REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i jak może ubiegać się o urlop macierzyński w Danii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Norbert Banasiak

REKLAMA

Jeśli pracownik przepracuje przed narodzinami dziecka odpowiednią liczbę godzin, otrzyma w czasie urlopu macierzyńskiego w Danii częściową lub pełną pensję oraz specjalny dodatek.
Pracujący rodzice w Danii są uprawnieni maksymalnie do 52 tygodni urlopu macierzyńskiego wraz z dodatkiem na zwrot kosztów utrzymania.

Ciężarna kobieta może skorzystać z urlopu macierzyńskiego na cztery tygodnie przed planowaną datą porodu i jest zobowiązana korzystać z tego świadczenia przez dwa tygodnie po porodzie. Na podstawie pisemnego zaświadczenia wystawionego przez lekarza z powodów zdrowotnych urlop ten można rozpocząć wcześniej. Po porodzie matka dziecka uprawniona jest do 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a ojciec do dwóch tygodni urlopu w ciągu 14 tygodni od urodzenia się dziecka. Po tym okresie rodzicom wspólnie przysługuje jeszcze dodatkowe 32 tygodnie urlopu. Podczas trwania urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość wykonywania pracy w niepełnym wymiarze czasu.

Dodatek i wynagrodzenie

W Danii istnieje możliwość otrzymywania podczas urlopu macierzyńskiego dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Co więcej, jeśli zawrze się wcześniej odpowiednią umowę z pracodawcą, możliwe jest też pobieranie w tym czasie części lub pełnej pensji.

Jeżeli rodzice pracowali przez 13 tygodni przed narodzinami dziecka 120 godzin, są uprawnieni do otrzymywania dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Wysokość dodatku jest obliczana na podstawie godzinowej stawki w miejscu zatrudnienia. Świadczenie to jest wypłacane przez władze lokalne w miejscu zamieszkania. Umowa z pracodawcą może określać wypłacanie częściowego lub pełnego wynagrodzenia przez część lub cały okres trwania świadczenia.

Matka otrzymująca stałą pensję upoważniona jest do otrzymywania 50 proc. swojego wynagrodzenia przez 4 tygodnie przed porodem i 14 tygodni po nim. Umowa z pracodawcą może określać dla niej także lepsze warunki. Pracodawca płacący wynagrodzenie pracownikowi podczas urlopu macierzyńskiego ma możliwość otrzymania równowartości dodatku na zwrot kosztów utrzymania, do którego upoważniony jest pracownik.

Prawa obywatela UE

Obywatele UE, których obejmuje duńskie ustawodawstwo w zakresie ubezpieczenia społecznego i którzy pracowali w krajach innych niż Dania w ciągu ustawowych 13 tygodni przed narodzinami dziecka, mogą wliczyć te przepracowane godziny do wymaganej liczby godzin pracy w Danii. Pomocny będzie w takiej sytuacji formularz E 104, który wydawany jest w instytucji ubezpieczeniowej w danym państwie, z którego pracownik chce naliczyć przepracowane tam godziny.

Jeśli urlop macierzyński w ojczystym kraju jest krótszy niż w Danii, można zrzec się prawa do tego świadczenia w pierwszym miejscu i zgłosić się do duńskich władz lokalnych w miejscu zamieszkania w celu uzyskania dodatku na zwrot kosztów utrzymania. Duńskie władze nie mogą jednak ustanawiać takiego dodatku, gdy pracownik otrzymuje już podobne świadczenie w rodzimym kraju, nawet jeśli jego wartość jest niższa niż w Danii.

Rodzice będący obywatelami UE, którzy pracują w Danii na zlecenie pracodawcy z rodzimego kraju, powinni ubiegać się o dodatek do urlopu macierzyńskiego w swoim kraju, pod warunkiem że są oni tam objęci systemem ubezpieczenia społecznego. Dokumentację, która będzie świadczyła o tym, że rodzic ma prawo do urlopu macierzyńskiego we własnym kraju podczas przebywania za granicą, należy dostarczyć, korzystając z formularza E 101. Wydają go władze ojczystego kraju.

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

WAŻNE ADRESY

www.workindenmark.dk

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

REKLAMA

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

REKLAMA