REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Polak może bezpłatnie leczyć się we Włoszech

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, aby skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych we Włoszech, musi zarejestrować się w lokalnym urzędzie do spraw opieki zdrowotnej.
We Włoszech obowiązuje powszechny system ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że każda osoba musi co miesiąc odprowadzać od swoich dochodów 5-procentową składkę. Dotyczy to również obywateli polskich, którzy na terenie Włoch prowadzą własną działalność gospodarczą lub są pracownikami i podlegają tamtejszemu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych.

Konieczna rejestracja

Aby skorzystać ze świadczeń zdrowotnych wykonywanych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale - SSN), należy zarejestrować się w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej (Azienda Unita Sanitaria Locale - AUSL). Tam też można uzyskać wykaz placówek ochrony zdrowia, które wykonują świadczenia medyczne finansowane z publicznych środków.

REKLAMA

Osobie zarejestrowanej w AUSL jest nadawany tzw. narodowy numer zdrowotny. Dzięki temu może ona wybrać lekarza ogólnego. To gwarantuje dostęp do świadczeń medycznych, które są w większości bezpłatne. Pacjent nie zapłaci na przykład za podstawowe badania diagnostyczne, opiekę pielęgniarską czy leczenie sanatoryjne. We Włoszech obowiązują natomiast opłaty za wizytę u lekarza (do 36 euro za poradę) i leczenie stomatologiczne.

Lekarz decydujący o konieczności hospitalizacji pacjenta wydaje zaświadczenie (proposta di ricovero), które na ogół uprawnia do leczenia po obniżonej cenie w niektórych szpitalach. Zaświadczenie to należy zanieść do lokalnego urzędu ds. opieki zdrowotnej w celu zatwierdzenia. Tam też pacjent uzyska informację o szpitalach działających w ramach publicznego systemu służby zdrowia. W przypadku leczenia szpitalnego pacjent musi liczyć, że zapłaci na przykład za świadczenia o podwyższonym standardzie. Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do szóstego roku życia, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym oraz kobietom w ciąży.

Opłata za leki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We Włoszech za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielka opłatę ryczałtową w wysokości do 3,10 euro. Osobą uprawnioną do wystawiania recept objętych refundację są jedynie lekarze praktykujący w ramach publicznej służby zdrowia. Oznacza to, że recepty na leki refundowane nie mogą wystawiać prywatni lekarze. Jeżeli na rachunku z apteki znajduje się słowo ticket, to oznacza to, że produkt nie podlega refundacji i należy zapłacić pełną cenę leku.

Ważne!

Gdy Polak podlega włoskiemu systemowi ubezpieczenia zdrowotnego i planuje pobyt w Polsce powinien przed wyjazdem wyrobić w AUSL europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu będzie miał zapewniony bezpłatny dostęp do świadczeń zdrowotnych w polskich placówkach ochrony zdrowia

WAŻNE ADRESY

Włoski odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia:

Minister Della Salute

DG RUERI Ufficio II

Piazzale dell'Industria 20

00144 Roma

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA