REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubiegać się o urlop wychowawczy w Holandii

Norbert Banasiak

REKLAMA

Pracownik, któremu przysługuje urlop wychowawczy w Holandii, może go wykorzystać w dwóch lub trzech częściach. Każda z nich powinna jednak trwać co najmniej miesiąc.
Do urlopu wychowawczego w Holandii uprawniony jest rodzic opiekujący się dzieckiem poniżej ósmego roku życia, zatrudniony u pracodawcy od co najmniej roku. Świadczenie to nie jest płatne. Każde z rodziców uprawnione jest do korzystania z urlopu na każde dziecko osobno. Urlop z powodu opieki nad dzieckiem adoptowanym lub przybranym należy się wtedy, gdy rodzic mieszka z dzieckiem.

Czas trwania urlopu

REKLAMA

Maksymalny czas trwania urlopu wychowawczego to 13-krotność tygodniowego czasu pracy. Standardem jest, że urlop wychowawczy wykorzystuje się, pracując o połowę mniej czasu przez pół roku. Na przykład, jeśli tydzień pracy liczy 32 godziny, to pracownik uprawniony do urlopu pracuje przez sześć miesięcy 16 godzin tygodniowo, resztę czasu pracy wykorzystując na urlop wychowawczy. W porozumieniu z pracodawcą można rozłożyć urlop w inny sposób. Może to być okres dłuższy niż pół roku, można też wykorzystać go szybciej, umawiając się na więcej wolnych od pracy dni w tygodniu. Istnieje też możliwość rozłożenia urlopu na dwie lub trzy części. Każda z nich musi trwać co najmniej miesiąc.

Zgodnie ze standardową umową między pracownikiem a pracodawcą, ten ostatni nie może odmówić prawa do urlopu wychowawczego. Pracodawca może jednak nie zgodzić się na proponowany podział urlopu, jeśli przyniesie to szkodę dla firmy. Jeżeli wykorzystana jest tylko część urlopu i następnie pracownik zmienia miejsce pracy, ma on prawo wykorzystać pozostałą część świadczenia u nowego pracodawcy.

Jakie formalności

O zamiarze wykorzystania urlopu wychowawczego należy poinformować pracodawcę najpóźniej na dwa miesiące przed planowanym terminem jego rozpoczęcia. Wymagana jest pisemna forma złożenia wniosku. Pracodawca powinien udostępnić specjalny formularz. Jeśli go nie ma, pracownik powinien napisać wniosek własnoręcznie. Musi wtedy pamiętać o zawarciu w nim daty rozpoczęcia planowanego urlopu, sprecyzowania, jak będzie on wykorzystany oraz tego, w jakie dni będzie go wykorzystywał i ile potrwa. Dni świąteczne przypadające w czasie trwania urlopu wychowawczego nie powodują jego wydłużenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawa pracownika-rodzica

REKLAMA

Pracownik ma prawo przerwać urlop wychowawczy, jeśli w trakcie jego trwania rozpocznie inny urlop, na przykład związany z ciążą, adopcją lub urlopem macierzyńskim. Należy o tej decyzji powiadomić pracodawcę, który nie może tego odmówić. Pozostałą część urlopu wychowawczego można wykorzystać w innym terminie. Przerwać urlop można na powyższych zasadach tylko z powodu ciąży lub adopcji. W przypadku innych powodów pracownik traci prawo do wykorzystania później pozostałej części świadczenia. Gdy podczas trwania urlopu wychowawczego pracownik straci pracę, wówczas kończy się też to świadczenie.

Po narodzinach dziecka matce przysługuje dziesięć tygodni urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy może się rozpoczynać bezpośrednio po nim. Jeżeli rodzic chce wykorzystać w ten sposób urlop wychowawczy, powinien we wniosku do pracodawcy określić w przybliżeniu termin narodzin dziecka i w ten sposób podać prawdopodobną datę rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Choroba pracownika, która ma miejsce podczas wykorzystywania urlopu, nie ma wpływu na samo świadczenie. Jeśli w tym wypadku pracownik zdecydował się na wykorzystanie urlopu wychowawczego poprzez zmniejszenie liczby godzin pracy, pracodawca zobowiązany jest wówczas płacić wynagrodzenie za ustalone godziny pracy.

NORBERT BANASIAK

norbert.banasiak@infor.pl

WAŻNE ADRESY

• www.internationalezaken.szw.nl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA