REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może zostać rencistą

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rentę otrzyma osoba uznana za niezdolną do pracy, która może udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe. W szczególnej sytuacji są osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub mające długi staż ubezpieczeniowy.


Czy po wypadku łatwiej o rentę

Mój syn ma 26 lat. Przez rok po zakończeniu studiów szukał pracy. Gdy ją znalazł, po 14 miesiącach pracy uległ poważnemu wypadkowi, który został zakwalifikowany jako wypadek w drodze do pracy. Czy jeśli mój syn zostałby uznany przez ZUS za niezdolnego do pracy, otrzymałby rentę, mimo tak krótkiego stażu pracy?

Tak

Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdziłby niezdolność do pracy pani syna, otrzymałby on rentę z tego tytułu. Od osób, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy, nie jest wymagane spełnienie warunku dotyczącego udowodnienia w określonym wymiarze okresów składkowych i nieskładkowych.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Art. 57, 57a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Czy osoba bezrobotna może wystąpić o rentę

Mam 42 lata. Od czterech miesięcy pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Zostałem zwolniony z pracy w ramach zwolnień grupowych po siedmiu latach zatrudnienia. Już w czasie trwania umowy o pracę chorowałem. Obecnie stan mojego zdrowia bardzo się pogorszył. Czy mogę się starać o rentę?

Tak

Do renty uprawnia powstanie niezdolności, m.in. w okresie podlegania ubezpieczeniom, np. z tytułu umowy o pracę, pobierania zasiłku dla bezrobotnych albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Jeśli otrzyma pan orzeczenie o niezdolności do pracy, to z uwagi na spełnienie pozostałych warunków (także pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o rentę albo przed dniem powstania niezdolności do pracy), ZUS przyzna panu prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna

• Art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Czy sąd rozpatrzy odwołanie

Wystąpiłam do ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zostałam skierowana na badania. Lekarz orzecznik wydał orzeczenie, w którym błędnie, moim zdaniem, określił datę powstania niezdolności do pracy. Na tej podstawie ZUS odmówił mi przyznania renty. Nie odwołałam się od orzeczenia, ale złożyłam je od decyzji. Opisałam w nim, że błędna jest data powstania niezdolności do pracy. Czy moje odwołanie będzie skuteczne?

Nie

Z uwagi, że nie wykorzystała pani drogi odwoławczej przed ZUS (nie został wniesiony sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS do komisji lekarskiej) i że w odwołaniu podniosła pani wyłącznie zarzuty przeciwko orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS - co do daty powstania niezdolności do pracy, sąd je odrzuci. W analizowanej sytuacji, nie wnosząc sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, pozbawiła się pani prawa zakwestionowania decyzji w sprawie renty.

Podstawa prawna

• Art. 14 ust. 2a, ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

• Art. 4779 par. 31 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).


Czy ZUS może odstąpić od badania wnioskodawcy

Wystąpiłam o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy możliwe jest wydanie orzeczenia o niezdolności do pracy przez lekarza ZUS bez bezpośredniego badania tylko na podstawie załączonej do wniosku o rentę dokumentacji?

Tak

REKLAMA

Zasadą jest, że lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie bezpośredniego badania osoby ubiegającej się o rentę i posiadanej dokumentacji. Istnieje jednak możliwość wydania orzeczenia bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby występującej z wnioskiem o rentę, gdy posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia.

Powinna pani wiedzieć, że lekarz orzecznik ZUS przed wydaniem orzeczenia może wystąpić o uzupełnienie dokumentacji, np. o opinie lekarza konsultanta albo o wyniki badań dodatkowych lub obserwacji szpitalnej.

Podstawa prawna

• Par. 4 rozporządzenia ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U. nr 273, poz. 2711).


Czy ubezpieczony dobrowolnie otrzyma rentę

Po rozwiązaniu umowy o pracę, która trwała 15 lat, kontynuuję od roku opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Obecnie jestem bardzo poważnie chory i rozważam wystąpienie z wnioskiem o rentę. Mam 40 lat i 15 lat pracy. Czy ZUS mógłby przyznać mi rentę?

Tak

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, gdy łącznie spełnione są następujące warunki: osoba zostanie uznana za niezdolną do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, niezdolność do pracy powstanie w ściśle określonym czasie.

Gdy wystąpi pan z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy zostanie wszczęte postępowanie zmierzające do wydania orzeczenia o niezdolności do pracy. Wymagany od osób, które ukończyły 30 lat, okres składkowy i nieskałdkowy w wymiarze pięciu lat z ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę pan posiada.

Kolejnym warunkiem jest powstanie niezdolności do pracy w ściśle określonym w ustawie o emeryturach i rentach okresie albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania. Wyjaśnić trzeba, że okresem ubezpieczenia jest również okres kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Z uwagi na powyższe, jeśli lekarz orzecznik stwierdzi, że jest pan niezdolny do pracy, zostaną spełnione wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna

• Art. 57, 58 ust. 1 pkt 5, ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Czy okres studiów zostanie uwzględniony

Mam 45 lat i chcę wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dowiedziałam się, że muszę udowodnić pięcioletni staż ubezpieczeniowy. Obecnie jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej w grudniu 2003 r. Wcześniej nie pracowałam. Bezpośrednio po zakończeniu studiów zajęłam się prowadzeniem domu. Czy ZUS uwzględniłby lata studiów jako nieskładkowe?

Nie

Jednym z warunków przyznania przez ZUS prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest udowodnienie w określonym wymiarze okresów składkowych i nieskładkowych. Dla osób, których niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, okres ten wynosi pięć lat z zastrzeżeniem, że powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

Podkreślić trzeba, że zarówno okresy składkowe (m.in. ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę), jak i nieskładkowe (m.in. okresy studiów) muszą się mieścić we wspomnianym przedziale czasowym - w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Z uwagi, że w analizowanej sytuacji okresy nieskładkowe nie przypadają w ciągu ostatniego dziesięciolecia, ZUS ich nie może uwzględnić i tym samym przyznać renty.

Podstawa prawna

• Art. 57 ust. 1 pkt 2, art. 58 ust. 1 pkt 5, art. 58 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Czy zawsze trzeba udowodnić staż pracy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z uwagi, że poważnie zachorowałam, pracodawca wypłacił mi najpierw wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłek chorobowy. Obecnie korzystam ze świadczenia rehabilitacyjnego. Czy bezwzględnym warunkiem nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest udowodnienie długiego stażu pracy?

Nie

Aby otrzymać rentę, należy spełnić następujące warunki:

• trzeba mieć orzeczoną niezdolność do pracy,

• niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonych w ustawie o emeryturach i rentach okresach albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,

• trzeba osiągnąć wymagany okres składkowy i nieskładkowy.

Wymiar okresów składkowych i nieskładkowych, jaki trzeba udowodnić, nie jest długi i zależy od tego, w jakim wieku powstała niezdolność do pracy. Przykładowo, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat należy udowodnić okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej cztery lata, a gdy powstała w wieku powyżej 30 lat - pięć lat okresów składkowych i nieskładkowych (muszą one przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy).

Od konieczności spełnienia drugiego i trzeciego warunku są odstępstwa. Mimo że ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, warunek jego posiadania uważa się za spełniony, gdy występujący o rentę został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi sześć miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe. Warunku dotyczącego osiągnięcia wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych nie musi też spełnić osoba, której niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Z kolei spełnienie warunku dotyczącego daty powstania niezdolności do pracy nie jest wymagane od osoby, która udowodniła okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolna do pracy.

Podstawa prawna

• Art. 57, 57a, 58 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Czy sąd prześle odwołanie do ZUS

Otrzymałam decyzję odmawiającą przyznania mi renty z tytułu niezdolności do pracy. Po jej wydaniu dostałam bardzo ważne wyniki badań, które dołączyłam do odwołania. Odwołanie wniosłam bezpośrednio do sądu aby przyspieszyć postępowanie. Czy postąpiłam prawidłowo?

Nie

Poprzez niezastosowanie się do zasad wnoszenia odwołania określonych w pouczeniu decyzji nie przyspieszy pani rozpatrzenia sprawy. Sąd musi bowiem przesłać odwołanie do oddziału ZUS, który wydał decyzję w sprawie renty. Nie jest bowiem możliwe rozpoznanie sprawy przez sąd z pominięciem organu rentowego i bez umożliwienia mu ustosunkowania się do zarzutów i wniosków.

Powinna pani wiedzieć, że w myśl kodeksu postępowania cywilnego jeżeli w odwołaniu od decyzji ZUS wskazano nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub orzeczenia komisji lekarskiej, ZUS nie przekazuje odwołania do sądu, lecz kieruje je do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia. ZUS uchyla poprzednią decyzję, rozpatruje nowe okoliczności i wydaje nową decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu.

Podstawa prawna

• Art. 118 ust. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

• Art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.)

• Art. 4779 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Monika Bugaj-Wojciechowska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA