REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba, która nie mówi ani nie pisze, może sporządzić testament

Subskrybuj nas na Youtube
© micha - Fotolia.com
© micha - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ważny jest testament notarialny osoby, która z powodu złego zdrowia nie może się wysłowić ani pisać, jeżeli w chwili sporządzania go przed notariuszem osoba ta była w stanie świadomie i swobodnie podjąć decyzję i wyrazić swoją wolę - uznał Sąd Najwyższy.

Postanowienie Sądu Najwyższego dotyczy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po Antonim G. Mężczyzna zmarł w 2009 r., ale wcześniej sporządził dwa testamenty notarialne: w 2000 r. i 2006 r. W pierwszym powołał do spadku dwoje swoich dzieci: Stanisława G. oraz Halinę J. W drugim odwołał pierwszy testament i jako jedyną spadkobierczynię wskazał córkę.

REKLAMA

Mimo to po śmierci Antoniego G. jego syn wystąpił do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu na podstawie pierwszego testamentu. Twierdził, że drugi testament jest nieważny z powodu stanu zdrowia ojca w chwili jego sporządzania. Wówczas bowiem Antoni G., wskutek udaru, jakiego doznał w 2003 r., był częściowo sparaliżowany i nie mówił. Na dodatek cierpiał na zespół otępienny i epilepsję.

Sąd I instancji ustalił jednak, że w czasie sporządzenia testamentu z 2006 r. Antoni G. był w stanie porozumiewać się z otoczeniem za pomocą gestów i ruchów głowy. Sąd ustalił też, że na życzenie ojca córka przygotowała projekt testamentu i przekazała go notariuszowi. Notariusz na tej podstawie spisał testament i odebrał ostatnią wolę Antoniego G. w jego mieszkaniu, odczytując testament i zadając pytania. Na testamencie zamiast podpisu Antoniego G. znalazł się odcisk jego kciuka.

Jeszcze przed spisaniem testamentu córka uzyskała zaświadczenie lekarza psychiatry potwierdzające, że ojciec jest zdolny do świadomego przekazania swej ostatniej woli. Potwierdziły to również zeznania świadków w sądzie: lekarza prowadzącego i lekarza, który wystawił zaświadczenie, a także opinie biegłych: lekarza psychiatry i neurologa. Również notariusz zeznał w sądzie, że pozostawał ze spadkodawcą w logicznym kontakcie za pomocą gestów.

REKLAMA

Na tej podstawie sąd I instancji uznał, że Antoni G. w czasie sporządzania testamentu był zdolny do świadomego podejmowania decyzji i wyrażania swej woli. Dlatego uznał drugi testament - ten z 2006 r. - za ważny i stwierdził, że cały spadek po Antonim G. odziedziczyła jego córka. Postanowienie to zaakceptował sąd II instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Syn spadkodawcy wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. W postanowieniu z 14 czerwca 2012 r. SN uchylił werdykt sądu II instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zdecydowało o tym jednak naruszenie przez sądy przepisów proceduralnych.

Sędzia Teresa Bielska-Sobkowicz potwierdziła natomiast, że błędny jest pogląd, iż osoba, która nie jest w stanie mówić ani pisać, nie może sporządzić testamentu. "Nie ma przepisu, który pozbawiłby takie osoby zdolności testowania" - powiedziała sędzia.

Według SN nie można uznać testamentu za nieważny tylko z tego powodu, że został przygotowany na podstawie danych, które podała inna osoba (w tym wypadku córka) niż spadkodawca. To, czy jest to oświadczenie woli spadkodawcy i czy akceptuje on treść testamentu, musi ustalić notariusz, bo jest on osobą zaufania publicznego. "Można to ustalić za pomocą pytań i komunikując się ze spadkodawcą w sposób pozasłowny" - tłumaczyła sędzia.

Natomiast ocena, w jakim stanie znajdował się Antoni G. w chwili sporządzania testamentu, nie należy do notariusza, bo nie jest on specjalistą. To muszą wyjaśnić biegli - podkreślił SN.

Błędy sądów obu instancji polegały na tym, że sądy te pytały biegłych tylko o zdolność Antoniego G. do świadomego podjęcia decyzji. Zupełnie pominęły ocenę zdolności do swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli. A właśnie to jest - zgodnie z art. 945 kodeksu cywilnego - drugą przesłanką ważności testamentu. Nie chodzi o groźby czy naciski - tłumaczyła sędzia Bielska-Sobkowicz - ale "o swobodę jako cechę wewnętrzną, o to, czy wola spadkodawcy jest tak silna, że może on swobodnie podjąć decyzję".

Sędzia stwierdziła, że brak w testamencie wyjaśnienia, dlaczego spadkodawca nie złożył podpisu, nie powoduje nieważności testamentu.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA