REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej prywatnych szpitali

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Przybywa prywatnych szpitali. Tylko w Warszawie w ostatnim czasie dwa dotychczas publiczne szpitale zdecydowały się na prywatyzację. Również prywatne centra medyczne, które specjalizują się w opiece ambulatoryjnej, planują otwarcie prywatnych szpitali.


W kraju na ponad 700 publicznych szpitali przypadają 172 prywatne. Do tego dochodzi prawie 50 niepublicznych szpitali samorządowych, które przekształciły się z placówek publicznych i działają w formie spółek prawa handlowego. Taką samą drogę prywatyzacji wybrał duży Szpital św. Zofii w Warszawie oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer. Liczą one na to, że dzięki takiemu zabiegowi zyskają przede wszystkim możliwość finansowania swojej działalności, nie tylko ze środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przede wszystkim będą mogły pobierać legalnie opłaty od pacjentów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ.

 

Projekt ustawy

Proces częściowej komercjalizacji publicznych szpitali może przyśpieszyć przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Projekt ten sankcjonuje prawnie możliwość przekształcania się szpitali w spółki (będą mogły to robić fakultatywnie). Miałoby to doprowadzić do zwiększenia odpowiedzialności zarządzających szpitalami za ich wynik finansowy. Obecnie zakłady opieki zdrowotnej mogą bezkarnie zadłużać się, wiedząc, że jeżeli ich organu założycielskiego (np. urząd marszałkowski lub samorząd powiatowy) nie będzie stać na pokrycie długów, to w końcu zrobi to Skarb Państwa. W ostatnich kilkunastu latach państwo oddłużało szpitale kilka razy. Ponadto nowa ustawa ma umożliwić szpitalom m.in. pobieranie opłat od pacjentów za zapewnienie wyższego standardu.

Siła prywatnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z danymi resortu zdrowia szpitale niepubliczne stanowią 21 proc. ogólnej liczby tego typu placówek. Posiadają one ponad 8 tys. łóżek. Jednak w porównaniu ze szpitalami publicznymi jest to wciąż jedynie 5 proc. z ich ogólnej liczby. Interesujące jest jednak to, że w placówkach niepublicznych jest zdecydowanie krótszy czas pobytu chorego. O ile w prywatnym pacjent przebywa średnio 5,5 dnia, o tyle w zakładzie publicznym już 6,6 dnia.

Zdaniem osób zarządzających prywatnymi zakładami ochrony zdrowia świadczy to o tym, że lepiej i efektywniej wykorzystują one swoje zasoby. Średnio funkcjonowanie szpitala niepublicznego jest tańsze o 30 proc. w porównaniu z ich publicznymi odpowiednikami. Dzięki temu mogą przyjmować więcej pacjentów i jednocześnie zmniejszać wydatki ponoszone w związku z ich niepotrzebnie przedłużanym pobytem. Z drugiej strony, nie wszystkie one wykonują tak skomplikowane i wymagające tak dużych nakładów finansowych procedury medyczne. Jednak i to się zmienia.

Większy zakres usług

Niektóre z prywatnych szpitali coraz częściej zaczynają specjalizować się w zabiegach z zakresu chirurgii, ortopedii, kardiologii czy neurologii. Tak jest np. w przypadku Szpitala Damiana, który wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii, ortopedii, urologii czy neurochirurgii.

O tym, że zakres wykonywanych usług również w prywatnych szpitalach musi być coraz szerszy, wiedzą te prywatne centra medyczne, które mają w swoich planach stworzenie prywatnego szpitala. Jednym z nich jest Medicover, do którego należy sieć prywatnych przychodni. Centrum ma plany uruchomienia wielospecjalistycznego szpitala już w I kwartale 2009 r. Inwestycja ma pochłonąć około 30 mln euro. W szpitalu będzie działać m.in. oddział intensywnej opieki medycznej, w tym również nad noworodkami. Ma on mieć sześć w pełni wyposażonych sal operacyjnych, w których docelowo ma być przeprowadzanych ponad 4 tys. operacji rocznie.


Prywatne szpitale

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA