REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ZUS zawiesi wypłatę emerytury

Agata Rogulska

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej. Z uwagi na to, że osiąga wynagrodzenie z umowy o pracę, ZUS zmniejszył wysokość wypłacanego jej świadczenia. W czerwcu 2008 r. pracownica ukończy 60 lat i będziemy składać wniosek o emeryturę. Czy emerytura również będzie wypłacana w zmniejszonej wysokości? Pracownica zamierza pracować po przyznaniu prawa do emerytury.

Tak

ZUS będzie wypłacał emeryturę w pełnej wysokości, ale dopiero wówczas, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli ZUS przyzna emeryturę ubezpieczonej, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej, a która kontynuuje zatrudnienie w ramach stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywała tę umowę przed przejściem na emeryturę, ZUS zawiesi wypłatę emerytury, a rentę rodzinną będzie wypłacał w pełnej wysokości.

Pracownik występujący o emeryturę nie musi w celu przyznania prawa do tego świadczenia rozwiązywać stosunku pracy. Jeżeli jednak będzie kontynuował wykonywanie umowy o pracę zawartej z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał tę umowę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, to po przyznaniu prawa do tego świadczenia wypłata emerytury będzie zawieszona. Jeśli natomiast pracownik przed dniem nabycia prawa do emerytury rozwiąże stosunek pracy, a następnie po przyznaniu emerytury ponownie go nawiąże (nawet z tym samym pracodawcą), wówczas emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości, bowiem osoba ta ukończyła powszechny wiek emerytalny. Emeryci, którzy ukończą powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mogą zarobkować bez ograniczeń. Podkreślenia wymaga, że 60-letnia kobieta, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej, a której zostanie przyznana emerytura, może osiągać przychód nawet w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Dla wypłaty renty rodzinnej w pełnej wysokości wystarczające jest ustalenie prawa do emerytury i ukończenie przez rencistkę 60 lat życia

Agata Rogulska

ekspert od emerytur i rent

Podstawa prawna

Art. 103-104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA