REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Absolwenci przestaną uciekać z Polski...?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Halina Guryn
Halina Guryn

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 80% studentów będzie robiło karierę w Polsce, jeśli otrzymają pensję w wysokości co najmniej dwóch tysięcy złotych netto i możliwość rozwoju zawodowego. Tylko tyle, czy to za dużo...?

W pierwszej połowie tego roku Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University przy współpracy firmy Accenture zorganizowały pięć regionalnych debat z udziałem dyrektorów personalnych, studentów, ekspertów budowania kariery i przedstawicieli mediów. Gospodarzami debat byli: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Gdański.

Co my tu mamy

W czasie debat chcieliśmy pokazać młodym ludziom, jak można zrobić karierę w Polsce - wyjaśnia Piotr Palikowski, dyrektor zarządzający PSZK. - Najwięcej zależy od samych studentów: muszą wiedzieć, czego chcą, wybrać odpowiednie kształcenie, pytać o wskazówki i przede wszystkim być aktywnymi. Staże, praktyki czy działalność w kołach, klubach albo stowarzyszeniach to najlepsza zachęta dla pracodawców, aby przyjąć takiego kandydata.

Na stronie internetowej kampanii www.startwkariere.pl oraz w mediach relacjonujących przebieg całej akcji, prezentowane były sylwetki osób, które zrobiły karierę właśnie w naszym kraju, a nie za granicą. Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, przekonuje, że właśnie ci młodzi ludzie są najlepszym dowodem możliwości, jakie niesie ze sobą polski rynek pracy.

- Tezę o atrakcyjnych kierunkach, rozwijaniu kariery zawodowej w kraju dodatkowo potwierdza różnorodność profesji przedstawionych osób. Karierę w Polsce można zrobić, będąc zarówno bankowcem, ekonomistą, dziennikarzem czy na przykład inżynierem - przekonuje rektor Krzysztof Pawłowski.

W organizację kampanii włączyła się firma Accenture - jeden z potencjalnych pracodawców absolwentów uczelni w naszym kraju.

- Chcieliśmy pokazać, że w Polsce na ludzi młodych, wykształconych i ambitnych czekają bardzo ciekawe miejsca pracy, gdzie mogą rozwijać swoje umiejętności w ramach globalnych ścieżek kariery - podkreśla Halina Frańczak, dyrektor marketingu Accenture.

Dane w teczce

Na zakończenie kampanii „Start w karierę.pl” zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i Wyższą Szkołę Biznesu National-Louis University przy współpracy Accenture przygotowany został raport na temat oczekiwań polskich studentów wobec pracodawców w naszym kraju. Jego autorem jest dr Tomasz Rostkowski z Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Podstawą raportu było opracowane przez niego badanie, które przeprowadzono w okresie od 27 stycznia do 26 kwietnia br. Uzyskano ogółem około 200 ankiet w całości wypełnionych przez studentów wszystkich poziomów studiów (od I do V roku).

Warto uważnie przyjrzeć się wynikom analizy.

- Mogą one z powodzeniem służyć przedsiębiorstwom pragnącym pozyskiwać kandydatów wśród studentów najlepszych polskich uczelni, stać się podstawą do przygotowania atrakcyjnej oferty zatrudnienia dla najbardziej utalentowanych potencjalnych pracowników - wyjaśnia Tomasz Rostkowski. Autor badania zastrzega jednak, że informacji zawartych w raporcie nie można traktować jako w pełni reprezentatywnych dla całej populacji studentów (ze względu na ograniczoną próbę badawczą).

Przeprowadzone przez Tomasza Rostkowskiego badania wskazują, że młodzi ludzie nie zawsze mają sprecyzowane plany rozwoju zawodowego (tabela 1). To powszechny problemem w naszym kraju, a przecież tego rodzaju decyzje powinny być podejmowane już na poziomie gimnazjum. Dzięki temu - jak podkreśla autor raportu - można uniknąć niewłaściwego wyboru ścieżki rozwoju. Trafniejsze byłyby: wybór szkoły średniej i jej profilu, decyzja o wyborze uczelni wyższej.

Kariera ambitnego

Ważne miejsce w badaniach poświęcone jest dylematowi towarzyszącemu obecnie niemal wszystkim polskim studentom: pozostać w kraju czy wyjechać za granicę i tam robić karierę (tabela 2). Z przeprowadzonych badań wynika, że przy podejmowaniu takich decyzji kluczowe znaczenie ma sprawa rozwoju zawodowego.

Na to pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę. Wyniki analizy pokazują wyraźnie, że olbrzymia większość pytanych studentów, aż 83 proc., zdecydowanie chce po ukończeniu studiów realizować karierę w Polsce (17 proc. respondentów planowało rozwój swojej kariery zawodowej za granicą).

Tomasz Rostkowski ponownie zwraca uwagę, że tych danych nie należy uogólniać na całą populację studentów w Polsce. Dodaje przy tym, że na odpowiedzi młodych ludzi z pewnością miały wpływ debaty zorganizowane na ich uczelniach przez PSZK i WSB-NLU.

Ich celem było wskazanie studentom wiodących uczelni możliwości rozwoju zawodowego w Polsce. Dlatego właśnie fakt, że znaczący odsetek deklaruje chęć rozwijania kariery w kraju, należy traktować jako sukces projektu i wskazówkę dla pracodawców poszukujących wśród pracowników tej grupy.

Pozycja w hierarchii

Kolejny ważny obszar badawczy dotyczył typu stanowisk, jakie studenci chcieliby zajmować po ukończeniu studiów oraz jakie chcieliby zajmować docelowo. Pytanie zadane zostało zarówno studentom planującym wyjazd za granicę, jak i studentom zamierzającym pozostać w Polsce.

Wyniki raportu wskazują, że w obu grupach respondenci częściej wskazywali stanowiska niekierownicze jako te, o które będą się ubiegać. Okazało się natomiast, że stanowiska kierownicze cieszą się większym zainteresowaniem wśród osób planujących karierę w Polsce.

Deklaracje dotyczące docelowego stanowiska i roli w gospodarce znacznie różnią się w grupie osób, które decydują się na emigrację, oraz osób planujących karierę w Polsce (tabela 3).

Wiara, nadzieja i przekonania

Raport ujawnia opinie studentów na temat możliwości znalezienia zgodnego z zainteresowaniami i „dobrze płatnego” zatrudnienia w Polsce i za granicą. Około 25 proc. respondentów, którzy nie planują po ukończeniu studiów wyjazdu z Polski, zaznaczyło jako słuszne twierdzenie: „Uważam, że za granicą można łatwiej niż w Polsce znaleźć pracę zgodną z moimi zainteresowaniami”.

Wśród studentów planujących wyjazd z kraju tę opinię wyraziło 58 proc. osób. Autor raportu zaznacza, że obie grupy respondentów były zgodne co do możliwości znalezienia za granicą pracy „dobrze płatnej”. Przekonanie to podzielało 85 proc. ankietowanych w obydwu grupach.

Jednym z podstawowych celów badania jest wskazanie pracodawcom działającym w Polsce istotnych z punktu widzenia studentów i przyszłych pracowników cech przedsiębiorstw - tych, które decydują o sukcesie w pozyskiwaniu szczególnie utalentowanych kandydatów do pracy. Respondenci zostali więc poproszeni o odpowiedź na pytanie, jak rozumieją pojęcie „dobra praca” (tabela 4).

Zdaniem autora analizy, pracodawcy pragnący pozyskać kandydatów do pracy wśród studentów powinni zwrócić szczególną uwagę na:
1) zakres prac powierzanych nowo zatrudnionym pracownikom;
2) proponowane możliwości rozwoju kompetencji.

Połączenie tych dwóch elementów pozwoli stworzyć atrakcyjne dla studentów i przyszłych pracowników miejsce pracy w organizacji, która stale poszukuje nowych metod działania i przykłada dużą wagę do rozwoju kompetencji w ramach codziennych zadań.

Ile tu, ile tam

Respondenci zdecydowani na realizację kariery w Polsce, jak też studenci planujący wyjazd po ukończeniu studiów zostali zapytani również o oczekiwane wynagrodzenia netto w pierwszym oraz drugim roku pracy, tj. po zdobyciu niezbędnego, podstawowego doświadczenia. Osoby, które planują karierę zawodową w Polsce, chciałyby zarabiać w pierwszym roku pracy średnio 1967 złotych, zaś w drugim roku - średnio 2761 złotych.

Raport odpowiada także na pytanie o oczekiwania płacowe osób, które planują wyjazd za granicę. W pierwszym roku pracy respondenci oczekują wynagrodzenia na poziomie średnio 2019 euro, w drugim roku - kwoty 3084 euro.

Dobre argumenty

Z przeprowadzonego badania wynika, że zarówno do pozostania w Polsce, jak i do wyjazdu za granicę studentów motywuje przede wszystkim chęć rozwoju zawodowego. Decydującym czynnikiem motywacji dla 60 proc. respondentów planujących po ukończeniu studiów karierę w Polsce są możliwości rozwoju zawodowego. Podobnie odpowiedziało prawie 75 proc. uczestników badania zdecydowanych na emigrację.

Najczęściej wskazywanymi powodami wyjazdu z Polski, poza chęcią rozwoju zawodowego, była sytuacja polityczna (48 proc.) i sytuacja gospodarcza (46 proc.). Gotowość do emigracji jest z kolei ograniczona ze względu na kontakty z przyjaciółmi i znajomymi (63 proc. odpowiedzi twierdzących) oraz sytuację rodzinną (32 proc. odpowiedzi „tak”).

Raport relacjonujący oczekiwania studentów wobec obecnego rynku pracy był cennym podsumowaniem kampanii „Start w karierę.pl”. Miała on na celu zainicjowanie dyskusji, co trzeba zrobić, aby młodzi, utalentowani i dobrze wykształceni ludzie chcieli rozwijać się zawodowo właśnie w Polsce i aby potrafili świadomie decydować o planowaniu własnej kariery.

Dlatego też stworzony zostanie portal studencki - forum, gdzie studenci będą mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat planowania kariery. Natomiast konkretne umiejętności przydatne w rozwijaniu kariery będą mogli zdobywać w trakcie warsztatów, które zostaną uruchomione w ramach następnych edycji kampanii. „Start w karierę.pl”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

REKLAMA