REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokaci przygotowali projekt zmian w kodeksie etyki zawodowej

Subskrybuj nas na Youtube
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Adwokat powinien unikać roli rzecznika prasowego klienta i emocjonalnych publicznych wypowiedzi - podkreślono w projekcie Kodeksu Etyki Adwokackiej, przygotowanym przez adwokatów. Nowy kodeks może być przyjęty przez adwokaturę jeszcze w tym roku.

Projekt nowego kodeksu etyki adwokatura zamieściła w ostatnich dniach na swoich stronach internetowych. Cały czas mogą być zgłaszane do niego poprawki, jednak - jak powiedział PAP wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela - jeszcze we wrześniu projekt będzie omawiany na posiedzeniu plenarnym NRA i powinien zostać uchwalony przed końcem roku.

REKLAMA

Pierwszy Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu adwokatura uchwaliła w maju 1961 r. Obecnie obowiązujący kodeks został przyjęty przez NRA w październiku 1998 r.; w 2005 r. był znowelizowany. "Ostatnie zmiany sprzed około sześciu lat były niewystarczające, dokument trzeba uaktualnić, dostosować do nowych zjawisk, w tym wzrostu liczebności adwokatury" - zaznaczył mec. Trela.

Projekt nowego kodeksu zachowuje układ i dużą część zapisów obecnego zbioru zasad. Doprecyzowane zostały natomiast m.in. zalecenia dotyczące wypowiedzi o prowadzonej sprawie. Do dotychczasowych zaleceń "zachowania umiaru i oględności w wypowiedziach" oraz unikania "publicznego demonstrowania swego osobistego stosunku do klienta" dodany został zapis głoszący, że: "w kontaktach z mediami adwokat powinien unikać przyjmowania roli rzecznika prasowego swojego klienta, lecz powinien się kierować merytoryczną potrzebą odpowiedzi na zarzuty wobec klienta rozgłaszane w mediach, przedstawiające sprawę jego klienta jednostronnie, wybiórczo i tendencyjnie".

Przewodniczący adwokackiej komisji, która przygotowała projekt, mec. Jakub Jacyna w komentarzu do zaproponowanych zmian wskazał, że obecnie "obserwowane są wypowiedzi na granicy naruszenia tajemnicy adwokackiej, ocenne, przesadnie emocjonalne, o wyraźnym zabarwieniu politycznym, doraźnie komentujące postanowienia sądów". Wskazał, że "adwokatura nie może zastępować rzeczników prasowych i specjalistów od marketingu politycznego".

REKLAMA

W innej z proponowanych zmian do dotychczasowego przepisu głoszącego, że "adwokat, któremu powierzono obowiązki patrona powinien dołożyć wszelkich starań dla należytego przygotowania aplikanta do wykonywania zawodu" dodano, iż patron "w miarę możliwości" powinien tworzyć warunki do zatrudnienia aplikanta. "Wobec sytuacji rynkowej tworzenie nowych miejsc pracy należy uznać za ważną społecznie funkcję adwokatury" - zwraca uwagę komentarz mec. Jacyny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne spośród zmian zaproponowanych w projekcie odnoszą się m.in. do podkreślenia kwestii utrzymywania kontaktu mecenasa z klientem, ponieważ - jak wskazano - coraz częściej zdarzają się skargi klientów w sprawach "z urzędu" dotyczące braku lub utrudnionego kontaktu z pełnomocnikiem. Ponadto doprecyzowano zasady depozytów adwokackich - ich przyjmowania i zwrotów.

W projekcie podkreślono również konieczność dalszego rozbudowywania dostępnego w internecie Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Rejestr uruchomiony w październiku zeszłego roku zawiera dane kontaktowe wszystkich adwokatów wraz z dziedzinami prawa, którymi się zajmują, a także spis aplikantów.

Nowy kodeks miałby zostać poprzedzony preambułą. "Adwokat nade wszystko występuje w społeczeństwie jako obywatel szczególnie odpowiedzialny moralnie za praktykę prawa i wymiaru sprawiedliwości" - podkreślono w preambule. Komisja etyki zawodowej NRA pracowała nad projektem kodeksu od początku tego roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA