REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radca prawny może być ubezpieczony jako rolnik

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Radca prawny nie należy do tej kategorii wolnych zawodów, których wykonywanie wyklucza możliwość korzystania z ubezpieczenia społecznego rolników - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę radczyni prawnej, która równolegle, od 10 lat, prowadziła działalność rolniczą. W 2004 r. zarejestrowała działalność gospodarczą - doradztwo w zakresie zarządzania działalnością gospodarczą. Wkrótce potem ukończyła aplikację radcowską i po wpisie na okręgową listę radców prawnych rozpoczęła prowadzenie własnej kancelarii prawnej, świadcząc usługi na rzecz zarówno instytucji publicznych (np. wojewódzkiego inspektoratu roślin i nasiennictwa), firm i osób prawnych, jak i osób fizycznych.

Pierwszą działalność pozarolniczą, wspomniane doradztwo, zgłosiła do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zaniechała jednak zgłoszenia otwarcia kancelarii radcowskiej i rozpoczęcia prawniczej działalności zawodowej. Mimo to KRUS stwierdził wygaśnięcie jej ubezpieczenia jako ubezpieczenia społecznego rolników i poinformował radczynię o nadpłacie składek. Wygaśnięcie ubezpieczenia rolniczego oznaczało dla niej, że musi płacić składki do ZUS.

Radczyni odwołała się od tej decyzji, ale zarówno w I jak i w II instancji przegrała - sądy oddaliły jej odwołanie i apelację.

REKLAMA

Jej skargę kasacyjną uwzględnił natomiast Sąd Najwyższy. SN przypomniał, że przepisy ubezpieczeniowe dopuszczają sytuację, w której rolnik podejmujący prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej może mimo tego pozostać ubezpieczony w KRUS. Wystarczy, że spełni warunki określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników: złoży w KRUS oświadczenie w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności, jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym, nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jego podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z działalności gospodarczej nie przekracza kwoty wskazanej w ustawie (za 2011 r. jest to 2929 zł).

SN zwrócił uwagę na to, że z kręgu osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wyłącza m.in. osoby wykonujące wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, albo wykonujące działalność zawodową, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem SN osobami wyłączonymi z kręgu prowadzących działalność gospodarczą są zatem tylko osoby wykonujące wolne zawody wymienione w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie jej przepisów, lecz na zasadach ogólnych, czyli płacą podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Według SN, wyłączenie z ubezpieczenia w KRUS nie dotyczy osób wykonujących wolny zawód, który nie został wymieniony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym wymieniają następujące wolne zawody: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny. "Powódka nie należy do tej grupy, stąd jej skarga kasacyjna jest zasadna" - stwierdził SN w wyroku z 16 czerwca 2011 r. (sygn. I UK 18/11).

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA