo.
Zgodnie z art. 47 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, instytucje obsługujące wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne są zobowiązane do niezwłocznego transferu za pośrednictwem międzybankowego systemu rozliczeń elektronicznych. Natomiast z art. 63a prawa bankowego wynika, że banki zobowiązane są do niezwłocznej realizacji poleceń przelewu na rachunki ZUS z tytułu składek.
Mimo że polecenia przelewów były dokonywane terminowo, składki nie wpływały na rachunek bankowy ZUS w terminie. Jako datę uiszczenia składki na ubezpieczenie ZUS traktuje bowiem datę wpływu środków na rachunek bankowy.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem następuje na wniosek zainteresowanego. Natomiast ustaje o­no m.in. z powodu nieopłacenia składki w wyznaczonym terminie. Przyjmuje się dorozumianą wolę rezygnacji z ubezpieczenia. Przepis jest rygorystyczny, ale ubezpieczony może w uzasadnionych przypadkach złożyć wniosek do ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Należy go skierować do dyrektora właściwej jednostki terenowej ZUS.
Jednak moim zdaniem nie można twierdzić, że przez cały okres uiszczania składek czytelnik nie był objęty ochroną ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczenia chorobowego. W celu więc uzyskania dokładnych informacji czytelnik powinien zwrócić się do ZUS. Wówczas będzie wiadomo, czy w czasie opłacania składek ubezpieczenie trwało i ustało dopiero na skutek nieterminowego uiszczenia kilku lub nawet jednej składki. Czytelnik, uiszczając składkę za kolejne miesiące terminowo, mógł znowu być obejmowany ubezpieczeniem chorobowym, ale wówczas prawo do zasiłku mogłoby powstać dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Nie zawsze składka uiszczona nienależnie na ubezpieczenie podlega zwrotowi. Sposób rozliczania składek uiszczanych po terminie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz.U. nr 165, poz. 1197 z późn. zm.). Określa o­no m.in.:
• kolejność zaliczania wpłat składek na FUS oraz innych należności, do których poboru zobowiązany jest ZUS, jeżeli płatnik składek opłaca je i przekazuje niezgodnie z przepisami,
• szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach rozliczania składek i wypłaconych zasiłków oraz świadczeń rehabilitacyjnych z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego.
W celu ustalenia czy w omawianym przypadku istnieje nadwyżka uiszczonych składek, która mogłaby zostać zwrócona, należy uzyskać informację co do terminowości uiszczania składek przez czytelnika w czasie, którego dotyczy pytanie, okresu objęcia ubezpieczeniem chorobowym oraz okresów, w których czytelnikowi przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego, a także terminowości i zakresu uiszczania składek na ubezpieczenia obowiązkowe.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA