REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznać oszusta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oszustwo to najczęściej popełniane przestępstwo w internecie. Mimo apeli do kupujących o dokładne sprawdzanie sprzedawców przed wysłaniem pieniędzy na ich konta, liczba oszustw rośnie z roku na rok.

Internauci muszą przestać się łudzić, że na aukcjach internetowych można znaleźć okazję, dzięki której kupią towar za pół darmo. Ostatnio myślało tak co najmniej kilkaset osób z całej Polski, które zdecydowały się kupić używane samochody średnio kilkanaście tysięcy złotych taniej niż u innych sprzedawców.

Oszuści najpierw uwiarygodniali się historiami o dużym zainteresowaniu autem i żądali zaliczek w wysokości około 10 proc. ceny samochodu. Przesyłali dodatkowo dokumenty rezerwacji pojazdu, kopie swojego wpisu do rejestru działalności gospodarczej, albo sfingowane umowy kupna-sprzedaży. Potem urywali kontakt z kontrahentami.

Przede wszystkim rozsądek

Przedstawiciele najpopularniejszego polskiego serwisu aukcyjnego - Allegro.pl - zwracają uwagę, że aukcje internetowe są pełne ciekawych i atrakcyjnych ofert. Należy jednak pamiętać, że im bardziej atrakcyjna oferta, tym ostrożniej powinniśmy do niej podchodzić.

Podstawą bezpiecznych zakupów jest dokładne zapoznanie się z opisem aukcji oraz zdjęciami pokazującymi sprzedawany przedmiot.

- Przeczytajmy kilka razy wszystko to, co pisze sprzedający - tak by nie było żadnych nieporozumień. Sprawdźmy, czy oferuje gwarancję, niezbędne dodatki do funkcjonowania przedmiotu, który kupujemy. Obejrzyjmy dokładnie zdjęcia, by upewnić się, że towar nas zadowoli. Jeżeli są to wyłącznie zdjęcia towaru, poprośmy sprzedającego o zdjęcia rzeczywiste wystawionego przedmiotu. Nie korzystajmy z ofert zawarcia transakcji poza Allegro. Tracimy wtedy możliwość zabezpieczenia się przed oszustami - wyjaśnia Patryk Tryzubiak z Allegro.pl.

Prześwietl sprzedawcę

Przed dokonaniem zakupu na aukcji, nie można zapominać o sprawdzeniu wiarygodności sprzedającego. Administratorzy serwisów aukcyjnych radzą, aby zapoznać się z komentarzami, jakie wystawili mu inni użytkownicy. Im więcej pozytywów dotyczących terminowości i jakości obsługi - tym lepiej. Jeśli sprzedawca ma na swoim koncie negatywne komentarze, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca.

Oczywiście, duża liczba pozytywnych ocen nie powinna być dla nas jedynym dowodem na uczciwość kontrahenta. Niekiedy potencjalni oszuści dostają je tylko w związku ze sprzedażą tanich produktów (np. sprzedając karty pre-paidowe po zaniżonej wartości). Pamiętajmy, że zawsze obok daty wystawienia komentarza znajduje się numer aukcji, gdzie możemy sprawdzić, czym handlował nasz kontrahent.

W miarę możliwości należy sprawdzać inne dane, np. czy kod pocztowy podany w adresie sprzedawcy jest zgodny ze stanem faktycznym (oszuści często podają fałszywe adresy zamieszkania z kodami pocztowymi nieodpowiadającymi danej miejscowości).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Daliśmy się oszukać

REKLAMA

Co jednak zrobić, gdy kupiony towar nie przychodzi w ustalonym terminie i podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszusta? Przede wszystkim zachować spokój i sprawdzić, czy doszło do przestępstwa. Spróbujmy skontaktować się ze sprzedającym. Upewnijmy się, czy i kiedy towar został wysłany (być może opóźnienie to wina poczty lub kuriera). Gdy odbierze telefon, nie dajmy się zwodzić - żądajmy skanu lub faksu dowodu nadania i numeru przesyłki.

Jeśli mimo naszych starań sprzedawca będzie nieuchwytny, a w dodatku zaniknie jego aktywność w serwisie aukcyjnym, powinniśmy zgłosić się na policję. Nie warto bagatelizować transakcji wartych kilka lub kilkanaście złotych. Oszuści właśnie na to liczą sądząc, że wyłudzając masowo niewielkie kwoty będą mogli spać spokojnie i unikną odpowiedzialności.

Udając się na policję, warto dobrze udokumentować całą sprawę. Należy zabrać ze sobą potwierdzenie dokonania zapłaty i wydrukować korespondencję ze sprzedającym. Może zdarzyć się, że przyjmujący zgłoszenie funkcjonariusz będzie marginalizował sprawę. Dlatego na komisariat warto udać się z pisemnym zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (wzór powyżej). Wtedy policja będzie musiała podjąć i zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni, a następnie przesłać nam postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia dochodzenia.

Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji, do której wpłynęło nasze zawiadomienie o przestępstwie oraz sygnaturę akt sprawy. Jeśli transakcja nie została ubezpieczona, warto dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.

CO ZROBIĆ, BY NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ

• Najpierw przeczytaj regulamin portalu aukcyjnego

• Obejrzyj dokładnie to, co chcesz kupić

• Sprawdź sprzedającego - przeczytaj komentarze, spróbuj się z nim skontaktować

• Sprawdź sposób zapłaty (najlepsza jest płatność za pobraniem)

• Zwróć uwagę na sposób dostarczenia towaru (w tym zapakowanie)

• Jeśli to możliwe, ubezpiecz się na wypadek nieotrzymania przesyłki

• Zabezpiecz swoje konto (oprogramowanie antywirusowe)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór zawiadomienia o popełnieniu oszustwa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Wojciechowski, serwis aukcyjny Allegro.pl: - Przed dokonaniem zakupu należy kilka razy przeczytać to, co pisze sprzedający - tak, by nie było żadnych nieporozumień.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W lipcu 2025 roku już 900 plus na dentystę. Dla każdego, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak skorzystać?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Choroby zawodowe 2025 – pełna lista 26 schorzeń, zgłoszenie i odszkodowanie z ZUS. Sprawdź, co Ci się należy!

Czy Twoja choroba może być spowodowana pracą? Jeśli tak, to czy należy Ci się odszkodowanie lub renta? W Polsce obowiązuje oficjalna lista 26 jednostek chorobowych, które uznawane są za zawodowe. Zgłoszenie, potwierdzenie i uzyskanie odszkodowania z ZUS to jasno określona procedura. Sprawdź, jakie schorzenia uznaje się za zawodowe w 2025 roku, komu przysługuje renta i jak wygląda formalna ścieżka do uzyskania takich środków.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

REKLAMA

Urodziłeś się między 1949 a 1969 rokiem? ZUS ma dla Ciebie niespodziankę. Może wypłacić Ci specjalną emeryturę

Jeżeli urodziłeś się między 1949 a 1969 rokiem, to możesz skorzystać ze specjalnej, wcześniejszej emerytury z ZUS. Jednak samo kryterium wieku nie wystarczy, aby ją otrzymać. Są jeszcze inne warunki, które trzeba spełnić. Jakie? Oto szczegóły.

Egzamin ósmoklasisty 2025: Jak ósmoklasiści poradzili sobie na egzaminie? [Szczegółowe dane z CKE]

W piątek, 4 lipca 2025 r. Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ten był przeprowadzany w formie pisemnej z trzech przedmiotów obowiązkowych: j. polskiego, matematyki oraz j. obcego nowożytnego.

Emerytura wyższa nawet o 400 zł w 2025 roku. Wystarczy jeden wniosek do ZUS – ale nie każdy może go złożyć [Wzór wniosku PDF]

Wielu emerytów i rencistów nie zdaje sobie sprawy, że co miesiąc ZUS może potrącać im podatek, którego nie muszą płacić. Wystarczy jeden prosty wniosek, by zatrzymać pieniądze w portfelu. Kto może z niego skorzystać i jak złożyć formularz EPD‑21? Sprawdź, czy Ci się należy wyższa wypłata „na rękę”. W artykule wzór wniosku do pobrania.

100 zł miesięcznie na prąd od 1 lipca 2025 r. (z wyrównaniem od stycznia 2025 r.). Nowe świadczenie dla tysięcy Polaków – koniec z dyskryminacją i łamaniem konstytucyjnej zasady równości obywateli

Od 1 lipca 2025 r. zmianie uległ krąg osób uprawnionych do ważnego świadczenia z PFRON, jakim jest – dodatek na pokrycie kosztów energii elektrycznej. Zmiana ta, ma położyć kres dyskryminacji i łamania konstytucyjnej zasady równości obywateli, na którą zwracali uwagę eksperci. Osobom uprawnionym do świadczenia, przysługiwać będzie ponadto wyrównanie za okres od stycznia do czerwca 2025 r.

REKLAMA

Niepełnosprawność intelektualna – definicja, przyczyny, orzeczenie i wsparcie w Polsce

Niepełnosprawność intelektualna to trwałe zaburzenie rozwoju poznawczego, które ogranicza zdolność do samodzielnego życia, nauki i funkcjonowania społecznego. W polskim systemie prawnym podlega formalnemu orzekaniu i wiąże się z dostępem do szeregu form wsparcia – od edukacji i rehabilitacji, po świadczenia finansowe i pomoc instytucjonalną.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Oto dokładne daty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już niedługo rozpocznie wypłatę 14. emerytur dla seniorów. Wiele osób zastanawia się, kiedy dokładnie mogą spodziewać się przelewów na swoje konta oraz jaka będzie ostateczna wysokość tego dodatkowego świadczenia. Oto szczegółowe informacje dotyczące terminów wypłat i kwot "czternastek".

REKLAMA