REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przyjął projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Likwidację barier prawnych oraz niektórych uciążliwych i kosztownych obowiązków administracyjnych nakładanych na firmy i obywateli - zakłada przyjęty 14 lipca przez rząd projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej.

Projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców został przygotowany przez resort gospodarki.

Jakpodkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, jest to projekt tzw. drugiejustawy deregulacyjnej, wychodzącej naprzeciw oczekiwaniomprzedsiębiorców i ułatwiającej prowadzenie działalności gospodarczej.Pierwsza ustawa deregulacyjna weszła w życie 1 lipca; umożliwia m.in.składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów.

Przyjętyw czwartek przez rząd projekt umożliwia niewliczanie zobowiązań ztytułu realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego do długupublicznego i deficytu sektora finansów publicznych.

Przedsiębiorcymają być zwolnieni z kosztownego - zdaniem CIR - obowiązku publikacjisprawozdania finansowego w dzienniku "Monitor Polski B" (obecnie płacąok. 771 zł brutto za stronę).

Przyszła ustawa skraca okresprzedawnienia - z 10 do 5 lat - należności z tytułu składek wobec ZUS iKRUS. Rozwiązanie to - według CIR - zmniejszy koszty administracyjneponoszone przez przedsiębiorców i innych płatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ponadtoprojekt wydłuża okres wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu z31 marca do 31 lipca roku następnego. "Korzyści z tego rozwiązaniabędzie miał pracownik i pracodawca. Pracodawcy umożliwi to lepsząorganizację pracy w firmie, a pracownikowi ułatwi zorganizowaniewypoczynku wiosennego lub letniego" - podkreśliło CIR.

Regulacjaznosi też obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawców od BHP w kwestiiprojektów budowy lub przebudowy obiektów. Pracodawca nadal będzie miałobowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy w tych obiektach,dodatkowo będzie mógł skorzystać z opinii rzeczoznawcy z dziedziny BHP.Nie będzie to jednak obowiązkowe.

Projekt wydłuża terminskładania deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia na 31stycznia każdego roku. Rozwiązanie to - zdaniem CIR - poprawi sytuacjępodatników posiadających nieruchomości na terenie kilku gmin. Zyskająoni więcej czasu na wypełnienie deklaracji.

Przyszła ustawa maumożliwić ponadto organizacjom pracodawców i związkom zawodowymwystępowanie do ministra finansów w sprawie ogólnych interpretacjipodatkowych. Chodzi o przypadki stwierdzenia rozbieżności w zakresieniejednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej. W takich sytuacjach minister finansów będziezobowiązany do wydania ogólnej interpretacji podatkowej.

Projektprzewiduje też zmniejszenie częstotliwości przekazywania informacji oskładkach do ZUS i NFZ. Obecnie pracodawca musi to robić co miesiąc.Projekt zakłada, że będzie się to działo raz na rok, ale na żądaniepracownika - częściej.

Projekt przewiduje też skrócenie z 10 do 5lat okresu przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennychraportów miesięcznych, co oznacza zmniejszenie kosztówadministracyjnych dla przedsiębiorców i innych płatników.

Przyszłaustawa obniża z 6713 do 1000 zł opłatę skarbową za wpis do rejestruprzedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Przepisy umożliwiająteż stosowanie do wyrobów akcyzowych procedur uproszczonych, o którychmowa w prawie celnym. Ma to ułatwić prowadzenie działalności firmom,które importują i eksportują wyroby akcyzowe.

Nowe przepisy mająobowiązywać od 1 stycznia 2012 r., z wyłączeniem niektórych regulacji,dla których datę wejścia w życie określono na 1 stycznia 2013 r.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA