REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczucie wartości w pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Szykuła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z elementów budujących naszą wartość jest praca, którą wykonujemy. Umacnia naszą tożsamość, rozwija umiejętności i pozwala przebywać z ludźmi.  

REKLAMA

Praca to źródło satysfakcji i możliwości rozwoju. Sprawia, że planujemy naszą karierę, obieramy cele i staramy się je konsekwentnie osiągać. Praca buduje naszą tożsamość i sprawia, że mamy energię do działania w innych sferach życia. Zdarza się także, że praca wpływa na nas destruktywnie, bo przebywamy w miejscu i z ludźmi, których nie tolerujemy, a wykonywane obowiązki są nużące. W takiej sytuacji nasza samoocena będzie spadać, dlatego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na pytania: dlaczego pracuję, czym jest dla mnie praca, i czy sprawia mi satysfakcję.

Praca może prowadzić do określonego celu lub być celem samym w sobie. Zazwyczaj obie te rzeczy się łączą. Zastanówmy się, czym jest dla nas obecne zajęcie, co wnosi do naszego życia, jaki poziom spełnienia ze sobą niesie, ile czasu zajmuje w ciągu doby. Poniżej prezentujemy częste stwierdzenia, które wiążemy z pracą. Spróbujmy je przeanalizować; pomoże to nam nazwać, zrozumieć i ewentualnie zmienić nasze zachowanie tak, abyśmy mogli poczuć się lepiej w miejscu pracy.

Lubię swoją firmę - jeżeli pracujemy w instytucji, której struktura i atmosfera są przyjazne, to automatycznie rodzą się w nas pozytywne emocje i chęć do wykonywania pracy. W innym przypadku towarzyszy nam gniew i frustracja, a co za tym idzie, obniżenie samooceny. Jeśli więc firma i otoczenie bardzo nam nie odpowiadają, a mamy możliwość zmiany pracy - nie zastanawiajmy się. Czasy, w których pracownik na długo związywał się z firmą, która nie spełniała jego oczekiwań, już minęły.

Czuję się potrzebny - opinia innych jest dla nas istotna, a więc poczucie, że jesteśmy kimś szczególnym, a nasza praca jest ważna, powodują lepsze samopoczucie.

Czuję się spełniony - tak się dzieje, gdy wykonywane obowiązki dostarczają nam satysfakcji i umożliwiają realizację stawianych celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracuję za godziwe pieniądze - pieniądze pozwalają na bardziej dostatnie życie i utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy w stanie wiele dokonać. Finanse to jeden z podstawowych atrybutów pracy. Dzięki nim możemy zapłacić rachunki, zaspokoić podstawowe potrzeby swoje i rodziny. Dobra płaca powoduje wyższą samoocenę.

Dobrze wykonuję swoje obowiązki i rozwijam się - te elementy udowadniają, że mamy zdolności organizacyjne i umiejętności, które pozwalają na sumienne wypełnianie zadań. Podnoszenie kwalifikacji sprawia, że bardziej wierzymy we własne możliwości, a cele, które pragniemy osiągać, stają się bliższe.

Nie pozwalam się wykorzystywać - należy pomagać innym, aby mogli dobrze wykonać swoją pracę, ale ciągłe wyręczanie rodzi w nas zniechęcenie. Potrzebujemy więcej asertywności, która sprawi, że inni bardziej nas będą szanować.

Układy i plotki nie są dla mnie - to dobrze świadczy o pracowniku i zwykle wychodzi mu na dobre.

Potrafię współpracować i szanuję innych - jeśli postępujesz etycznie, doceniasz pracę innych, działasz wspólnie, osiągając zamierzone cele, twoje poczucie wartości zwiększa się. Jesteś lubiany i szanowany.

Nie daję się ponosić emocjom - sytuacje w pracy zmuszają nas do różnych reakcji. Warto jednak zawsze panować nad sobą, zastanowić się zanim wypowiemy ostre słowa, ponieważ później będziemy tego żałować. Zachowania agresywne sprawią, że nie będziemy się czuć w pracy komfortowo.

Staram się redukować poziom stresu - to trudne, ale możliwe. Pewność siebie i spokój sprawią, że będziemy lepiej postrzegani przez innych. Najlepiej popracować nad większym dystansem do tego co się robi. Lepiej nam zrobi mniej zaangażowania emocjonalnego, przewartościowanie problemów, wyjaśnienie sprawy lub jej zignorowanie, jeśli nie jest istotna. Pomoże w tym umiejętność zrelaksowania się.

Żal i gniew są mi obce - negatywne emocje kumulują się i osłabiają naszą wewnętrzną siłę.

Niezależnie od sytuacji, zawsze wyrażam swoje zdanie - lepiej to robić z umiarem. Zbyt wiele słów często pogarsza sytuację. Nawet jeśli jesteśmy pewni swoich racji, zastanówmy się jak je dyplomatycznie przedstawić. Mówiąc bez ogródek o tym co czujemy i myślimy, nie zawsze budujemy swój korzystny wizerunek, który zaowocuje lepszym samopoczuciem.

Mam władzę i umiem ją wykorzystać - jeśli kierujemy personelem, róbmy to należycie: bądźmy uczciwi, sprawiedliwi, konsekwentni, kulturalni, zorganizowani, a możliwości decyzyjne wykorzystujmy w słusznych sprawach.

Nie przesadzam z przesiadywaniem w biurze i nie myślę o pracy, kiedy jestem poza nią - tak byłoby idealnie, aby zachować równowagę psychiczną, ale niekiedy jest to niemożliwe. Jeśli dobrze wykonujemy swoje obowiązki i zdarzy się, że pracujemy po godzinach nad określonym projektem, możemy poczuć się lepiej, ponieważ będziemy siebie postrzegać jako osobę odpowiedzialną i obowiązkową. Jeśli jednak każdy dzień wygląda w taki sposób, pora, aby to zmienić.

Jestem perfekcjonistą - trzeba dążyć do doskonałości, ale nie za wszelką cenę. Nie jesteśmy maszynami, które nie mają prawa popełniać błędów, wręcz przeciwnie, błędy mogą nas wiele nauczyć. Oczywiście, trzeba ich unikać, sumiennie wypełniając obowiązki, ale jeśli już błąd się wkradnie, to nie koniec świata.

Lubię spędzać wolny czas z kolegami z biura - takie wypady dostarczają z pewnością rozrywki, wzmacniają poczucie przynależności do zespołu, ale nie przesadzajmy z tą integracją. Jeśli za bardzo zgramy się z grupą pracowniczą, może nastąpić łączenie się w kliki i dojść do rozłamu w grupie.

W pracy zawsze ładnie wyglądam - odpowiedni ubiór i fryzura to impuls dla mózgu, że należy się dobrze czuć. Jeśli podobamy się sobie, nasz umysł też jest zadowolony z efektu. Warto więc zadbać o swój wygląd w pracy.

Nie tylko praca

Praca jest elementem życia, ale nie całym życiem. Trzeba o tym pamiętać, bowiem podporządkowanie życia wyłącznie pracy źle wpływa na nas i nasze otoczenie:

• brak uznania za pracę podkopuje nasze poczucie wartości,

• strata pracy potrafi zburzyć naszą tożsamość,

• pracoholizm sprawia, że zapominamy o bliskich ludziach i innych sferach działalności, np. hobby.

• podporządkowanie życia tylko pracy to problemy ze zdrowiem, rozpad związku, zbyt mało czasu spędzonego z dziećmi.

Wpadamy w błędne koło gdy źle układa nam się w pracy Ý emocje przenosimy do domu Ý jesteśmy źli, że w ten sposób postępujemy, a złość obniża naszą samoocenę Ý negatywne odczucia towarzyszą nam w pracy, a proces pogłębia się i powtarza.

Sylwia Szykuła

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już ponad milion osób dostaje 215 zł co miesiąc z MOPS. Kto może dostać zasiłek pielęgnacyjny 2025 i czy potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności?

Zastanawiasz się, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny z MOPS i ile wynosi to świadczenie w 2025 roku? Sprawdzamy, kto może złożyć wniosek, czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz czy orzeczenie o niepełnosprawności jest wymagane. Dowiesz się też, kto wypłaca zasiłek (MOPS, GOPS czy ZUS), jak długo trwa procedura oraz czy planowana jest waloryzacja świadczenia w 2025 lub 2026 roku. Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub sam masz orzeczenie, sprawdź, czy należą Ci się pieniądze i jakie są zasady.

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Darmowy dentysta NFZ? Tak, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności. Sprawdź, co daje orzeczenie, jakie ulgi przysługują i co można zyskać w 2025 roku

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiasz się, czy leczenie zębów może być całkowicie darmowe w ramach NFZ? Publiczne gabinety stomatologiczne oferują więcej, niż myślisz – od usuwania bólu zęba po wypełnienia bez dodatkowych opłat. Czy dentysta ma obowiązek przyjąć Cię z bólem zęba? Czy trzeba dopłacać za plombę? A może plomba światłoutwardzalna jest refundowana na NFZ? Sprawdź, jakie świadczenia stomatologiczne przysługują Ci w 2025 roku i kiedy naprawdę nie musisz płacić ani złotówki.

Kiedy nauczyciel może przejść w stan nieczynny?

W jakiej sytuacji nauczyciel może przejść w stan nieczynny? Czy dyrektor może samodzielnie podjąć taką decyzję wobec nauczyciela?

REKLAMA

Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Co oznaczają symbole 01-U, 02-P, 03-L, 04-O, 05-R, 06-E, 07-S, 08-T, 09-M, 10-N, 11-I lub 12-C? Sprawdź, jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i widzisz na nim symbol 02-P, 11-I, 12-C albo inny z katalogu? W 2025 roku każdy z tych kodów niesie za sobą konkretne uprawnienia – od ulg podatkowych, przez świadczenia z ZUS i MOPS, aż po wsparcie z PFRON. Sprawdź, co oznaczają symbole przyczyny niepełnosprawności i jakie formy pomocy przysługują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

REKLAMA

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

REKLAMA