REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś pracy szukamy w internecie

Michał Fura
Michał Fura
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szukasz pracy albo pracownika? Daj ogłoszenie w internecie. Dziś zamiast wydeptywać ścieżki do urzędu pracy - pracodawcy i pracownicy przetrząsają internetowe serwisy z ogłoszeniami.

Według Reed Index, specjalistycznego badania zajmującej się doradztwem personalnym firmy Reed, internet to podstawowy sposób poszukiwania nowej pracy dla dwóch z trzech badanych menedżerów i specjalistów (67 proc.). Badani oceniają, że portale rekrutacyjne, strony internetowe firm i fora dyskusyjne to najskuteczniejsze miejsca do znalezienia pracy.

Sieć przede wszystkim

Odsetek przekonanych do internetu jako pierwszego sposobu poszukiwania pracy jest tym większy, im lepiej wykształcony jest dany pracownik i w większej pracuje firmie. Pracownicy dużych przedsiębiorstw - zatrudniających od 250 do blisko 500 osób - oraz specjaliści i samodzielni pracownicy z wyższym wykształceniem najczęściej szukaliby pracy właśnie w sieci. Zadeklarowało tak aż 83 proc. badanych.

Znajomi i gazety

Oprócz sieci za równie efektywny sposób poszukiwania pracy uważana jest pomoc znajomych (51 proc.). Po ogłoszenia w gazetach wciąż sięga natomiast 41 proc. badanych. W dalszej kolejności są firmy doradztwa personalnego (z tej metody korzystają najczęściej osoby z większym stażem pracy, na dobrze płatnych stanowiskach). Na szarym końcu są natomiast giełdy pracy i urzędy pracy.

Krótko pracują i szukają

Przez internet nowego zajęcia najchętniej poszukują badani z krótkim stażem pracy - albo będący na stażach nie dłuższych niż dwa lata, albo pracujący nie dłużej niż cztery lata. Do grona największych zwolenników poszukiwania pracy w sieci zaliczają się także pracownicy dużych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 500 osób (57 proc.) oraz osoby młode do 30. roku życia (50 proc.).

- Rola internetu na rynku pracy jest nie do przecenienia komentuje wyniki Reed Index Karolina Adamiec, menedżer Reed w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dlatego także firmy rekrutacyjne tworzą zaawansowane serwisy internetowe, które umożliwiają komunikację kandydatom i pracodawcom. Rekrutacja przez internet wymaga coraz bardziej kreatywnego podejścia, bo tylko atrakcyjne, różnorodne formy ogłoszeń i niestandardowe kanały komunikacji skutecznie przyciągają uwagę - dodaje.

Kogo pracodawcy w sieci nie znajdą?

REKLAMA

- Internet jest dobrym, aczkolwiek niewystarczającym źródłem pozyskiwania pracowników. Każdy pracodawca musi mieć świadomość, że jest pewien odsetek kandydatów, którzy chcą pozostać anonimowi i nie zamieszczają nigdzie swoich profili zawodowych - mówi headhunter Joanna Madejska, właścicielka firmy Head Hunt.

- Mam na myśli nie tylko segment wyższej kadry menedżerskiej. Tacy pracownicy występują na każdym szczeblu. Jedyna metoda dotarcia do nich to headhunting (bezpośrednie poszukiwanie kandydatów), który polega na umiejętności zidentyfikowania takich osób oraz pozyskania ich do danego projektu rekrutacyjnego - zaznacza.

Aktywny poniedziałek

Jak wynika z danych serwisu infoPraca.pl, najwięcej nowych aplikacji osób poszukujących pracy pojawia się w poniedziałek. Różnica liczby nowych aplikacji pomiędzy pierwszym dniem tygodnia a piątkiem wynosi średnio 30 proc., a między poniedziałkiem a dniami weekendowymi sięga prawie 40 proc. Podobną proporcję zaobserwowano w serwisach zagranicznych. Co ciekawe, poniedziałek to także dzień największej aktywności pracodawców poszukujących nowych pracowników.

Najpopularniejsze sposoby poszukiwania pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Internet królem rekrutacji

20 sekund

średnio co 1/3 minuty w polskich serwisach z pracą pojawia się nowe ogłoszenie rekrutacyjne

Propozycje dla specjalistów

63 proc. ogłoszeń

Większość ogłoszeń rekrutacyjnych skierowana jest do specjalistów bez wyższego wykształcenia i pracowników fizycznych

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA