REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże samochodem po Europie w zgodzie z przepisami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Kobylański

REKLAMA

Każde państwo w Europie stawia kierowcom odmienne wymagania. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o zasadach podróżowania samochodem osobowym w wybranych krajach europejskich.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wyjeżdżając samochodem za granicę, pamiętajmy o ważnych badaniach technicznych, przeprowadzonych w stacji diagnostycznej. Takich badań nie może zastąpić sprawdzenie poszczególnych części samochodu mających wpływ na stan techniczny samochodu, jakie są przeprowadzane przy okazji różnych akcji promocyjnych przez stacje serwisowe niektórych dealerów samochodowych. Ważne badania techniczne potwierdzające właściwy stan techniczny pojazdu muszą znaleźć odzwierciedlenie w stemplu znajdującym się w dowodzie rejestracyjnym. Mimo że na terenie większości państw europejskich nie trzeba już posiadać ubezpieczenia Zielonej Karty, to jednak należy pamiętać o dokumencie potwierdzającym zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

AUSTRIA

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 14 i o wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku 14 i więcej lat o wzroście powyżej 150 cm muszą są używać pasów bezpieczeństwa dla dorosłych; natomiast poniżej 150 cm wzrostu mogą używać 3-punktowych pasów bezpieczeństwa bez siedzenia na podwyższeniu, pod warunkiem że pasy nie przebiegają na linii gardła dziecka.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie prędkości - od 11 do 65 euro + ewentualnie zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Nieprawidłowe zatrzymanie i parkowanie - 21 euro, a w sytuacji stwarzającej niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg od 58 do 72 euro. W stosunku do cudzoziemców policjant ma prawo zażądać kaucji w wysokości równej mandatowi lub do 1308 euro. Odmowa złożenia kaucji może spowodować konfiskatę dóbr osobistych.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny w formie winietek.


CHORWACJA

Przewóz dzieci. Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach samochodu.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie prędkości: w terenie zabudowanym - od 300 do 3000 kun, a poza terenem zabudowanym - od 300 do 2000 kun.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami jest płatny. Opłaty pobierane są w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Płatne gotówką.

CZECHY

Przewóz dzieci. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm i wadze do 36 kg mogą być przewożone jedynie w fotelikach przystosowanych do wymiarów dziecka.

Przykładowe mandaty. Wysokość mandatów waha się od 2 tys. do 5 tys. koron czeskich za takie wykroczenia drogowe, jak np. przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 30 km/h lub w terenie niezabudowanym o 50 km/h, przejazd na czerwonym świetle, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, jazdę, która jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.

Opłaty drogowe. Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego jest płatne w formie winietek opłat drogowych.


FRANCJA

Przewożenie dzieci. Dzieci do lat 10 winny być przewożone w specjalnym foteliku lub podwyższeniu przystosowanym do wymiarów dziecka. Foteliki lub siedziska do przewożenia dzieci winny być dostosowane do ich wagi, np. dziecko w wieku do 10 lat i o wadze od 15 kg wzwyż winno korzystać z podwyższonego siedziska zabezpieczonego pasami bezpieczeństwa.

Przykładowe mandaty. Nieopłacone parkowanie - od 11 do 35 euro; niewidoczne znaki rejestracyjne - od 45 do 180 euro; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 22 do 180 euro; przekroczenie prędkości od 20 do 50 km/h - od 135 do 1500 euro.

Opłaty drogowe. Większość autostrad jest płatna.


GRECJA

Przewożenie dzieci. Zakaz przewozu dzieci w wieku powyżej 3 lat o wzroście do 1,50 m na przednim siedzeniu pojazdu. Dzieci o wzroście 1,35 m i więcej mogą być zabezpieczane pasami bezpieczeństwa. Dzieci w wieku poniżej 3 lat winny być przewożone w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.) odpowiednim do ich rozmiarów.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie dozwolonej prędkości - od 32,5 euro do 155,5 euro; przejazd przy czerwonym świetle - 167,0 euro; nieużywanie bądź nieposiadanie pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach - 83,0 euro.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami jest płatny.


HISZPANIA

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 12 o wzroście do 1,35 m przewożone na przednim lub tylnym siedzeniu pojazdu winny podróżować w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.) przystosowanym do ich rozmiarów.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowy postój/parkowanie - od 91 do 300 euro z możliwością zatrzymania prawa jazdy; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 91 do 300 euro; przekroczenie prędkości - od 301 do 900 euro.

Opłaty drogowe. Przejazd większością autostrad jest płatny.


HOLANDIA

Przewóz dzieci. Dzieci w wieku od 0 do 3 lat winny być przewożone w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów zabezpieczeniu.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowe parkowanie - 45 euro; przejazd na czerwonym świetle, używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 130 euro; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 75 euro.

Opłaty drogowe. Korzystanie z autostrad bezpłatne.


LITWA

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach, mocowanych na tylnym siedzeniu pojazdu. Dzieci w wieku do 12 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera również w specjalnych fotelikach lub w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do rozmiarów dziecka.

Przykładowe mandaty. Nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 25 litów litewskich; brak trójkąta ostrzegawczego - od 20 do 40 litów; nieprawidłowe parkowanie - od 50 do 100 litów; przekroczenie prędkości - od 20 do 500 litów + ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres maks. sześciu miesięcy.

Opłaty drogowe. Przejazd drogami i autostradami jest bezpłatny.


NIEMCY

Przewóz dzieci. W pojazdach do 3,5 tony dzieci o wzroście do 1,5 m winny podróżować na specjalnych siedzeniach lub być zabezpieczone odpowiednio do swoich wymiarów. Jeżeli samochód nie ma takiego wyposażenia, to dzieci w wieku 3 i więcej lat powinny podróżować na tylnych siedzeniach zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub innym systemem zabezpieczenia. Dzieci w wieku do 3 lat mogą podróżować samochodem tylko wtedy, gdy system zabezpieczający jest przystosowany do wymiarów dziecka.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowe parkowanie - od 10 do 35 euro; nierespektowanie czerwonego światła - od 50 do 200 euro; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 30 euro; przewożenie dzieci bez specjalnego zabezpieczenia - 40 euro.

Opłaty drogowe. Korzystanie z autostrad i dróg krajowych, dla podróżujących turystycznie samochodami osobowymi, jest bezpłatne.


SŁOWACJA

Przewóz dzieci. Dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby o wzroście poniżej 150 cm nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

Przykładowe mandaty. Nieużywanie pasów bezpieczeństwa w mieście - od 500 do 1500 koron słowackich, a poza terenem zabudowanym - 1500 koron; jazda na niewłączonych światłach mijania od 500 do 2000 koron; nieprawidłowe parkowanie - 500 koron + odholowanie pojazdu.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny w formie winietek.


SZWECJA

Przewóz dzieci. Dzieci do 7 lat winny być przewożone w specjalnym foteliku lub na siedzeniu podwyższonym (z racji wzrostu) pozwalającym na używanie pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednim, jak i tylnym.

Przykładowe mandaty. Przejazd na czerwonym świetle - 1200 koron szwedzkich; zawracanie na autostradzie - 1000 koron; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 600 koron; nierespektowanie znaków drogowych - 600 koron.

Opłaty drogowe. Drogi i autostrady są bezpłatne.


WĘGRY

Przewóz dzieci. Dzieci w wieku do lat 12 i wzroście poniżej 1,50 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny lub inne urządzenie zabezpieczające, odpowiednie do wagi i wzrostu dziecka, pod warunkiem iż nie jest wyposażone w poduszki powietrzne (te same wymagania odnoszą się do dzieci przewożonych na tylnych siedzeniach).

Przykładowe mandaty. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, bez urządzenia głośnomówiącego - 30 tys. forintów; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 3-5 tys. forintów; przekroczenie prędkości - 60 tys. forintów + sankcje sądowe.

Opłaty drogowe. Przejazd za autostrady płatny w formie winiet.


WIELKA BRYTANIA

Przewóz dzieci. Dzieci poniżej 3 lat - zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu - winny być przewożone w specjalnie przystosowanym foteliku. Dzieci w wieku 3-12 lat i wzroście poniżej 1,35 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu, o ile jest wyposażone w specjalny fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do rozmiarów dziecka. Dzieci w wieku 12 i więcej lat oraz powyżej 1,35 m wzrostu winny używać pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie prędkości na drodze - do 1 tys. funtów + 3 punkty karne; przekroczenie prędkości na autostradzie - do 5 tys. funtów + od 3 do 6 pkt karnych i ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres od 42 do 56 dni; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 90 do 1 tys. funtów.

Opłaty drogowe. Przejazd większością autostrad jest bezpłatny.


WŁOCHY

Przewóz dzieci. Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony), pod warunkiem że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowe parkowanie od 36 do 148 euro; parkowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi - od 74 do 296 euro; przekroczenie prędkości - od 36 do 1485 euro.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami jest płatny.

 

WWW.PBUK.PL

To strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Pod tym adresem można:

l pobrać wspólne zgłoszenie szkody i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd

l sprawdzić, w których krajach wymagana jest Zielona Karta

l złożyć zapytanie o ubezpieczyciela sprawcy szkody i jego reprezentanta do spraw roszczeń w kraju poszkodowanego

l jeśli reprezentant ds. roszczeń nie wypłaci odszkodowania w ciągu 90 dni od zgłoszenia roszczenia, zrobi to za niego Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Opracowano na podstawie danych i informacji Polskiego Związku Motorowego

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

marek kobylański

marek.kobylanski@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Kiedy nauczycielowi trzeba wypłacić nagrodę jubileuszową? [Przykład]

W jakim terminie należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi? Jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej?

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

1700 zł dla każdego? Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w Polsce – co to oznacza dla Ciebie i budżetu?

Wyobraź sobie: co miesiąc 1700 zł na Twoim koncie – bez pytań, bez wniosków, dla każdego. Brzmi jak science fiction? Właśnie to proponują niektórzy eksperci, chcąc zastąpić dzisiejsze świadczenia rodzinne, w tym 800 plus, jednym, powszechnym przelewem. Wyjaśniamy, skąd ten pomysł, ile by to kosztowało budżet państwa i dlaczego wywołuje tak gorące dyskusje w Polsce.

REKLAMA

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025: Sprawdź listę 150 chorób dających prawo do stałej opieki i rehabilitacji

Lista 150 chorób, które automatycznie uprawniają do wskazań w punktach 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności, to prawdziwe ułatwienie dla chorych i ich rodzin. Oznacza to, że osoby z tymi schorzeniami – po potwierdzeniu diagnozy – zyskują prawo do stałej opieki oraz pierwszeństwo w rehabilitacji społecznej i zawodowej, bez konieczności szczegółowego udowadniania swojej niesamodzielności.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

ZUS: Kolejne prawomocne orzeczenie sądu II instancji. SA w Katowicach stanął po stronie emerytki [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

REKLAMA