REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek - przyjęcie, nabycie, podział

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spadek nie zawsze oznacza dla spadkobiercy powiększenie majątku. Niejednokrotnie można odziedziczyć długi. Czy jest sposób, aby tego uniknąć? Jaki jest zakres odpowiedzialności spadkobiercy?

 

Od treści oświadczenia o przyjęciu spadku zależy zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe. Istnieją dwie możliwości: można przyjąć spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Przedstawiamy na przykładach rozwiązania najczęściej spotykanych problemów związanych z dziedziczeniem.

Czy można odrzucić spadek

Wiem, że w skład spadku, który zapisał mi krewny w testamencie, wchodzą długi spadkowe. Czy mam możliwość odrzucenia takiego spadku?

Tak Choć spadkobierca nabywa spadek z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy, jednak nabycie to ma charakter prowizoryczny i tymczasowy. Spadkobierca może złożyć w terminie sześciu miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule swego powołania do spadku oświadczenie o odrzuceniu spadku lub o jego przyjęciu. Przy dziedziczeniu z ustawy początek biegu tego terminu zależy od informacji od śmierci spadkodawcy oraz świadomości, że spadkobiercę łączy ze spadkodawcą więź rodzinna, stanowiąca podstawę do dziedziczenia ustawowego. W przypadku dziedziczenia testamentowego termin liczy się od momentu dowiedzenia się o istnieniu testamentu, który przewiduje korzystną dla spadkobiercy treść. Oprócz terminu istotne jest również to, że oświadczenie w kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku może złożyć osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, czyli taka, która ukończyła 18 lat lub przed ich ukończeniem zawarła związek małżeński, i nie została ubezwłasnowolniona. Oświadczenie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika przed sądem lub notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Za osobę, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych czynności te wykonują ich przedstawiciele, przy czym na przyjęcie spadku wprost lub na odrzucenie spadku w imieniu takiej osoby musi zgodę wyrazić sąd opiekuńczy.

Jeśli nastąpi odrzucenie spadku nie można zmienić zdania i odwołać swej decyzji. Oświadczenie o odrzuceniu spadku powoduje, że spadkobierca zostaje wyłączony od dziedziczenia i traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Więc jeśli córka odrzuci spadek dziedziczony na mocy ustawy, to przypadający jej udział przechodzi na jej dzieci.

Podstawa prawna

- Art. 925, 1012, 1020 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy przyjmując spadek, odpowiem za długi

Zastanawiam się nad przyjęciem spadku. Czy składając oświadczenie o przyjęciu muszę liczyć się z tym, że będę także odpowiadać za długi wchodzące w skład spadku bez ograniczeń?

Nie Przyjęcie spadku następuje dzięki złożeniu oświadczenia lub w wyniku upływu ustawowego terminu na złożenie takiego oświadczenia. Jednakże od treści oświadczenia o przyjęciu spadku zależy zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe. Istnieją dwie możliwości: można przyjąć spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że spadkobierca będzie ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe całym swoim majątkiem, zarówno spadkowym, jak i osobistym. Taki skutek nastąpi, gdy zostanie złożone oświadczenie o przyjęciu wprost lub gdy bezskutecznie upłynie termin na złożenie oświadczenia, co do przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Spadkobierca może zamiast tego zdecydować się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Może ono nastąpić w wyniku oświadczenia spadkobiercy lub w wyniku upływu terminu ustawowego na złożenie takiego oświadczenia, gdy spadkobiercą jest np. osoba, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawych lub co do której istnieje podstawa całkowitego ubezwłasnowolnienia. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność za długi spadkowe zostaje ograniczona do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, czyli do wysokości aktywów spadkowych, dzięki czemu więc jest ograniczona kwotowo). Wartość stanu czynnego spadku wyznacza granicę odpowiedzialności spadkobiercy. Inwentarz jest sporządzany na wniosek lub z urzędu przez sąd. Ograniczenie odpowiedzialności przestaje jednak funkcjonować, gdy spadkobierca podstępnie (świadomie) nie poda do inwentarza przedmiotów należących do spadku lub poda nieistniejące długi.

Podstawa prawna

- Art. 1031 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy jest obowiązek złożenia oświadczenia

Mimo śmierci spadkodawcy jeszcze nie zdecydowałem, czy przyjąć spadek. Czy muszę zdecydować o przyjęciu spadku przekazanego mi w formie testamentu?

Nie Jednak należy pamiętać o tym, że spadkobierca, który w ustawowym terminie w ogóle nie złoży oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku będzie traktowany, tak jakby przyjął spadek. W przypadku braku oświadczenia osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych będzie traktowana jak osoba przyjmująca spadek wprost (pełna odpowiedzialność za długi spadkowe), natomiast w przypadku osób prawnych lub osób, które mają ograniczoną zdolność do czynności prawych lub co do których istnieje podstawa całkowitego ubezwłasnowolnienia przyjmuje się, że nabywają one spadek z dobrodziejstwem inwentarza (ograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe).

Złożenie stosownego oświadczenia o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu znosi istniejący stan tymczasowości. Mimo że spadkobiercą jest się od chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), jednak do czasu złożenia odpowiedniego oświadczenia nie można zbyć spadku ani udziału w spadku, jak również nie można zbyć przedmiotów wchodzących w skład spadku.

Podstawa prawna

- Art. 1015 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy potrzebne jest potwierdzenie spadku

Odziedziczyłem na mocy ustawy majątek po moim zmarłym ojcu, czy mogę wystąpić do sądu o wydanie postanowienia w tej sprawie?

Tak Choć spadek nabywa się z mocy prawa z chwilą jego otwarcia, jednak czasem potrzebne jest potwierdzenie takiego stanu. Wówczas każdy, kto ma w tym interes może zwrócić się do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Z wnioskiem takim może wystąpić spadkobierca, wykonawca testamentu, osoby uprawnione do zachowku, wierzyciele spadkobiercy. Mogą to być osoby, którym zależy na tym, aby wskazać, że nie są spadkobiercami i nie ponoszą odpowiedzialności za długi spadkowe. Stwierdzenie nabycia spadku następuje w postępowaniu nieprocesowym uregulowanym w art. 669-679 k.p.c. W jego toku sąd bada, kto jest spadkobiercą, na jakiej podstawie dziedziczy, czy spadkodawca zostawił testament i czy jest ważny. W postanowieniu stwierdzającym nabycie spadku sąd wskazuje, kto nabył spadek i w jakich częściach. Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), chyba że wszyscy spadkobiercy złożyli już oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma charakter deklaratywny, a więc jedynie potwierdza fakt nabycia spadku, a samo nabycie następuje z mocy prawa.

Podstawa prawna

- Art. 1025 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz.93 z późn. zm.).

Czy sąd może podzielić spadek

Między spadkobiercami nie ma zgody co do tego, jak podzielić spadek, czy można się zwrócić w takim przypadku o pomoc do sądu?

Tak W razie sporu między spadkobiercami istnieje możliwość dokonania sądowego działu spadku. Sprawa taka może zostać wszczęta na wniosek uprawnionej osoby, jednak sąd nie jest związany proponowanym podziałem. Legitymację do wystąpienia z wnioskiem o dział spadku ma każdy współspadkobierca oraz nabywca udziału w spadku. Również wierzyciel spadkobiercy może wystąpić o to, gdy dokonał zajęcia praw spadkowych w drodze egzekucji. Wystąpić z wnioskiem o dział spadku można w każdym czasie. Celem postępowania jest ustalenie przysługujących spadkobiercom sched. Po dokonaniu ustalenia składu i wartości majątku spadkowego sąd dokonuje podziału fizycznego lub cywilnego, czyli sprzedaży przedmiotów spadkowych i podziału sumy między spadkobierców w stosunku do ich udziałów.

Podstawa prawna

- Art. 1051,1053, 1044 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy odrzucenie spadku może być bezskuteczne

Postanowiłem odrzucić spadek. Czy moi wierzyciele będą mogli dochodzić uznania mojej decyzji za bezskuteczną?

Tak Jeśli spadkobierca odrzuca spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, wobec których jest dłużnikiem powinien liczyć się z tym, że mogą oni żądać uznania takiego oświadczenia za bezskuteczne w stosunku do nich. Chodzi zwłaszcza o sytuację, gdy odrzucenie spadku powoduje, że do majątku potencjalnego spadkobiercy nie wejdą dobra, z których mógłby zaspokoić się wierzyciel. Jeśli wierzytelność istniała w chwili otwarcia spadku, wierzyciel może żądać, aby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika. Dzięki temu wierzyciel może kierować egzekucję wobec przedmiotów wchodzących do spadku, tak jakby spadek został przyjęty. Wierzyciel może wystąpić z takim żądaniem w ciągu sześciu miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadki i jednocześnie nie później niż przed upływem trzech lat od odrzucenia spadku. Po upływie tego terminu uprawnienie wierzyciela wygasa. Występując z takim powództwem wierzyciel wygra, gdy wykaże że: spadkobierca odrzucił spadek; odrzucenie nastąpiło z pokrzywdzeniem wierzyciela (spowodowało niewypłacalność spadkobiercy lub pogłębiło stan niewypłacalności już istniejący); jego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku (nie musi być ona w tym dniu wymagalna, ani potwierdzona tytułem egzekucyjnym).

Powództwo wierzyciel kieruje jednak przeciwko spadkobiercy, który zostaje powołany do spadku w wyniku odrzucenia spadku przez pierwotnie powołanego spadkobiercę, czyli wobec spadkobiercy wtórnie powołanego.

Podstawa prawna

- Art. 1024, art. 527-534 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Przygotowała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA