REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana KPC: Eksmisja do pomieszczenia tymczasowego

REKLAMA

Trudno jest pogodzić dwa, co do zasady przeciwstawne interesy: lokatorów, którzy nie mają tytułu prawnego do zajmowanego pomieszczenia, oraz interesy właścicieli lokali, którzy mając tytuł prawny do lokalu, nie mogą wyegzekwować orzeczonej przez sąd eksmisji i korzystać z lokali będących ich własnością.

Dlatego podstawowym problemem, przed którym od wielu lat stoi polski ustawodawca oraz organy stosujące prawo, jest z jednejstrony zapewnienie wykonania normy zakazującej eksmisji bez wskazania lokalu lubpomieszczenia, do którego może ona nastąpić, z drugiej zaś zapewnieniewykonania orzeczeń sądowych nakazujących eksmisję z lokalu mieszkalnego, zuwzględnieniem praw i interesów innych osób, a także interesu publicznego.

REKLAMA

Warto przy tym wskazać, że zgodnie z art. 1046 § 4ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z1964 r. Nr 43, poz. 296, ze zm., dalej „k.p.c.”), nie jest co do zasady dopuszczalnatzw. eksmisja „na bruk”. Oznacza to w praktyce, że osoba obowiązana do opuszczenia lokalu służącego zaspokajaniu jejpotrzeb mieszkaniowych, która nie maprawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, nie może zostać wyeksmitowana bez zapewnienia jej pomieszczeniatymczasowego.

Wychodząc naprzeciw powyższym problemom, dnia 4listopada 2010 r. Trybunał Konstytucyjny(dalej „TK”) wydał wyrok w sprawiezgodności art. 1046 § 4 k.p.c. z Konstytucją (sprawa K 19/06). TK orzekł, że powyższy przepis jest niezgodny z art. 2 Konstytucji iwynikającą z niego zasadą prawidłowej legislacji, z art. 45 ust. 1 oraz z art.64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji, a ponadto w zakresie, w jakimdotyczy wykonania obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego orzeczonegowyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną, jest niezgodny także z art.71 ust. 1 Konstytucji.

REKLAMA

Wydając wyrok w tej sprawie, TK odroczył utratę mocy obowiązującej wskazanegoprzepisu o 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, co powoduje, że utraci onmoc obowiązującą 17 listopada 2011 r. Wpraktyce, w przypadku gdyby nie weszły w życie w tym zakresie inne przepisyprawne, oznaczałoby to, iż po 17 listopada 2011 r. przestałby obowiązywać tzw. zakaz eksmisji na bruk, a komornik niemusiałby wstrzymywać się z wykonaniem wyroku eksmisyjnego do czasu zapewnieniadotychczasowemu lokatorowi pomieszczenia tymczasowego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, dlaczego TK uznał art.1046 § 4 k.p.c. w dotychczasowym brzmieniu za niezgodny ze wskazanymiprzepisami Konstytucji. TK orzekł, że powyższyprzepis jest niezgodny z art. 2 Konstytucji i wynikającą z niego zasadąprawidłowej legislacji, ponieważ stopień niedookreśloności tego przepisu jestznaczny, uniemożliwia on prawidłową wykładnię i stosowanie zaskarżonegoprzepisu oraz ustalenie praw i obowiązków dłużnika, wierzyciela i gminy wodniesieniu do zapewnienia dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego. Jak wskazałTK, konsekwencją braku precyzyjnegookreślenia obowiązków związanych z zapewnieniem lokalu tymczasowego jestniewykonywanie tych obowiązków przez wskazane podmioty. W praktyce powodujeto, że wyroki eksmisyjne nie są wykonywane albo są wykonywane ze znacznymopóźnieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TK wskazał również, że art. 1046 § 4 k.p.c. jest niezgodny z art. 45 ust. 1 Konstytucji,zgodnie z którym każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawybez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisłysąd, a także z art. 64 ust. 1 w związkuz art. 31 ust. 3 Konstytucji, według którego każdy ma prawo do własności,innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia, zaś ograniczenie tych prawmoże zostać ustanowione tylko przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 31ust. 3 Konstytucji. Ponadto, w zakresie,w jakim wskazany przepis dotyczył wykonania obowiązku opróżnienia lokalumieszkalnego orzeczonego wyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną, TKuznał go za niezgodny także z art. 71 ust. 1 Konstytucji, według któregopaństwo w swojej polityce uwzględnia dobro rodziny, a rodziny wielodzietne,niepełne i znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej powinny być otoczoneszczególną pomocą ze strony władz publicznych.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że w dniu 16 listopada 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy oochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksucywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U.z 2011 r. Nr 224, poz. 1342, dalej„nowelizacja”), którą przedstawimy szerzej w naszej publikacjiz dnia 16listopada 2011 r. Nowelizacja uzupełni lukę, która mogłaby powstać na skutekwyroku TK uznającego art. 1046 § 4 k.p.c. za niezgodny z Konstytucją ipowodującego utratę mocy obowiązującej tego przepisu.

Podsumowując, konsekwencjąwskazanego wyroku TK będzie utrata z dniem 17 listopada 2011 r. mocyobowiązującej przez art. 1046 § 4 k.p.c. w dotychczasowym brzmieniu, zgodnie zktórym wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzebmieszkaniowych komornik nie może dokonać eksmisji dłużnika do czasu, gdy gminawskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Jednocześnie,warto wskazać, że nowelizacja, która wejdzie w życie 16 listopada 2011 r.wprowadzi nowe brzmienie wskazanego przepisu, uzupełni lukę, która mogłabypowstać przez powyższy wyrok TK, a tym samym w większym stopniu zabezpieczyinteresy właścicieli lokali, którzy będą mogli wyegzekwować orzeczoną przez sądeksmisję i korzystać z lokali będących ich własnością.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA