REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka akcyzy - za krótkie vacatio legis

REKLAMA

Zdarza się, że z powodu krótkiego vacatio legis podatnicy mają mało czasu, by przygotować się do zmian - uważają eksperci. Dają przykład ostatniej podwyżki akcyzy na olej napędowy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., a została ogłoszona 30 grudnia 2011 r.

Zdaniem ekspertów przykład wzrostu akcyzy nie jestodosobniony.

Marta Szafarowska, partner w spółce doradztwapodatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy tłumaczy, żekażda zmiana podatkowa powinna być uchwalona i opublikowana zodpowiednim wyprzedzeniem, aby podatnicy mieli czas się do niejprzygotować. Wskazała, że np. zmiany dotyczące PIT, którewchodzą w życie 1 stycznia powinny być opublikowane do końcalistopada roku poprzedzającego.

REKLAMA

"W przypadku pozostałych podatków termin,który nie budzi wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją, to conajmniej dwa tygodnie. W przeciwnym razie możemy mówić oniebezpieczeństwie naruszenia konstytucyjnej zasady państwa prawa"- uważa Szafarowska.

Jej zdaniem podatnicy co prawda wiedzieli zmediów, że akcyza wzrośnie od 1 stycznia 2012 r., jednak dopókinowelizacja nie jest opublikowana przyjmuje się, że zmiany nie ma."Nie powinno dochodzić do tego typu sytuacji. To nie świadczy odbałości o interesy podatników" - powiedziała.

Dodała, że przykład akcyzy nie jest pierwszym tegotypu przypadkiem. Wskazała, że np. największa w naszej historiinowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2004 r. wrazz przystąpieniem Polski do UE, została opublikowana pod konieckwietnia 2004 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiegoprof. Piotr Winczorek uważa, że podwyżkę akcyzy można bynawet zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. "Co prawdastało się zadość zasadzie, że zmiany podatkowe powinny wchodzić wżycie 1 stycznia, a nie w trakcie roku, ale jeżeli ktoś bardzobędzie chciał, może zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego"- powiedział.

Także zdaniem eksperta Pracodawców RP PiotraRogowieckiego przypadki zbyt krótkiego vacatio legis zdarzają sięza często. "Niestety ustawodawca niewłaściwie korzysta z tegoinstrumentu albo nie korzysta z niego wcale" - powiedziałRogowiecki.

REKLAMA

Ekspert zwrócił uwagę na planowane przez resortfinansów wprowadzenie podatku od kopalin. Według niego KGHM, któryma być płatnikiem tego podatku, będzie musiał odpowiednioprzygotować się do zmian, m.in. wdrożyć nowe procedury obliczaniapodatku, w związku z tym vacatio legis powinno wynieść co najmniejpół roku. Tymczasem ministerstwo finansów planuje, że zmianazacznie obowiązywać od 1 marca 2012 r. Zastrzeżenia wobec tegoterminu ma Rządowe Centrum Legislacji.

Według Rogowieckiego innym przykładem jestnowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach,która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z nią gminy przejmąod przedsiębiorstw gospodarowanie śmieciami na ich terenie. Coprawda nowela została opublikowana pod koniec lipca 2011 r., ale -zdaniem eksperta - firmy powinny mieć więcej czasu na przygotowaniesię do nich.

"Rząd nie zachowuje zdrowego rozsądku, jeślichodzi o vacatio legis i nie ma sygnałów, które świadczyłyby o tym,że zamierza to zmienić" - podsumował Rogowiecki.

Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych iniektórych innych aktów prawnych, ustawodawca powinienzapewnić co najmniej 14-dniowy termin vacatio legis międzyogłoszeniem ustawy a dniem, kiedy zaczyna ona obowiązywać.Ustawa pozwala, by "w uzasadnionych przypadkach" zmiany wchodziły wżycie w terminie krótszym niż 14 dni. Ustawa mówi, że jeżeli ważnyinteres państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie danegoprzepisu i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temuna przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszeniazmiany.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA