REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już od 21 grudnia zniknie kontrola na granicy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Żaczkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola graniczna na przejściach z Niemcami, Słowacją, Czechami, Litwą zniknie za niespełna miesiąc. Tylko na lotniskach nadal będziemy sprawdzani przez funkcjonariuszy straży granicznej.

Wspólnie z Polską do Strefy Schengen przystąpi osiem nowych państw członkowskich UE: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowenia, Słowacja, Węgry. Niektóre warunki tego układu przyjęła już Szwajcaria. Decyzje o włączeniu Szwajcarii do Schengen powinny zapaść do końca 2008 r. Jednak obywatele UE, w tym Polacy, mogą podróżować do tego państwa na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Czy liczba wiz do Polski zostanie ograniczona?

Wizę może otrzymać cudzoziemiec, który spełnia warunki określone w ustawie o cudzoziemcach (Dz.U. z 2006 r. nr 234, poz. 1694 z późn. zm.). Wysokość opłaty za wydanie wizy po wejściu Polski do Schengen nie została jeszcze ustalona. Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi wysokość opłat ustalają państwa Schengen w ustawodawstwie wewnętrznym. W Polsce wysokość opłat konsularnych, w tym za czynności wizowe, określa rozporządzenie ministra spraw zagranicznych. MSZ informuje, że projekt zmiany obowiązującego rozporządzenia, który ustali opłaty za wizy krajowe, jest w trakcie przygotowywania. Obowiązujące przepisy nie przewidują ograniczeń liczby wydawanych wiz.

Gdzie będzie można przekroczyć granicę z państwami z systemu Schengen?

Granicę z państwem UE, które jest w systemie Schengen, będzie można przekroczyć w każdym dowolnym miejscu. Bywa, że turyści, szczególnie w górach, zboczą ze szlaku i nagle znajdują się w innym państwie. Teraz będzie możliwość swobodnego przekroczenia granicy w ten sposób. Dlatego będzie można dostać się do Niemiec, Słowacji czy innego państwa idąc w lesie, na polu czy w górach, ale i przepływając np. Odrę kajakiem lub łódką.

Nie będzie obowiązku skierowania się do miejsc, w których obecnie odbywa się kontrola graniczna. Warunkiem jest jednak obowiązek posiadania przy sobie paszportu lub dowodu osobistego. Ma to umożliwić zidentyfikowanie osoby podczas ewentualnej kontroli przez policję danego państwa. Należy pamiętać, że od 2008 roku nie może być to już książeczkowy dowód osobisty, ale nowy typ dokumentu.

Czy zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce?

Nie, pozostaną one takie same. Wejście Polski do systemu Schengen nie ma wpływu na kwestię zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. Cudzoziemiec może wykonywać pracę na terytorium naszego kraju, jeżeli posiada zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Z obowiązku tego są zwolnieni cudzoziemcy, którzy posiadają np. zezwolenie na osiedlenie się, status uchodźcy nadany w Polsce lub którzy korzystają z ochrony czasowej na terytorium naszego kraju. Warunkiem wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę jest wcześniejsze uzyskanie przez pracodawcę przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę i uzyskanie przez cudzoziemca odpowiedniej wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.

Jak będzie wyglądać kwestia przyjazdu do Polski obywateli ukraińskich?

Polska wspólnie z Ukrainą organizuje mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Do tej pory nie weszła jednak w życie umowa między Wspólnotą Europejską a Ukrainą o ułatwieniach w wydawaniu wiz krótkoterminowych, która została podpisana podczas szczytu Unia Europejska - Ukraina w Helsinkach 27 października 2006 r. Umowy tej nie ratyfikowała strona ukraińska. Przewiduje ona wzrost opłaty wizowej do 35 euro za wizy krótkoterminowe jednokrotne i wielokrotne oraz możliwość podwyższenia opłaty do 70 euro w sytuacjach wyjątkowych.

Obecnie wizy dla obywateli Ukrainy, niezależnie od celu podróży, wydawane są bezpłatnie. Obywatele Ukrainy mają obowiązek przedłożenia dokumentów potwierdzających cel podróży. Nie muszą jednak przedstawiać zaproszeń ani innych dodatkowych dokumentów.

Zgodnie z wymogami Schengen obywatele Ukrainy będą musieli udokumentować posiadanie ubezpieczenia medycznego ważnego na obszar państw członkowskich Schengen, w wysokości 30 tys. euro. Decyzja o wydaniu wizy będzie trwała dłużej niż obecnie - do 10 dni. Obecnie polskie placówki konsularne rozpatrują wnioski wizowe w terminie pięciu dni roboczych, a w szczególnych przypadkach dwóch dni.

Ile będzie kosztować wiza dla obywateli Białorusi?

W związku z wejściem Polski do obszaru Schengen opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego dla obywateli Białorusi wzrośnie z 5 do 60 euro. Opłata 60 euro za wizy dla obywateli Białorusi nie została ustalona przez Polskę, ale wynika z Decyzji Rady UE (2006/440/WE: Decyzja Rady z 1 czerwca 2006 r. zmieniająca załącznik 12 Wspól- nych instrukcji konsularnych i załącznik 14a Wspólnego podręcznika w sprawie pobieranych opłat odpowiadających kosztom administracyjnym rozpatrywania wniosków wizowych, Dziennik Urzędowy L 175, 29/06/2006 P. 0077 - 0080) i obowiązuje wszystkie państwa wydające wizy jednolite, czyli wizy Schengen.

Czy przekraczający granicę pociągiem będą kontrolowani?

Gdy jedziemy z miasta w jednym państwie Unii do drugiego w innym państwie, które również jest objęte systemem Schengen, nie będzie na granicy kontroli dokumentów, takich jak paszport czy dowód osobisty. Oczywiście straż graniczna jednego lub drugiego państwa może znaleźć się w pociągu i wylegitymować podróżnych. Będzie to jednak związane z innymi obowiązkami dotyczącymi bezpieczeństwa publicznego, a nie z kontrolą na granicy. Jednak dokument, jakim jest paszport lub dowód osobisty, należy mieć przy sobie.

Czy będą otwierane nowe przejścia graniczne?

W dniu wejścia Polski do Układu z Schengen nie zostaną otwarte nowe przejścia.

- Prowadzone są jednak prace, które w przyszłości doprowadzą do uruchomienia nowych przejść granicznych na granicy zewnętrznej Polski, to znaczy z Ukrainą i Białorusią - zapewnia Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

Czy można przekraczać granicę zachodnią ze starymi dowodem osobistym?

Na podstawie starych dowodów osobistych, czyli książeczkowych, można przekraczać granicę np. z Niemcami, ale tylko do końca 2007 roku. Od stycznia będzie to już niemożliwe. Zatem osoby, które do tej pory nie wymieniły dowodu osobistego na nowy, będą musiały okazywać paszport.

Czy Polacy będą kontrolowani przy wjeździe do Anglii i Irlandii?

Wielka Brytania i Irlandia jako państwa członkowskie Unii Europejskiej nie przyjęły w pełnym zakresie dorobku Schengen. Dlatego podczas przekraczania granic z tymi państwami należy okazać ważny dowód osobisty lub paszport. Może być to także paszport tymczasowy, który wydawany jest m.in. w przypadku zgubienia poprzedniego lub w razie pilnej potrzeby wyjazdu za granicę z powodu np. choroby lub pogrzebu członka rodziny. Od 1 stycznia 2008 r. będzie można posługiwać się tylko nowymi dowodami osobistymi.

Czy zostanie zniesiona kontrola na granicy zachodniej i południowej?

Granica oczywiście pozostanie, ale zostanie zniesiona kontrola graniczna. Będziemy mogli jechać z Warszawy do Lizbony i nie będziemy przez żadne służby zatrzymywani, a w drugą stronę - do Rygi lub Tallina. Straż graniczna będzie funkcjonować na granicy zachodniej i południowej w postaci centrum współpracy policyjnej, powołanej w celu wymiany informacji. Tak jak ma to miejsce np. na granicy niemiecko-francuskiej.

- Straż zadba o bezpieczeństwo, zwalczanie przemytu i nielegalnej emigracji - wyjaśnia Władysław Stasiak, były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Policjant czy strażnik może nałożyć mandat, a nawet zawrócić do Polski lub kraju pochodzenia osobę, która nie ma ważnej wizy albo ma tylko wizę narodową, wystawioną jedynie w celu pobytu w Polsce.

Czy Karta Polaka ułatwi podróżowanie naszym rodakom ze wschodu?

Karta Polaka powstała właśnie w tym celu. Posiadacz Karty Polaka może ubiegać się o zwolnienie z opłaty za wydanie wizy pobytowej długoterminowej uprawniającej do wielokrotnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub refundację tej opłaty. Karta Polaka jest ważna przez 10 lat od dnia jej przyznania.

Posiadacz Karty może w Polsce m.in. prowadzić działalność gospodarczą, podejmować studia. Nie musi ubiegać się o pozwolenie na pracę w Polsce, ma ulgę na przejazdy kolejowe i darmowe wejścia do muzeów.

Karta może być przyznana wyłącznie osobie, która nie posiada obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Polski. Może być przyznana osobie, która deklaruje przynależność do narodu polskiego i spełni łącznie kilka warunków. Jednym z nich jest wykazanie swojego związku z polskością poprzez podstawową znajomość języka polskiego oraz wiedzę o polskiej tradycji i zwyczajach. Osoba ubiegająca się o Kartę Polska musi wykazać, że ma polskie pochodzenie. W tym celu musi wskazać, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie. Ewentualnie można przedstawić zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich trzech lat.

Do czego uprawnia wiza Schengen?

Wiza Schengen uprawnia obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej nie tylko do przekroczenia naszej granicy, ale także do podróżowania i przebywania we wszystkich krajach, które przystąpiły do tej strefy. W przeciwieństwie do wizy narodowej, która daje prawo przebywania tylko na terenie jednego państwa, które takiej wizy udziela.

Czy zostanie uszczelniona nasza granica wschodnia?

- Jednym z warunków przystąpienia Polski do strefy Schengen było uszczelnienie granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - potwierdza Jacek Sońta.

Liczne kontrole i misje ewaluacyjne potwierdziły, że spełniamy standardy krajów należących do grupy Schengen.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Strefa Schengen

SŁOWNIK

Układ z Schengen - umowa o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych przejściach granicznych podpisana 14 czerwca 1985 r. przez Francję, Niemcy, Belgię, Holandię oraz Luksemburg. Przystąpiło do niego w sumie 15 państw.

SIS - (ang. Schengen Information System) system informacyjny utworzony w celu wprowadzenia swobody przemieszczania się wewnątrz terytorium Unii Europejskiej oraz jednoczesnego wzmocnienia ochrony jej zewnętrznych granic.

SIS II - system nowej generacji, dostosowany do obsługi wszystkich państw członkowskich i umożliwiający przekazywanie większej kategorii danych (np. danych biometrycznych)

VIS - (ang. Visa Information System) System Informacji Wizowej ma na celu wymianę danych o wizach między państwami członkowskimi, które zniosły kontrolę na swoich granicach wewnętrznych i uczestniczą w systemie swobodnego przepływu osób.

ŁUKASZ KULIGOWSKI, KATARZYNA ŻACZKIEWICZ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o udziale RP w Systemie Informatycznym Schengen oraz Informacji Wizowej (Dz.U. nr 165, poz. 1170).

• Ustawa z 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz.U. nr 180, poz. 1280).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowe co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków do przyznania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

REKLAMA

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

REKLAMA

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

REKLAMA