REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieuczciwi podatnicy nie ukryją pieniędzy w szwajcarskim banku

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nieuczciwi polscy podatnicy nie ukryją pieniędzy z nieopodatkowanego dochodu w szwajcarskich bankach - zapewnia Ministerstwo Finansów. Od przyszłego roku polski fiskus będzie mógł występować do Szwajcarów o informacje na ich temat.

"Do tej pory administracja skarbowa nie miała formalnych możliwości weryfikacji nieuczciwych podatników ukrywających nieopodatkowane dochody w bankach szwajcarskich. Umowa polsko-szwajcarska otworzyła drzwi do skutecznej współpracy naszych urzędów w tym zakresie, dlatego będziemy korzystać z tego uprawnienia" - zapowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Chodzi o protokół do polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który wszedł w życie 17 października, ale będzie stosowany od 1 stycznia 2012 r. (z wyjątkiem regulacji dotyczących opodatkowania m.in. płatności na rzecz spółek powiązanych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.).

Dyrektor w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak powiedział w rozmowie z PAP, że zawiera on najszerszą z możliwych klauzul dotyczących wymiany informacji między organami podatkowymi dwóch krajów.

REKLAMA

Zgodnie z umową polski resort finansów będzie mógł otrzymać od strony szwajcarskiej informacje o naszych obywatelach, które dotąd objęte były tajemnicą bankową. Z tego powodu ich uzyskanie było dotychczas niemożliwe. "Nawet jeżeli informacja będzie w posiadaniu banku, powinna zostać udzielona. Tajemnica bankowa nie będzie już mogła być powodem odmowy" - tłumaczy dyrektor.

Podkreślił, że po 1 stycznia 2012 r. nieuczciwy polski podatnik nie ukryje już pieniędzy przed polskim fiskusem w szwajcarskim banku. "A jeśli ukryje, to - mamy nadzieję - my się o tym dowiemy" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To olbrzymi przełom, rewolucja, jeśli chodzi o wymianę informacji z krajami, które dotąd były uważane za raje podatkowe. Szwajcaria jest kluczowa, tajemnica bankowa była przez wiele lat podstawą funkcjonowania tego kraju. Odejście od tego jest sztandarowym przykładem, że wszyscy inni powinni też tak zrobić" - uważa dyrektor.

Wskazał, że przez lata Szwajcaria odmawiała udzielania jakichkolwiek informacji o naszych podatnikach. W praktyce oznaczało to, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem nie można było wykonywać.

Poinformował, że obecnie Polska negocjuje wprowadzenie analogicznych rozwiązań do kilkudziesięciu umów dotyczących podwójnego opodatkowania m.in. z krajami uznawanymi za raje podatkowe.

Zgodnie z protokołem przekazywane informacje będą mogły być wykorzystywane nie tylko w postępowaniach podatkowych, ale także w sprawach związanych ze ściganiem prania brudnych pieniędzy, czy korupcji.

REKLAMA

Krysiak zapewnił, że w tym roku żadnych wniosków o udzielenie informacji przez stronę szwajcarską nie będzie. "Nie mielibyśmy nawet o co pytać. Zgodnie z protokołem będziemy mogli występować do szwajcarskiego fiskusa o informacje na temat dochodów, które zostały uzyskane po 1 stycznia 2012 r" - wyjaśnił.

Informacje dotyczące dochodów uzyskanych przed 1 stycznia 2012 r. pozostaną poza zasięgiem polskiego fiskusa. Ministerstwo finansów nie będzie mogło też "wyruszyć na łowy" do Szwajcarii w ramach tzw. fishing expeditions. Chodzi o zbieranie informacji "w ciemno", bez wykazania, że związane jest to z postępowaniem podatkowym dotyczącym rozliczeń konkretnej osoby lub firmy.

Polski fiskus we wniosku do swojego szwajcarskiego odpowiednika będzie musiał m.in. podać dane osoby lub osób, których dotyczy postępowanie lub dochodzenie; okres, którego ma dotyczyć informacja; wykaz żądanych informacji i powód ich zbierania.

Oprócz możliwości udzielania informacji o podatnikach, protokół przewiduje zmiany dotyczące m.in. zasad opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi. Krysiak wyjaśnił, że chodzi np. o sytuację, gdy polska spółka wypłaca dywidendę swojemu szwajcarskiemu udziałowcowi (który posiada co najmniej 10 proc,. akcji przez co najmniej 2 lata). Dotychczas taka dywidenda jest opodatkowana w Polsce, ale umowa ogranicza to prawo.

Ponadto wprowadzono 5 proc. podatek od należności licencyjnych i odsetek (płatny u źródła, czyli w kraju, skąd wypłacane są odsetki) oraz zwolnienie z podatku u źródła w przypadku płatności na rzecz spółek powiązanych (przepisy te zaczną obowiązywać 1 lipca 2013 r.)

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA