REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielbiciel w biurze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Jasiek

REKLAMA

REKLAMA

Natarczywy lub agresywny adorator w pracy to poważny problem. Tym bardziej, że nie ma możliwości odizolowania się, wyjścia z biura, czy zamknięcia intruzowi drzwi przed nosem.


O jakich zachowaniach jest mowa? Wszelkich niechcianych przez kobietę, wykraczających poza zwyczajne relacje między pracownikami, bez względu na ich miejsce w hierarchii służbowej oraz między pracownikiem a interesantem.

Spoufalanie się, bezceremonialne i bez przyzwolenia zwracanie się do sekretarki czy asystentki po imieniu, przesadne komplementowanie, namawianie na spotkania po pracy (a czasem i w godzinach pracy), natarczywe zapraszanie na kolację czy wspólny wyjazd, całowanie w dłoń mimo protestu jej właścicielki, obejmowanie, przytulanie, słowem - wszelkie próby zbliżenia, przez nas nie akceptowane. Coś jednak robić trzeba, ponieważ bierność bywa zawsze odczytywana jako przyzwolenie i akceptacja niemiłych zachowań.

Pani ma piękne włosy

REKLAMA

Jak przyjmować komplementy, z których część jest mówiona w najlepszych intencjach? Sympatycznie jest odpowiedzieć: „Miło mi!”, lub „Zauważył pan? Właśnie zmieniłam fryzurę!”. Sympatycznie odpowiadamy na komplementy miłe, bez dwuznacznych podtekstów, osobom, które znają umiar. Ale nie zawsze komplement zasługuje na taką odpowiedź. Kontakt osobisty czy telefoniczny może prowokować do wyrażania niechcianych przez nas cudzych emocji.

Może zacząć się od natarczywych komplementów: „Jak pani ślicznie dzisiaj wygląda!”, „Ale obcisła ta bluzeczka”, „Pani to ma coś takiego w oczach”, „Jak panią widzę, to...” i tak dalej. W przypadku natrętów znacznie lepiej jest odpowiedzieć grzecznie, bez uśmiechu, rzeczowo: „Dziękuję”, nie zachęcając do kontynuowania tego wątku rozmowy. Ważne, aby nie patrzeć na rozmówcę, omijać go wzrokiem, bo kontakt wzrokowy zawsze bywa odczytany jako zachęta do rozmowy.

Jeśli „komplementem” ma być wypowiedź, której treści nie akceptujemy (śmiałe propozycje wspólnego spędzenia czasu), doskonałym wyjściem jest, nadal bez nawiązywania kontaktu wzrokowego z rozmówcą, poproszenie: „Czy może pan powtórzyć, nie zrozumiałam, o co chodzi!” i powtarzanie prośby o wyjaśnienie tak długo, aż delikwent zrezygnuje z zalotów. Sposób niezawodny.

Należy tylko wykazać sporo inwencji w kolejnych pytaniach: „Nie rozumiem, co pan ma na myśli”, „Nie zrozumiałam pointy”, „Nie wiem, o co właściwie pan pyta”, „Nadal nie wiem, co pan chce przez to powiedzieć”. Odpowiedzi powinny być sformułowane tak, aby nie zachęcać do dalszej rozmowy, nie podtrzymywać tematu ani go nie rozwijać, jedynie zmuszać osobnika do powtarzania w kółko tego samego. Lepiej, gdy nie mają formy pytania, tylko zdania chłodno oznajmującego, że nie wiemy w czym rzecz.

Granice muszą być jasno wytyczone, póki „zaloty” są jeszcze na etapie słownym. Sztuka przyjmowania komplementów to o wiele więcej niż uśmiech i uprzejma odpowiedź. To także kontrolowanie intencji komplementującego oraz, zwłaszcza w tak szczególnym miejscu firmy, jakim jest sekretariat, umiejętność połączenia nienagannego zachowania i odpowiedzi na komplement - miłej, serdecznej, wzruszonej lub zimnej, zniechęcającej.

Jak się zachować, gdy miłe słówka niezauważalnie zmieniają się w aluzje i intymne propozycje? Nie wolno ich ignorować (z wyjątkiem e-maili), ponieważ milczenie będzie odebrane jako przyzwolenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Może wybierzemy się razem na weekend?

- Wyjazd na weekend to wspaniała rzecz! Razem z mężem (czy narzeczonym) zawsze staramy się gdzieś wybrać, Mamy tyle planów! On jest naprawdę cudowny, zawsze o wszystkim myśli!

- Ale ja chciałbym z panią...

- Wolę z mężem!

- Pani Jolu, czy pozwoli się pani zaprosić na kolację? Może taką ze śniadaniem?

- Kolacja! Zupełnie zapomniałam o kolacji! Wie pan, mój mąż (narzeczony) to świetny facet, a właśnie mamy małą, ale miłą rocznicę. Dziękuję, że mi pan o niej przypomniał. Jak pan myśli, co mu będzie bardziej smakowało? Ryba czy pieczeń? A może lepiej wyjdziemy do restauracji. A teraz przepraszam, mam jeszcze mnóstwo pracy!

- A co pani robi dzisiaj wieczorem?

- Dzisiaj mam wielki dzień! Mój narzeczony (mąż) ma zawody, muszę trzymać za niego kciuki! Wie pan, boks, nawet amatorski, nie jest bezpieczną zabawą, a on to traktuje bardzo serio.

- A czy mógłbym pani towarzyszyć? Gdzie to się odbędzie?

- Szczerze mówiąc, jeszcze nie wiem, lecz nie skorzystam z pana propozycji, jak zwykle wpadnie po mnie on sam albo któryś z jego kolegów!

- Pani Ewuniu, a może skoczymy sobie za miasto?

- Myśli pan, że to dobry pomysł? Chętnie poznamy pana żonę, bardzo jestem jej ciekawa, opowiadałam mężowi o panu!

- Chodziło mi o wypad tylko we dwoje, pani i ja...

REKLAMA

- Pan to zawsze umie mnie rozbawić! Ale na przyszłość niech pan nawet nie próbuje tak żartować. Przecież widzę, że jest pan porządnym człowiekiem i na pewno nie mówiłby pan takich rzeczy serio, bo całkiem zmieniłabym o panu zdanie, a pan przecież nie jest TAKI!

Doskonałym sposobem jest też natychmiastowe, bez słowa, wyjęcie z szuflady wielkiego zeszytu w jaskrawym kolorze, otwarcie go i poproszenie z miłą minką: „Jak pan to powiedział ? Proszę powtórzyć, bo ja sobie wszystkie TAKIE rzeczy zapisuję. Dzisiaj jest środa, godzina 12.38, pan Artur Iksiński... jak to tam szło?...”. Nie zaszkodzi, gdy zeszyt ma na okładce wielki, z dala widoczny napis, np. „LISTA NATRĘTÓW”.

Niechciany kontakt fizyczny

Kiedy dochodzi do niechcianego kontaktu, jak obejmowanie, umyślne ocieranie się w wąskim przejściu, gładzenie po dłoni czy karku oraz inne podobne zachowania, trzeba zająć od razu jednoznaczne stanowisko, mówiąc głośno i wyraźnie, najlepiej tak, aby słyszały to osoby postronne: „Już drugi raz kładziesz mi rękę na nodze, to nie jest przyjemne!”, „Nie rozumiem, dlaczego znowu stoisz tak blisko. To mi się nie podoba!”, „Nie zgadzam się na to, żebyś stale przesiadywał przy moim biurku, nie ma tu dla ciebie miejsca!”, „Twoje zachowanie jest dla mnie obraźliwe, nie rób tego więcej!”, „Jeśli jeszcze raz mnie dotkniesz, poproszę o pomoc prawnika: sprawdź sobie, co mówi o twoim zachowaniu kodeks pracy, art. 94 oraz 941, 2, 3. Nie żartuję.”

To zazwyczaj definitywnie odstrasza „zalotnika”, lecz nie zawsze poddaje się on łatwo. Ale ja mam taki sposób bycia! - usłyszymy w odpowiedzi. Nie szkodzi. - odpowiadamy natychmiast - To mnie nie interesuje. JA mam zupełnie inny i chcę, żebyś szanował moje prawa!

W skrajnych przypadkach pozostaje droga sądowa, choć nie jest przyjemna i łatwa. Ale kobieta w pracy nie jest już bezbronna. Stoi za nią prawo.

Katarzyna Jasiek

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA