REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spammerzy robią co chcą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spam to każda informacja przesłaną drogą elektroniczną, której treść i kontekst są niezależne od tożsamości internauty, a odbiorca nie wyraził wcześniej zgody na otrzymanie takiej wiadomości.

Do skrzynki poczty elektronicznej mogą być wysyłane tylko mejle zamówione przez konsumenta (np. prenumerata czasopism, aktualne oferty ze sklepów internetowych). Zwyczajnie mówiąc, spamem jest niechciana korespondencja pojawiająca się na poczcie elektronicznej, telefonie komórkowym, faksie czy komunikatorze internetowym (np. ICQ, Gadu Gadu).

Spośród działań, które najczęściej pociągają za sobą ataki spammerów, można wymienić: przesyłanie wiadomości do grup dyskusyjnych, podawanie adresu e-mail w sklepach internetowych, korzystanie usług internetowych, które wymagają podania adresu e-mail czy przesyłanie mejli w celu usunięcia z listy dystrybucyjnej spamu. Na otrzymywanie spamu narażają nas również rozmowy online na czatach i umieszczanie adresów e-mail na witrynach www (są one automatycznie analizowane przez urządzenia szukające ciągów znaków zawierających @). Spammerzy mogą również kupować listy mejlingowe, których uczestnicy nie wyrazili zgody na otrzymywanie wiadomości reklamowych, czy losowo generować adresy e-mail z wykorzystaniem popularnych słów i imion (np. info, biuro czy robert).

Zakaz ciągle łamany

Mimo że niezamówionych ofert handlowych nie wolno przesyłać elektronicznie, zakaz ten jest nagminnie łamany. O skali zjawiska świadczą najnowsze statystyki - Polska jest dziewiątym z kolei największym spammerem na świecie (to i tak poprawa, bo jeszcze na początku tego roku byliśmy na trzecim miejscu).

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej, skierowanej do oznaczonego odbiorcy, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej. Działanie takie jest uważane w świetle polskiego prawa za czyn nieuczciwej konkurencji (nawiasem mówiąc: nasze przepisy, które mają zapobiegać spammingowi, pozostawiają wiele do życzenia). Osoby, które wysyłają spam, są narażone na odpowiedzialność karną, ale de facto pozostają nietykalne.

Z danych dotyczących liczby postępowań wszczętych przeciwko nadawcom spamu wynika, że ani sami internauci, ani organy ścigania nie angażowały się w walkę ze spammingiem. W latach 2003-2006 policja wszczęła tylko 71 takich postępowań. W 53 przypadkach zakończyły się one złożeniem wniosku o ukaranie sprawcy do sądów grodzkich, w dwóch przypadkach sprawców ukarano mandatami. W 16 przypadkach odstąpiono od wniesienia wniosku o ukaranie z powodu niewykrycia sprawcy lub odmowy złożenia zeznań przez pokrzywdzonego.

Będą surowsze regulacje

Trwają właśnie prace nad zmianą przepisów prawa telekomunikacyjnego. Rząd przyjął już nawet kilka miesięcy temu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy, jednak do tej pory nie pochylono się nad nim w Sejmie. Dzięki zmienionym przepisom, w polskim prawie po raz pierwszy znajdą się obszerne regulacje antyspamowe. Nowe przepisy mają wprowadzić skuteczne i szybkie metody zwalczania spamu. Poza tym rozszerzony zostanie katalog podmiotów odpowiedzialnych za rozsyłanie tego typu korespondencji. Oprócz samych nadawców spamu ścigane będą również osoby, które zlecają jego rozsyłanie i podmioty, które odnoszą korzyści z nielegalnego procederu. W przypadku zlokalizowania sprawcy masowego przesyłu spamu, dostawca usług będzie musiał wyeliminować przypadki naruszeń (czyli złamanie zakazu przesyłania niezamówionych informacji). Atak spammerów może przecież dotknąć nieświadomych użytkowników końcowych, którzy przez niedostateczne zabezpieczenie urządzeń umożliwili przejęcie i kontrolowanie ich komputerów przez osoby trzecie. Dlatego operator będzie zobowiązany do blokowania przesyłania spamu. W razie wykrycia naruszenia, dostawca usług telekomunikacyjnych będzie musiał poinformować o tym fakcie odbiorcę usługi oraz dostarczyć lub udostępnić oprogramowanie, służące do usunięcia przyczyn naruszenia.

100 tys. zł kary dla spammera

Zmieni się też kwalifikacja czynu przesyłania spamu - z wykroczenia na czyn zagrożony karą administracyjną. Jeżeli dojdzie do przesyłania treści, które przez odbiorców nie były zamówione, wówczas prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie z urzędu wszczynał postępowanie w celu nałożenia kary finansowej. Poza tym dostawcy usług telekomunikacyjnych będą zobowiązani utworzyć punkty przyjęć zgłoszeń incydentów naruszenia bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

Znacznie zaostrzone zostaną też kary za rozsyłanie spamu. Na podmioty, które to robią, będzie można nałożyć 100 tys. zł kary (obecnie - co najwyżej grzywnę w wysokości 5 tys. zł). Karę wymierzy prezes UKE w wysokości uzależnionej od charakteru i skali konkretnego naruszenia. Mają być również wprowadzone kary dla dostawców usług telekomunikacyjnych, którzy nie wywiązują się z obowiązku utworzenia i prowadzenia punktów przyjęć skarg na naruszenia bezpieczeństwa w sieci.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spam - niechciana poczta internetowa jest groźna dla internautów na całym świecie

Prawo

W Polsce zakazane jest przesyłanie spamu (reklamy, której nie zamawialiśmy). Przedsiębiorca, który to robi, może zostać ukarany grzywną do 5 tys. zł).

Podstawa prawna

• Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

400 mld dolarów

wyniósł ogólny koszt przestępczości komputerowej w 2004 roku (do dziś rośnie)

75 proc.

mejli jest spamem

27proc.

małych i średnich przedsiębiorstw nie korzysta z produktów do zwalczania aplikacji typu spyware

Źródło: McAfee

 

Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Security: Spam jest poważnym zagrożeniem. Pamiętajmy - wykorzystywany jest jako nośnik niepożądanej informacji lub niebezpiecznego kodu.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

OPINIA

Nikt nie może czuć się bezpiecznie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee Polska (producenta oprogramowania antywirusowego)

dyrektor generalny McAfee Polska (producenta oprogramowania antywirusowego)

Powiedzmy to jeszcze raz: większość spamu jest rozpoznawalna nawet bez otwierania korespondencji. Ze spamem mamy do czynienia wówczas, kiedy wiadomość pochodzi od nieznanego nadawcy i zawiera treść, której się nie spodziewamy - na przykład ofertę łatwego uzyskania stopnia naukowego, możliwości zakupu leków bez recepty lub możliwości przystąpienia do programu, dzięki któremu można szybko się wzbogacić.

Najlepszym sposobem obrony przed tego typu korespondencją jest instalacja oprogramowania antyspamowego albo zmiana adresu e-mail. Jeżeli raz dostaniemy się na listę mejlingową spammerów, liczba niechcianych wiadomości będzie ciągle rosła.

Trzeba mieć świadomość, że cyberprzestępcy nie ograniczają się już tylko do kradzieży danych. Wiedzą, jak skutecznie przejąć władzę nad cudzymi komputerami, które organizują w sieci tzw. botów lub zombie. Wykorzystują je później do rozsyłania spamu lub ataków na inne, większe cele, oczywiście skutecznie paraliżując przy tym działanie firmy i tym samym powodując znaczące straty finansowe. Dlatego w obecnych czasach nikt nie jest na tyle mały, aby mógł się czuć bezpiecznie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

MOPS – jakie świadczenia przysługują osobom z niepełnosprawnością w 2025 roku? Sprawdź listę dodatków i zasiłków

Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i zastanawiasz się, jakie świadczenia możesz uzyskać z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS)? W 2025 roku katalog możliwego wsparcia obejmuje nie tylko pieniężne zasiłki i dodatki, ale również pomoc w postaci usług opiekuńczych, dofinansowań oraz wsparcia socjalnego. W tym poradniku znajdziesz pełną listę dostępnych świadczeń dla osób z niepełnosprawnością w 2025 roku, dowiesz się, jakie są warunki przyznania poszczególnych form pomocy i jakie dokumenty są wymagane. Wyjaśniamy też różnice między zasiłkiem stałym, pielęgnacyjnym, świadczeniem pielęgnacyjnym i innymi dodatkami, które można uzyskać z MOPS w zależności od stopnia niepełnosprawności i sytuacji życiowej.

Koniec chorobowego z pracy! Rewolucja w przepisach, która dotknie miliony Polaków. Jakie zmiany w wypłatach za L4?

Koniec wypłat chorobowego z pracy? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje rewolucyjne zmiany, które oznaczają ogromną zmianę dla pracowników, ale też dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają raz na zawsze zakończyć system, który obowiązuje od lat. Jakie zmiany w wypłatach za L4 czekają Polaków?

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

REKLAMA

Rząd chce dać tylko 3% podwyżki w budżetówce. Związkowcy i pracodawcy grzmią: „To za mało!”

Rządowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na 2026 r. wywołał wspólny sprzeciw związkowców i pracodawców. Obie strony zgodnie oceniły zaproponowane 3% jako „zdecydowanie niewystarczające” i wzywają do natychmiastowej rewizji. Stawką jest jakość usług publicznych, stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo państwa.

Małe szkoły z nową rolą. Rząd chce je chronić przed likwidacją

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt ustawy, który ma zapobiegać likwidacji małych szkół podstawowych. Placówki te będą mogły pełnić funkcje społeczne i wspierać lokalne społeczności – zwłaszcza na terenach wiejskich.

Nawet 95% pokrywa PFRON. Dofinansowanie do remontu łazienki w 2025 – likwidacja barier architektonicznych. Kompletny przewodnik

Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają na bariery architektoniczne w swoim otoczeniu, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie w domu. Jednym z najczęstszych problemów jest brak dostosowanej łazienki. Czy PFRON finansuje dostosowanie łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością? Tak, w 2025 roku można uzyskać wysokie dofinansowanie z PFRON na remont łazienki i likwidację barier architektonicznych. W tym poradniku wyjaśniamy, jak krok po kroku złożyć wniosek, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi dofinansowanie do łazienki z PFRON i kto może skorzystać z programu. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie z PFRON 2025 na łazienkę lub czy Twój remont się kwalifikuje, znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

REKLAMA