REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo renta rodzinna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Członkowie rodziny osoby zmarłej, spełniający określone w ustawie emerytalnej warunki, nabywają uprawnienia do renty rodzinnej. Istotne z punktu widzenia przepisów ubezpieczeniowych jest to, aby osoba w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do ich nabycia.
Dzieci

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do członków rodziny zmarłego uprawnionych do renty rodzinnej zaliczamy: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, pod warunkiem że nie ukończyły 16. roku życia lub jeżeli ukończyły 16 lat do czasu ukończenia nauki w szkole nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25. roku życia, jak również bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończeni nauki w szkole.

WaŻne!

Jeżeli dziecko osiągnęło 25. rok życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Określenie ostatniego roku studiów wyższych dla celów przedłużenia prawa do renty rodzinnej następuje zgodnie z postanowieniami regulaminu studiów obowiązującego w konkretnej szkole wyższej.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Iwona J. ukończyła studia wyższe w wieku 23 lat (specjalny tryb studiów). Po uzyskaniu tytułu magistra postanowiła kontynuować naukę i podjęła na uczelni studia doktoranckie, które trwają 3 lata. Iwona J. od 18. roku życia uprawniona jest do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Z chwilą ukończenia 25 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę świadczenia pomimo kontynuowania przez nią studiów doktoranckich. W tym przypadku decyzja Zakładu była słuszna, gdyż obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości pobierania świadczenia ze względu na kontynuację nauki (bez względu na rodzaj studiów wyższych w rozumieniu ustawy prawo o szkolnictwie wyższym) po osiągnięciu ustawowej granicy wieku, tj. 25 lat.

Kolejną grupą uprawnionych do renty rodzinnej są przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności: rodzeństwo, wnuki i inne dzieci również w ramach rodziny zastępczej, które nie ukończyły 16 lub 25 lat, jeżeli podjęły naukę albo są niezdolne do pracy, zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie na rok przed śmiercią ubezpieczonego (wyjątek w tej sytuacji stanowi śmierć spowodowana wypadkiem) oraz gdy ich żyjący rodzice nie są w stanie ich utrzymać lub rodzice nie żyją, ale dzieci nie są uprawnione do renty rodzinnej. Istotne z punktu widzenia przepisów jest to, że wszystkie wymienione powyżej warunki muszą zostać spełnione łącznie.

Wdowcy i rozwodnicy

Kolejna grupa osób uprawnionych do renty rodzinnej to wdowa lub wdowiec.

REKLAMA

Mają oni prawo do renty po zmarłym, jeżeli w chwili jego śmierci osiągnęli wiek 50 lat lub byli niezdolni do pracy albo wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu lub żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole 18. roku życia, lub jeżeli sprawują pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Małżonek lub małżonka nabywa uprawienia do tego świadczenia również w sytuacji, gdy stali się niezdolni do pracy po śmierci żony lub męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego bądź jej śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci, do chwili ukończenia przez nie 18. roku życia.

Nieco inna sytuacji zachodzi w przypadku małżonków rozwiedzionych. Przepisy ustawy emerytalnej jednoznacznie wskazują, że małżonek rozwiedziony, oprócz spełnienia jednego z warunków opisanych powyżej, musi mieć, w dniu śmierci współmałżonka, ustalone wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.

Przykład

Pani Janina W. (47 lat) w 2005 r. uzyskała rozwód wraz z orzeczonymi na jej rzecz comiesięcznymi alimentami. W 2007 r. jej były małżonek nagle zmarł. Pani Janina W. pomimo nieukończenia w chwili śmierci męża 50 lat nabędzie prawo do renty rodzinnej, gdyż wychowuje dwoje uczących się dzieci (15 i 17 lat) oraz ma orzeczone prawo do alimentów.

Ostatnią grupę uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym stanowią jego rodzice (w tym również ojczym i macocha). Nabywają oni prawo do renty po zmarłym pod warunkiem, że są niezdolni do pracy lub ukończyli 50 lat i analogicznie do wdowy lub wdowca wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, w określonym przepisami wieku, jeżeli ubezpieczony bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.

Warto wspomnieć, że wszystkim uprawnionym przysługuje jedna renta rodzinna, która, w sytuacji gdy uprawnionych jest do niej kilka osób, dzielona jest na równe części.

Osoba uprawniona do renty rodzinnej nie nabywa samodzielnie prawa do tego świadczenia jako do świadczenia odrębnego, ale nabywa to prawo w miejsce prawa do świadczenia, które przysługiwałoby osobie zmarłej.

Orzecznictwo sądowe

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 kwietnia 2001 r. - II SA 3276/00, niepubl.

Renta rodzinna może być przyznana w sytuacji, jeżeli osoba, po której renta ma być przyznana, posiadała odpowiednio długi w stosunku do wieku łączny okres składkowy i nieskładkowy, a do wymaganego ustawowego okresu ubezpieczenia, od którego zależy prawo do renty, brakuje niewielki okres.

Wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2001 r. - II UKN 310/00, OSNP 2003/2/45

Członkom rodziny pracownika, który pobierał świadczenie emerytalno-rentowe przyznane w drodze wyjątku, nie przysługuje renta rodzinna na podstawie art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Wyrok Sądu Najwyższego z 28 lutego 2001 r. - II UKN 248/00, OSNP 2002/20/499

Prawa do renty rodzinnej nie można nabyć po osobie, która - nie spełniając warunków ustawowych - uzyskała świadczenia w wyniku błędnej decyzji organu rentowego.

Wyrok Sądu Najwyższego z 30 listopada 2000 r. - II UKN 90/00, OSNP 2002/13/318

Dziecko powierzone przez sąd opiekuńczy pieczy rodziny zastępczej co najmniej na rok przed śmiercią rodzica zastępczego, nabywa prawo do renty rodzinnej po tym rodzicu, jeżeli nie ma prawa do renty rodzinnej po rodzicach naturalnych.

Katarzyna Wojciechowska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA