REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kuchnia japońska zyskała w ostatnich latach ogromne uznanie konsumentów. Jeszcze 6-8 lat temu na warszawskim rynku było zaledwie kilka restauracji specjalizujących się w przygotowywaniu japońskich dań.  

Najczęściej są to niewielkie lokale, bary sushi, w których przygotowaniem dań zajmują się polscy kucharze. Są jednak lokale, w których pracują specjaliści z Japonii i Korei oraz kilka dużych restauracji oferujących pełen zakres usług, poprzez organizowanie szkoleń, cateringu, pokazów, dużych imprez i dostaw do biur. Taką instytucją jest między innymi sieć restauracji Akashia.

REKLAMA

Sushi jest ulubioną potrawą biznesu. Znaczna poprawa jakości życia rodzimych biznesmenów i intensyfikacja międzynarodowych kontaktów wpłynęła także na ich zwyczaje kulinarne. Dzieje się tak od początku obecności sushi w Warszawie. Wyjście do restauracji czy zamawianie potraw do biura stało się obecnie bardzo popularne.

Kojarzenie sushi z posiłkiem biurowym i sferą biznesu jest jak najbardziej słuszne. Menedżerowie dużych firm i korporacji często sięgają do kultury Dalekiego Wschodu, aby czerpać inspirację z japońskiej gospodarki i systemu zarządzania. Japońska kultura ma jednak więcej do zaoferowania. Misterne pielęgnowanie miniaturowych drzewek „bonsai” jest doskonałym sposobem na odreagowanie stresu. Kolejnym są sztuki walki, niekoniecznie japońskie, ale bezsprzecznie związane z tym samym kręgiem kulturowym. Pomagają w zachowaniu formy, koncentracji i zdecydowania w działaniu. Również filozofia samurajów, kodeks „bushido” są bliskie zachowaniom w wielu korporacjach. Wszystkie te elementy wschodniej kultury z powodzeniem udaje się przenieść na grunt przetargów, negocjacji, fuzji. Podobnie rzecz się ma z sushi, i filozofią jego przygotowywania.

REKLAMA

Mistrz sushi to nie artysta, tak jak ma to miejsce w przypadku kucharzy przygotowujących inne dania. To rzemieślnik posiadający głęboką wiedzę dotyczącą swojego fachu, potrafiący tę wiedzę przekazać uczniom. Celem jest powtarzalność, każda porcja ryżu wprawnego kucharza będzie ważyła dokładnie tyle samo, każdy kawałek ryby będzie miał tę samą grubość i podobną ilość wasabi. Nie oznacza to jednak braku kreatywności. Kunsztu dopełniają nowe połączenia smaków, kształtów i kompozycji. Opierają się jednak na sprawdzonych zasadach i wiedzy, dzięki której można zmieniać opracowane już receptury.

W organizowanych przez restaurację Akashia pokazach i szkoleniach sushi uczestniczyły już setki gości. Opinie są zbliżone, krojenie ryb i mieszanie ryżu nie jest trudne samo w sobie, przygotowywanie dań dla wymagających gości wymaga jednak mistrzostwa. Zadanie wymaga skupienia i koncentracji. Podobnie zresztą jak jedzenie sushi. Zjedzone nieuważnie, w pośpiechu, nie będzie smakowało. Należy poznać swoje preferencje, ulubione rodzaje potraw, proporcje wasabi, imbiru, sosu sojowego, a nawet kolejność konsumowanych ryb. Wydaje się więc, że poza smakiem i klimatem panującym w japońskich restauracjach, ważna jest również swoista filozofia sushi i to ona często skłania biznesmenów do odwiedzania właśnie tych, a nie innych lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprac. MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA