REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba, która nie mówi ani nie pisze, może sporządzić testament

© micha - Fotolia.com
© micha - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ważny jest testament notarialny osoby, która z powodu złego zdrowia nie może się wysłowić ani pisać, jeżeli w chwili sporządzania go przed notariuszem osoba ta była w stanie świadomie i swobodnie podjąć decyzję i wyrazić swoją wolę - uznał Sąd Najwyższy.

Postanowienie Sądu Najwyższego dotyczy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po Antonim G. Mężczyzna zmarł w 2009 r., ale wcześniej sporządził dwa testamenty notarialne: w 2000 r. i 2006 r. W pierwszym powołał do spadku dwoje swoich dzieci: Stanisława G. oraz Halinę J. W drugim odwołał pierwszy testament i jako jedyną spadkobierczynię wskazał córkę.

REKLAMA

Mimo to po śmierci Antoniego G. jego syn wystąpił do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu na podstawie pierwszego testamentu. Twierdził, że drugi testament jest nieważny z powodu stanu zdrowia ojca w chwili jego sporządzania. Wówczas bowiem Antoni G., wskutek udaru, jakiego doznał w 2003 r., był częściowo sparaliżowany i nie mówił. Na dodatek cierpiał na zespół otępienny i epilepsję.

Sąd I instancji ustalił jednak, że w czasie sporządzenia testamentu z 2006 r. Antoni G. był w stanie porozumiewać się z otoczeniem za pomocą gestów i ruchów głowy. Sąd ustalił też, że na życzenie ojca córka przygotowała projekt testamentu i przekazała go notariuszowi. Notariusz na tej podstawie spisał testament i odebrał ostatnią wolę Antoniego G. w jego mieszkaniu, odczytując testament i zadając pytania. Na testamencie zamiast podpisu Antoniego G. znalazł się odcisk jego kciuka.

Jeszcze przed spisaniem testamentu córka uzyskała zaświadczenie lekarza psychiatry potwierdzające, że ojciec jest zdolny do świadomego przekazania swej ostatniej woli. Potwierdziły to również zeznania świadków w sądzie: lekarza prowadzącego i lekarza, który wystawił zaświadczenie, a także opinie biegłych: lekarza psychiatry i neurologa. Również notariusz zeznał w sądzie, że pozostawał ze spadkodawcą w logicznym kontakcie za pomocą gestów.

REKLAMA

Na tej podstawie sąd I instancji uznał, że Antoni G. w czasie sporządzania testamentu był zdolny do świadomego podejmowania decyzji i wyrażania swej woli. Dlatego uznał drugi testament - ten z 2006 r. - za ważny i stwierdził, że cały spadek po Antonim G. odziedziczyła jego córka. Postanowienie to zaakceptował sąd II instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Syn spadkodawcy wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. W postanowieniu z 14 czerwca 2012 r. SN uchylił werdykt sądu II instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zdecydowało o tym jednak naruszenie przez sądy przepisów proceduralnych.

Sędzia Teresa Bielska-Sobkowicz potwierdziła natomiast, że błędny jest pogląd, iż osoba, która nie jest w stanie mówić ani pisać, nie może sporządzić testamentu. "Nie ma przepisu, który pozbawiłby takie osoby zdolności testowania" - powiedziała sędzia.

Według SN nie można uznać testamentu za nieważny tylko z tego powodu, że został przygotowany na podstawie danych, które podała inna osoba (w tym wypadku córka) niż spadkodawca. To, czy jest to oświadczenie woli spadkodawcy i czy akceptuje on treść testamentu, musi ustalić notariusz, bo jest on osobą zaufania publicznego. "Można to ustalić za pomocą pytań i komunikując się ze spadkodawcą w sposób pozasłowny" - tłumaczyła sędzia.

Natomiast ocena, w jakim stanie znajdował się Antoni G. w chwili sporządzania testamentu, nie należy do notariusza, bo nie jest on specjalistą. To muszą wyjaśnić biegli - podkreślił SN.

Błędy sądów obu instancji polegały na tym, że sądy te pytały biegłych tylko o zdolność Antoniego G. do świadomego podjęcia decyzji. Zupełnie pominęły ocenę zdolności do swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli. A właśnie to jest - zgodnie z art. 945 kodeksu cywilnego - drugą przesłanką ważności testamentu. Nie chodzi o groźby czy naciski - tłumaczyła sędzia Bielska-Sobkowicz - ale "o swobodę jako cechę wewnętrzną, o to, czy wola spadkodawcy jest tak silna, że może on swobodnie podjąć decyzję".

Sędzia stwierdziła, że brak w testamencie wyjaśnienia, dlaczego spadkodawca nie złożył podpisu, nie powoduje nieważności testamentu.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA