REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonek odpowiada, ale nie za wszystkie długi

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Wierzyciel może domagać się zaspokojenia roszczeń z majątku wspólnego małżonków, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą żony lub męża.

WIERZYTELNOŚCI Zabezpieczenie roszczeń wierzyciela od osoby pozostającej w związku małżeńskim

Małżonek odpowiada, ale nie za wszystkie długi

Wierzyciel może domagać się zaspokojenia roszczeń z majątku wspólnego małżonków, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą żony lub męża.

Za swoje zobowiązania dłużnik odpowiada majątkiem osobistym. Jeżeli jednak zaciągnął je za zgodą drugiego małżonka, to wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

REKLAMA

Małżonkowie odpowiadają solidarnie za zobowiązanie zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Jedynie z ważnych powodów sąd może postanowić na żądanie jednego z małżonków, że za te zobowiązania odpowiada tylko ten, który je zaciągnął. Natomiast względem osób trzecich takie wyłączenie odpowiedzialności solidarnej będzie skuteczne tylko wówczas, gdy o nim wiedzieli.

Z niektórych elementów wchodzących w skład majątku wspólnego wierzyciel będzie mógł zaspokoić swoje roszczenia nawet wówczas, gdy małżonek dłużnika nie wyraził zgody na zaciągnięcie przez niego długów. Wtedy nie będzie można prowadzić egzekucji z całego majątku wspólnego małżonków, ale tylko z wchodzących w skład majątku wspólnego wynagrodzeń za pracę, dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej oraz korzyści z praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, które należy do majątku wspólnego, to wierzyciel mógłby prowadzić egzekucję również z przedmiotów, które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby zabezpieczyć roszczenia wierzyciela i ułatwić mu prowadzenie egzekucji, sąd wystawia tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim. Gdyby egzekucja mogła być prowadzona na podstawie samego tytułu egzekucyjnego, to wystawia taki tytuł przeciwko dłużnikowi. Taki tytuł umożliwia przeprowadzenie egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z wynagrodzenia za pracę, dochodów z prowadzenia innej działalności zarobkowej lub korzyści uzyskanych z jego praw.

Aby wierzyciel mógł prowadzić egzekucję z całego majątku wspólnego męża i żony oraz z ich majątków osobistych, powinien uzyskać w sądzie tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko obojgu małżonkom. Prowadzenie egzekucji z całego majątku wspólnego małżonków umożliwia też tytuł egzekucyjny wydany przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim po nadaniu mu klauzuli wykonalności także przeciwko drugiemu małżonkowi. Sąd ogranicza przy tym odpowiedzialność drugiego małżonka do majątku, który został objęty wspólnością majątkową.

Ważne!

Sąd może nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, dopóki istnieje między nimi wspólność majątkowa

Aby uzyskać taką klauzulę i w ten sposób ułatwić wyegzekwowanie swoich roszczeń, wierzyciel powinien okazać dokument urzędowy lub prywatny, z którego wynikałoby, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej, która została dokonana za zgodą małżonka dłużnika.

Gdyby miały być egzekwowane roszczenia z przedmiotów majątkowych, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa należącego do majątku wspólnego małżonków, obowiązuje nieco inna procedura. Sąd na wniosek wierzyciela nadaje tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Ogranicza jednak jego odpowiedzialność tylko do przedsiębiorstwa. Aby uzyskać taką klauzulę, wierzyciel powinien udokumentować, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Nadając klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, sąd nie musi ustalać, czy małżonkowie rzeczywiście mają majątek wspólny ani co wchodzi w jego skład.

Może się zdarzyć, że wierzyciel będzie chciał zaspokoić swoje roszczenia z konkretnego przedmiotu, który faktycznie wchodzi do majątku osobistego małżonka dłużnika. Wtedy ten małżonek ma prawo wytoczyć powództwo o zwolnienie tego przedmiotu spod egzekucji. W tym przypadku sąd zacznie tego małżonka traktować jak osobę trzecią, której prawo narusza zajęcie. Sąd też ustali, czy ten przedmiot nie jest przypadkiem objęty małżeńską wspólnością majątkową.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA