REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie warto jest dobrze zabezpieczyć przed włamaniem. Należy przy tym skorzystać z certyfikowanych rozwiązań, by nie tylko czuć się bezpiecznie, ale otrzymać również ewentualne odszkodowanie.

Podstawowym elementem zabezpieczenia każdego mieszkania lub domu są odpowiednie drzwi i zamki. Im lepsze rozwiązanie, tym trudniej złodziejowi będzie otworzyć zamek lub wyłamać zamek do drzwi. Warto też zwrócić uwagę na okna. Obecne rozwiązania pozwalają na zabezpieczenie domu przed intruzem nie tylko przy pomocy krat, które dodatkowo odstraszały swoim wyglądem. Dostępne są rolety antywłamaniowe, które są rozwijane, np. na noc lub na czas wyjazdu.

Drzwi i zamki do fortecy

Należy jak najbardziej utrudnić dostęp do mienia znajdującego się w mieszkaniu. W tym celu należy zadbać, aby drzwi zewnętrzne do mieszkania lub domu były przede wszystkim prawidłowo osadzone. Ich konstrukcja natomiast powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie. Dobrze by było, aby nawet przy użyciu specjalnych narzędzi było to jak najbardziej utrudnione. Jeżeli zamierzamy nie tylko chronić się przed włamaniem, ale dodatkowo ubezpieczyć mieszkanie, to warto, aby drzwi takie posiadały co najmniej dwa zamki wielozastawkowe. Są to takie zamki, których klucz posiada w łopatce więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada certyfikat np. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Gwarantuje to odpowiednią jakość zamku. Właściciele domów jednorodzinnych kierują się estetyką i często wybierają drzwi, które są oszklone. Należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja drzwi uniemożliwiła otwarcie zamków po zbiciu szyby. Ponadto otwór po wybitej szybie powinien być takiej wielkości, aby nie było szans przeciśnięcia się do środka.

Zamki z certyfikatem

świadczą o tym, że były sprawdzane pod kątem różnych metod ich otwarcia

Czas to bezpieczeństwo

Wybierając drzwi antywłamaniowe lub zamki, należy zwrócić uwagę na ich klasę. Szczególnie ważna jest odporność na włamania z użyciem siły lub innych technik - tzw. manipulacyjnych. Zasada jest prosta - im więcej czasu potrzeba na sforsowanie drzwi i zamków, tym ich klasa jest wyższa. Prawdopodobieństwo powodzenia akcji włamywacza maleje z każdą dodatkową minutą spędzoną nad otworzeniem zabezpieczeń. Przykładowo, złodziej przy dobrym zamku może potrzebować nawet kilku minut na jego otwarcie lub rozwiercenie. Są jednak i takie rozwiązania, które opierają się różnym metodom ich forsowania nawet przez kilkanaście minut.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY POŻARU
-
 umyślne podpalenia
- nieostrożność dorosłych i dzieci
- niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych i gazowych
- zła obsługa urządzeń dogrzewających nasze mieszkania

Certyfikowane rozwiązania dają większą pewność. Były one bowiem sprawdzane pod kątem różnych metod ich otwarcia. Dlatego jeżeli mają one odpowiednią klasę, to utrudnią dostanie się przestępcy do domu nawet przy użyciu łomu czy wiertarki. Są i takie, do których trzeba kilku osób, aby przy odpowiedniej sile je sforsować. Dobre zamki posiadają rozwiązania, które powodują nawet łamanie się wierteł przy próbie ich rozwiercenia.

Nie drzwiami to oknem

Jeszcze jakiś czas temu popularnym rozwiązaniem było instalowanie krat na oknach i drzwiach balkonowych. Do tej pory są one stosowane i utrudniają wtargnięcie intruza do domu. Jednak wiele osób ceni sobie estetykę, a karty mogą sprawić, że domownicy będą się czuć jak w więzieniu, a nie domu. Obecnie są już tzw. kraty zwijane oraz rolety antywłamaniowe. Jeżeli mieszkamy na parterze w bloku lub mamy domek, to takie zabezpieczenia są ważne, jeżeli chcemy także skorzystać z ubezpieczenia.

Należy zwrócić uwagę, aby okna były dobrze osadzone, tak jak w przypadku drzwi wejściowych. Utrudni to ich wyłamanie. Ich konstrukcja i stan techniczny powinny uniemożliwić dostanie się do środka bez użycia dodatkowych narzędzi. Tego rodzaju rozwiązania należy zastosować także w przypadku lufcików do piwnicy czy do garażu.

Systemy alarmowe

Na rynku jest do wyboru duża gama alarmów antywłamaniowych, które współpracują z różnego typu czujkami. Takie rozwiązanie pozwala na odstraszenie złodzieja lub utrudnienie mu pracy. W połączeniu z dobrymi drzwiami, zamkami i oknami dom staje się wówczas twierdzą trudną do zdobycia.

Najpierw należy przeprowadzić ocenę mieszkania lub domu pod względem słabych punktów, które złodziej może wykorzystać przy próbie włamania. Podstawą jest zatem sprawdzenie okien i drzwi. Złodzieje zazwyczaj wyważają drzwi lub otwierają zamki. Często wybijają także szyby w oknach. Dlatego w takich przypadkach należy upewnić się, czy hałas dochodzący z domu jest w stanie zwrócić uwagę sąsiadów. Ocenie podlega także prawdopodobieństwo włamania do danego domu. Bowiem im więcej kosztowności i nowoczesnego sprzętu elektronicznego, tym ryzyko splądrowania domu lub mieszkania przez złodziei jest wyższe.

Po dokonaniu takiej analizy można zastanowić się nad doborem odpowiednich czujek reagujących np. na ruch lub wstrząsy. Są rozwiązania, które wywołują alarm przy próbie tzw. siłowego wtargnięcia do domu, jak wyważanie, wybijanie szyb itp. Taką rolę pełnią czujki udarowe, które są w stanie zareagować nawet na dźwięk ciętego szkła oraz podważanie drzwi łomem. Dodatkowymi urządzeniami tego typu mogą być takie, które reagują na ruch. Są to czujki na podczerwień, które badają pewien obszar. Zabezpieczenie tego typu włącza alarm, jeżeli złodziej wejdzie do domu i znajdzie się w obszarze działania takiej czujki.

Dostępne są także czujki kontaktowe lub wstrząsowe, które po uaktywnieniu mogą reagować na różnego rodzaju wstrząsy powodowane przez ludzkie kroki lub dotykanie przedmiotów, uderzanie w ściany itp.

Wszystkie tego typu czujki współpracują z całym systemem alarmowym w domu lub mieszkaniu. Włamywacz, który znajdzie się w obszarze ich działania, uruchamia alarm. Na rynku jest wiele sygnalizatorów jedne głośne, inne bardziej ciche. Głośne mają tą zaletę, że nie tylko mogą wystraszyć złodzieja, zanim coś ukradnie, ale i zwrócić uwagę sąsiadów. Dobrze, gdy taki system jest połączony z firmą ochroniarską. Wówczas ekipa pojawia się na miejscu w krótkim czasie od momentu włączenia się alarmu.

JAK ZAMIEŚCIĆ CZUJKI

Według Państwowej Straży Pożarnej w Polsce co roku w pożarach domów nawet 70 proc. przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Odpowiednio rozmieszczone czujki pozwolą nie tylko uratować dobytek, ale także życie.

Dobrze jest, aby czujki dymu umieścić w korytarzu na każdej z kondygnacji. Jednak minimum koniecznym powinna być chociaż jedna taka czujka w domu jednorodzinnym. Jeżeli jest ich kilka, to powinny być połączone, aby w razie alarmu jednej pozostałe również uruchamiały się i włączały alarm.

Jeżeli w domu mamy więcej niż jedną kondygnację, a chcemy zamontować tylko jedną czujkę, to należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji. Według straży pożarnej umożliwi to wykrycie pożaru zarówno na parterze, jak i na wyższej kondygnacji.

PRZYKŁAD OZNACZENIA ZAMKA

zamek wpuszczany 3,C,1,0,0,0,7,A,A,2,0 - siódma cyfra na czerwono jest najważniejszą w zamkach do domów i mieszkań.

JAK MOŻNA ZABEZPIECZYĆ DOM
-
 zamontować okna antywłamaniowe
- zamontować drzwi antywłamaniowe wraz z dobrymi zamkami
- założyć alarm wraz z całym zestawem czujek reagujących na ruch, wstrząsy, dźwięk tłuczonego szkła
- zainstalować rolety antywłamaniowe
- wynająć firmę ochroniarską, która będzie interweniowała przy uruchomieniu alarmu
- na zewnątrz zainstalować fotokomórki zapalające światło, gdy ktoś się zbliża
- zapewnić stały dozór kamer

KOSZTY ZABEZPIECZEŃ
-
 Drzwi wzmocnione od ok. 1000 zł
- Drzwi antywłamaniowe od ok. 2000 zł
- Dobry zamek od ok. 150 zł do 300 zł

Z ogniem nie ma żartów

Urządzenia techniczne jak tryskawki, gaśnice czy sprzęt monitorujący sytuację w pomieszczeniach nie są zbyt często wykorzystywane w domach czy mieszkaniach. Ale należy brać je pod uwagę szczególnie wtedy, gdy w domu trzymamy przedmioty o dużej wartości - pamiątki, dzieła sztuki.

Na rynku dostępne są tzw. czujki dymowe. Ich stosowanie coraz częściej zaleca straż pożarna. Są to urządzenia, które nie potrzebują nawet żadnego okablowania. Zamieszcza się je najczęściej na korytarzu przy drzwiach do kuchni i kiedy pojawi się dym, ono rozpoznaje zagrożenie i włącza piskliwy dźwięk. Ostrzeże ono nie tylko domowników, ale i sąsiadów, którzy w takiej sytuacji również mogą być zagrożeni. Ponadto zwróci to uwagę innych osób podczas nieobecności właścicieli w domu, co umożliwi szybkie wezwanie straży pożarnej na miejsce zdarzenia.

MARCIN JAWORSKI, ŁUKASZ KULIGOWSKI, MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister infrastruktury: w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Co oznacza orzeczenie ZUS: częściowo niezdolny do pracy? Sprawdź, co daje takie orzeczenie w 2025 roku

Co właściwie oznacza orzeczenie "częściowo niezdolny do pracy" w dokumentach ZUS? Czy takie orzeczenie równa się uznaniu niepełnosprawności? Jakie świadczenia, ulgi lub renty przysługują w 2025 roku? I co zawiera formularz ZUS dotyczący niezdolności do pracy? Wyjaśniamy krok po kroku, kto i na jakich zasadach może otrzymać orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy.

Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Czy ZUS może zabrać Ci rentę, nawet tę przyznaną na stałe w 2025? Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności też nie są bezpieczne. Poznaj najczęstsze powody utraty świadczenia

Czy wiesz, ile możesz legalnie dorobić, żeby nie stracić renty w 2025 roku? Czy zdajesz sobie sprawę, że jedna decyzja lekarza-orzecznika wystarczy, aby ZUS wstrzymał Twoje świadczenie, nawet jeśli masz stałe orzeczenie o niepełnosprawności? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy ZUS może zabrać rentę, jakie limity dorabiania obowiązują w 2025 roku i co zrobić, by nie stracić pieniędzy przez jeden błąd lub zaniechanie.

REKLAMA

Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

REKLAMA