REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Zakazując gry w pokera chronimy ludzi przed uzależnieniami"

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakazując gry w pokera przez internet w Polsce, chronimy ludzi przed uzależnieniami, chronimy nieletnich. Nie przewidujemy zmiany przepisów ustawy hazardowej - mówi w rozmowie wiceminister finansów Jacek Kapica.

Czy poker jest grą losową czy grą umiejętności? Gracze w pokera wskazują, że to strategiczna gra umiejętności z elementem losowym.

REKLAMA

J.K.: Zgodnie z obowiązującą ustawą, gry hazardowe to gry losowe, zakłady wzajemne oraz gry na automatach. Do gier losowych wymienionych w przepisach ustawy zaliczane są gry w karty, wśród których znajduje się również gra w pokera. Ustawodawca przesądził więc, że gra w pokera jest grą losową, która podlega przepisom ustawy. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie funkcjonowało w Polsce już na gruncie ustawy z 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych. Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w związku ze skargą Polskiej Federacji Pokera Sportowego uznał, że gra w pokera Texas Holdem jest grą losową w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych.

To, że poker nie jest dyscypliną sportową, jednoznacznie wynika również z ustawy o sporcie. Według naszej wiedzy poker nie jest reprezentowany przez międzynarodową organizację sportową, która byłaby członkiem międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Organizacje reprezentujące w Polsce interesy pokera, jakkolwiek by się nie nazywały, działają w formie stowarzyszeń, a nie federacji sportowych.

Zdaniem pokerzystów obecnie funkcjonująca ustawa hazardowa wprowadza niesprawiedliwy podział na rynku - bukmacherom daje prawo oferowania zakładów wzajemnych w sieci, a dyskryminuje pokera, który jest zakazany online. Czy poker jest w Polsce dyskryminowany?

REKLAMA

J.K.: Z ustawy wynika generalny zakaz urządzania "gier kasynowych" (do których zaliczany jest poker) przez sieć internet. Jest to rozwiązanie kompleksowe, obejmujące gry zaliczane do grupy gier o najwyższym stopniu uzależnienia. Zakaz ten realizuje przede wszystkim cel społeczny - ochronę przed uzależnieniami oraz ochronę nieletnich. Nie może tu być mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji. Funkcjonujące rozwiązania są wyrazem przyjętej polityki reglamentacji rynku gier hazardowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można spotkać się z opiniami, że wejście w życie ustawy hazardowej w 2010 r. i jej nowelizacja w 2011 r. doprowadziły do rozwoju w Polsce szarej strefy. Czy Ministerstwo Finansów posiada dane dotyczące rozwoju szarej strefy w branży hazardowej w ostatnich latach?

J.K.: Celem wprowadzenia w życie ustawy hazardowej było m.in. ograniczenie dostępu do tzw. ulicznego hazardu, najbardziej szkodliwego, szczególnie dla osób młodych oraz ograniczenie szarej strefy. Tam gdzie w gospodarce mamy do czynienia z ograniczeniami, szara strefa jest elementem stałym, którego nie da się do końca zlikwidować. Istotne jest, aby miała ograniczony zakres. Skala szarej strefy w żadnej dziedzinie nie jest możliwa do precyzyjnego określenia, tym bardziej nie jest możliwe rzetelne oszacowanie jej kwotowych wartości. Naszym zadaniem jest egzekucja prawa, z czego skutecznie się wywiązujemy poprzez konsekwentne eliminowanie patologii z rynku gier, zarówno nielegalnych automatów, jak i nielegalnych turniejów pokera.

Warto wspomnieć tu o danych dotyczących uzależnień od hazardu. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób zaliczyła "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego. Dane NFZ wskazują na wzrost liczby osób uzależnionych od hazardu, którym towarzyszy wzrost wydatków na ich leczenie. Tylko do września 2009 roku wydatki na leczenie osób uzależnionych od hazardu wzrosły o około 80 proc. w stosunku do poprzedniego roku. To uzasadnia przyjęte rozwiązania reformy rynku gier.

Czy gdyby gra w pokera w internecie oraz turnieje pokera poza kasynami były dozwolone i opodatkowane, zwiększyłoby to znacznie wpływy do budżetu? O ile?

J.K.: Przedstawiciele branży twierdzą, że do budżetów państw, które opodatkowały turnieje pokera i grę w pokera w internecie, wpływają rocznie miliony dolarów. Jednymi z wielu przesłanek uchwalenia ustawy o grach hazardowych było zwiększenie ochrony społeczeństwa przed negatywnymi skutkami hazardu. Z tych też względów ewentualne zalegalizowanie urządzania gry pokera przez internet, a tym samym budowanie zachęty do korzystania z tego typu rozrywki, mogłoby być uznane za działanie w innym kierunku niż zakładany na etapie opracowywania ustawy. Przyjęcie tego typu rozwiązania znacząco zwiększyłoby dostępność tej gry, wpłynęłoby na jej spopularyzowanie i w dalszej konsekwencji zwiększenie liczby graczy oraz liczby uzależnionych. Nie można również wykluczyć, że urządzaniem gier w pokera przez internet mogłyby zainteresować się także grupy przestępcze.

Aspekty finansowe związane z wpływem do budżetu środków finansowych są oczywiście ważne, lecz nie powinny przesłaniać wskazanych powyżej celów ogólnospołecznych, jakimi kierowano się na etapie tworzenia projektu ustawy. Mam na myśli m.in. badania dot. uzależnień, o których mówiłem wcześniej. Z tych też względów nie przewiduje się obecnie zmiany obowiązujących przepisów w kierunku umożliwienia urządzania turniejów gry pokera przez internet oraz poza kasynami gry.

Czy ustawa hazardowa w obecnym kształcie wymaga przeglądu i czy resort finansów planuje w niej jakieś zmiany?

J.K.: Na bieżąco monitorujemy funkcjonowanie przepisów ustawy o grach hazardowych. Ustawa ta, jak każdy inny akt prawny, z biegiem czasu może podlegać pewnym modyfikacjom. Zmiany są naturalną konsekwencją oceny funkcjonowania danych przepisów, zwłaszcza takich, które regulują określoną sferę działalności gospodarczej. Analizujemy wpływające do nas opinie i propozycje, również w zakresie regulacji gry w pokera. Dlatego nie wykluczamy kolejnej nowelizacji. Jednak pamiętając o ochronie społeczeństwa przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą hazard, nie przewidujemy całkowitego "wyjęcia" pokera spod regulacji ustawy o grach hazardowych.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA