REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pułapki w umowach deweloperskich

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na zakup nieruchomości u dewelopera, konsument powinien jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić jego wiarygodność i pozycję finansową oraz ustalić, czy umowa nie zawiera niedozwolonych klauzul.

Aby nie stracić oszczędności całego życia, płacąc za mieszkanie, którego deweloper nie wybuduje, lub zawierając niekorzystną umowę, na podstawie której nie będziemy mogli skutecznie dochodzić swoich praw, warto pewne działania przedsięwziąć jeszcze przed podpisaniem umowy.

Warunki warto negocjować

Konsument powinien przede wszystkim ustalić, czy deweloper wybudował już wcześniej jakieś domy oraz zapoznać się z planami budynku, w którym chce kupić mieszkanie, oraz całego osiedla.

REKLAMA

Warto też sprawdzić stan gruntów, na których zostanie postawiony budynek. W tym celu trzeba zapoznać się z aktualnym wypisem z księgi wieczystej, odpisem z rejestru gruntów oraz z aktualnym pozwoleniem na budowę oraz decyzją zatwierdzającą stan techniczny.

Przed podpisaniem umowy przyrzeczenia z deweloperem warto wynegocjować zawarte w niej warunki oraz ustalić, czy nie zawiera klauzul niedozwolonych (abuzywnych). Umowę przyrzeczenia radzimy zawrzeć w formie aktu notarialnego, mimo że deweloperzy najczęściej proponują swoim klientom sporządzenie takiej umowy wyłącznie na piśmie.

W umowie deweloper powinien oświadczyć, że jest właścicielem gruntu i ma aktualne zezwolenie na prowadzenie budowy oraz zatwierdzony projekt techniczny. Powinien również zobowiązać się w umowie do wybudowania budynku i do ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia jego własności na nabywcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dopilnować, aby w umowie był wniosek o ujawnienie roszczenia w dziale trzecim księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

Unikać umów na piśmie

REKLAMA

Tylko umowa przyrzeczenia sporządzona przez notariusza w razie wadliwego albo sprzecznego z umową budowania mieszkania przez dewelopera daje konsumentowi prawo wystąpienia do sądu z roszczeniem. Będzie się on na przykład wówczas domagać powierzenia dalszego wykonania umowy innemu wykonawcy na koszt i niebezpieczeństwo dewelopera. Deweloper będzie musiał wówczas zapłacić za pracę innego wykonawcy i ponieść ryzyko związane z tymi pracami.

Natomiast z takiej umowy deweloper nie korzysta, wówczas gdy umowa zostanie sporządzona tylko w formie pisemnej. Jeżeli deweloper nie wywiąże się wówczas ze swoich zobowiązań, to w oparciu o umowę pisemną konsument może domagać się tylko naprawienia szkody wyrządzonej przez dewelopera z tytułu niewykonania umowy. Aby jednak sąd zasądził na jego rzecz odszkodowanie, musi udowodnić, że szkodę rzeczywiście poniósł, a także udokumentować jej wysokość.

Przedwstępna na piśmie

Konsument, który jednak zdecyduje się nie zawierać z deweloperem umowy przyrzeczenia w formie aktu notarialnego, ale tylko umowę przedwstępną na piśmie, powinien zwrócić uwagę na dokładne określenie w niej stron umowy, precyzyjne wskazanie przedmiotu umowy, określenie zakresu prowadzonych prac budowlanych, istotnych terminów i ceny. W umowie powinna się znaleźć też klauzula wprowadzająca możliwość odstąpienia od niej i przeniesienia praw na osobę trzecią, a także może precyzować kary umowne.

SŁOWNIK

• deweloper - przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się budową i sprzedażą nieruchomości na rynku pierwotnym

• niedozwolone postanowienia umowne - postanowienia umowy, które nie zostały uzgodnione z konsumentami indywidualnie. Nie wiążą konsumenta wówczas, gdy kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy

• rynek pierwotny - rynek obrotu nieruchomościami, na którym kupowane są nowo wybudowane mieszkania i domy

• umowa przedwstępna - w tej umowie jedna strona, albo obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. W umowie tej należy określić istotne postanowienia umowy przyrzeczonej

• umowa przyrzeczona - jest to umowa, która zostanie zawarta w wyniku podpisania umowy przedwstępnej

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE

REKLAMA