REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może korzystać z zasiłku macierzyńskiego w Hiszpanii

Norbert Banasiak

REKLAMA

Zasiłek macierzyński w Hiszpanii przysługuje rodzicom korzystającym z urlopu macierzyńskiego, urlopu związanego z adopcją lub sprawowaniem opieki w ramach rodziny zastępczej. Prawo do zasiłku przysługuje rodzicom bez względu na formę zatrudnienia.
Beneficjentami zasiłku macierzyńskiego w Hiszpanii mogą być rodzice zatrudnieni u pracodawcy. Mogą też pracować na część etatu lub w ramach szkolenia. Zasiłek przyznawany jest osobom korzystającym z urlopu macierzyńskiego, urlopu związanego z adopcją lub urlopem wychowawczym. Ze świadczenia może korzystać zarówno matka, jak i ojciec.

Dla kogo zasiłek

REKLAMA

Generalna zasada stanowi, że zasiłek przysługuje przez 180 dni od daty narodzin dziecka. Innym tytułem dającym prawo do korzystania z zasiłku macierzyńskiego jest urlop z powodu adopcji lub opieki w ramach rodziny zastępczej (nawet jeśli ta opieka jest tymczasowa). Dotyczy dziecka do szóstego roku życia oraz pomiędzy 6 a 18 rokiem życia, jeśli jest ono niepełnosprawne (co najmniej 33 proc. niepełnosprawności).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego otrzymuje się od daty porodu lub od daty rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, w zależności od tego, co następuje wcześniej. Matka może również zrezygnować na rzecz ojca z urlopu macierzyńskiego (maksymalnie do dziesięciu tygodni). Wtedy zasiłek przechodzi na ojca. Nabywa on też prawo do świadczenia w przypadku śmierci matki dziecka. Matka musi jednak spełniać wszystkie wymagania i być objęta systemem opieki społecznej. Jeżeli matka umiera podczas porodu lub po nim, ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli tylko spełnia wszystkie związane z tym wymogi. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy matka była objęta systemem opieki społecznej. Specjalne środki finansowe przyznawane są przy okazji narodzin dzieci z ciąży mnogiej, adopcji lub opieki nad dzieckiem sprawowanej w ramach rodziny zastępczej. Trafia on do pracowników, którzy odbierają zasiłek macierzyński.

Opłacanie składek społecznych

Prawo hiszpańskie różnicuje możliwość otrzymania zasiłku od okresu opłacania składek oraz wieku osób uprawnionych. Jeśli pracownik przed narodzinami dziecka nie ukończył 21 lat (dotyczy to także oficjalnej decyzji o adoptowaniu dziecka lub przyznaniu opieki nad nim w ramach rodziny zastępczej), nie jest wymagany żaden okres opłacania składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownik ma ukończone 21 lat, ale nie więcej niż 26 lat, wówczas minimalny okres opłacania składek wynosi 90 dni w ciągu siedmiu lat bezpośrednio przed otrzymaniem prawa do urlopu macierzyńskiego lub 180 dni w ciągu całego okresu pracy.

Jeśli natomiast pracownik ukończył 26 lat, musi legitymować się okresem opłacania składek wynoszącym odpowiednio 180 dni lub 360 dni.

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku jest pochodną zarobków i tym samym wysokości opłacanych składek pracownika w miesiącu poprzedzającym otrzymanie prawa do świadczenia. Jeśli pracownik zaczął pracować w firmie w tym samym miesiącu, w którym rozpoczął się urlop, podstawa naliczana jest za ten właśnie miesiąc. Jeżeli rodzice korzystają z urlopu macierzyńskiego jednocześnie lub kolejno, zasiłek określany jest dla każdego z nich na podstawie podstawy każdego z nich z osobna. Jeżeli rodzic zatrudniony jest u więcej niż jednego pracodawcy, nalicza się składki u każdego pracodawcy, i ma wtedy zastosowanie pułap dla wysokości przyznanego świadczenia. W przypadku rodziców pracujących w niepełnym wymiarze godzin, niezależnie od przepracowanego czasu, nalicza się podstawę poprzez dzielenie kwoty składek z ostatnich miesięcy przed pobraniem świadczenia przez 365. Jeśli pracownik nie przepracował jeszcze roku, kwotę uzyskaną ze składek dzieli się przez adekwatną liczbę przepracowanych dni.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w ramach szkolenia, stawka wynosi 75 proc. stawki podstawowej, adekwatnej do przepracowanego czasu.

Ważne!

Zasiłek macierzyński może być pobierany tylko przez jednego z rodziców. W przypadku narodzin dziecka o tym, kto będzie odbierał świadczenie, decyduje matka. Jeśli jest to adopcja lub opieka w ramach rodziny zastępczej, decyzja ta podejmowana jest przez oboje rodziców

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

Więcej: www.seg-social.es

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA