REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuka rozmów telefonicznych

Zdzisława Koźmin
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sekretarki i asystentki bardzo często komunikują się w pracy przez telefon, realizując w ten sposób swoje obowiązki służbowe. Można jednak bez przesady stwierdzić, że sposób prowadzenia interesów przez telefon może doprowadzić firmę do rozkwitu lub do upadku.

Proces komunikacji przez telefon zależy przede wszystkim od głosu i sposobu posługiwania się nim. Za każdym razem kiedy podnosisz słuchawkę i podejmujesz rozmowę, ktoś po drugiej stronie tworzy sobie wyobrażenie ciebie, a poprzez ciebie – firmę, którą reprezentujesz. Twój sposób działania oraz to, co i jak mówisz tworzy twój wizerunek. Sposób, w jaki prowadzimy rozmowę, wpływa nie tylko na odbiór naszej osoby u rozmówcy, ale rzutuje także na dalsze etapy kontaktu. Dlatego należy skupić się na tym, aby przekaz był możliwie spójny i skuteczny. Każda rozmowa telefoniczna powinna być krótka i zwięzła. Do ważnych rozmów telefonicznych nie należy podchodzić bez przygotowania. Koniecznie trzeba mieć pod ręką kartkę papieru i coś do pisania. A jeśli ma to być szczególnie trudna rozmowa, warto poświęcić nawet kilka minut więcej i opracować swoisty scenariusz rozmowy.

Pory rozmów

REKLAMA

Kolejną zasadą jest obowiązek przestrzegania pory, kiedy chcemy zadzwonić. Rozmowy służbowe wykonuje się w godzinach urzędowania. W szanującej się firmie nie może zdarzać się, że nikt nie odbiera telefonu lub że numer firmy jest stale zajęty. Zwłaszcza telefon do sekretariatu nie może służyć do dłuższych rozmów. W sprawach służbowych wolno dzwonić do domu tylko wtedy, gdy zostaniemy do tego upoważnieni.

Rozmowy prywatne, rodzinne, przyjacielskie rządzą się trochę innymi prawami. Dzwoniący na pewno musi pamiętać, że jego telefon nie może zakłócać spokoju, zaskakiwać ani przerywać pracy czy wypoczynku. Należy również unikać pór, które uchodzą za porę posiłków i głównych wydań wiadomości telewizyjnych. Standardowo można przyjąć, że telefonować wolno od godziny 9.00 do 22.00. W niedzielę i dni wolne od pracy nie powinno się dzwonić przed godziną 11.00. Do osób nieznajomych nie należy dzwonić później niż do godziny 20.00. Jeżeli jednak wiemy, że wracają one późno do domu, to można dzwonić do nich nawet o godzinie 22.00. Dzwoniący z USA powinien sprawdzić, czy różnica czasu nie spowoduje, że jego telefon wyrwie kogoś ze snu.

Przedstawianie się

REKLAMA

Każdy dzwoniący musi zacząć rozmowę od powitania i przedstawienia się, co jest absolutnym obowiązkiem w kontaktach zawodowych, a także prywatnych. Najlepiej przedstawić się z imienia i nazwiska. W rozmowach służbowych osoba podnosząca słuchawkę może też od razu poinformować swojego rozmówcę, gdzie się dodzwonił: „Sekretariat dyrektora Budimexu, firma doradztwa finansowego, Elwira Ziębińska, słucham”. Dzwoniąc w służbowej sprawie, przedstawiamy się stanowiskiem służbowym, a dopiero potem imieniem i nazwiskiem: „Mówi asystentka prezesa Budimexu, Elwira Ziębińska”. Taka kolejność informacji ułatwia rozmówcy ich odebranie i zapamiętanie. W rozmowie prywatnej pierwszy przedstawia się ten, kto dzwoni: „Dzień dobry, mówi Jarosław Nowacki, czy mogę rozmawiać z panią Alicją Gawińską?”

Jeżeli rozmówcy są łączeni przez sekretariat, stosuje się zasadę, że to osoba dzwoniąca musi czekać na przełączenie do sekretariatu rozmówcy, a nie odwrotnie. Często sekretarki umawiają się na jednoczesne przełączanie rozmówców. Ważną zasadą jest oddzwanianie, gdy rozmówca nie może odebrać telefonu i sekretariat nie może łączyć. Wtedy sekretariat zapowiada oddzwonienie i nie może być to obietnica bez pokrycia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odbieranie telefonu

Aby klienci nie mieli powodów do narzekań, należy przestrzegać kilku prostych zasad rządzących rozmową telefoniczną, które zapewnią jasną i bezkonfliktową komunikację. Sposób, w jaki pracownik firmy odpowiada na dzwoniący telefon mówi wiele o rodzaju obsługi, jakiej klient może oczekiwać. Odpowiednie zachowanie w czasie rozmowy telefonicznej to także miły ton i sposób prowadzenia rozmowy, które decydują, że rozmówca odnosi wrażenie życzliwości i kompetencji. Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać:

• odbieraj telefon w ciągu trzech pierwszych dzwonków – po trzecim dzwonku klienci stają się zniecierpliwieni,

• przedstawiaj się – czasem wystarczy podanie samego nazwiska oraz nazwy firmy, co pozwoli klientowi zorientować się, czy dotarł do właściwej osoby i właściwej firmy,

• warto pytać, w czym możemy pomóc rozmówcy – co oznacza gotowość i chęć kooperacji,

• trzymaj przy uchu słuchawkę podczas rozmowy – musisz być dobrze słyszana, mów też z uśmiechem na ustach – to słychać,

• słuchaj uważnie, w trakcie prowadzenia rozmowy potwierdzaj, że rozumiesz, co rozmówca mówi, zawsze do końca wysłuchaj problemu klienta,

• mów wyraźnie i odrobinę wolniej niż zwykle, staraj się skupić myśli na rozmowie, nie wykonuj w tym czasie innych czynności,

• miej świadomość upływu czasu – kiedy mówisz: „proszę chwileczkę zaczekać, wezmę dokumenty”, pamiętaj, że temu kto czeka, ta przerwa wydaje się bardzo długa,

• przywiązuj wagę do nazwisk, wymawiaj je prawidłowo, zapytaj jak się je poprawnie pisze lub wymawia,

• miej przygotowane podstawowe informacje o firmie w zasięgu ręki, gdyż wiele telefonów jest rutynowych,

• odłóż słuchawkę dopiero wtedy, kiedy wszystko zostało omówione i rozmowę można zakończyć.

Proszę czekać

Czasem sytuacja wymaga, aby przełączyć klienta do innego pracownika lub poprosić go o poczekanie przy telefonie. Jak należy to robić?

• zawsze należy zapytać: „czy zechce pan poczekać na połączenie?” i podać przybliżony czas oczekiwania; większość klientów jest cierpliwa, jeżeli się ich poinformuje, dlaczego mają czekać,

• po ponownym połączeniu się z klientem, podziękuj mu za to, że poczekał,

• po przełączeniu klienta do innej osoby należy poinformować go, z kim będzie połączony; kiedy osoba, do której rozmowa zostanie przełączona, podniesie słuchawkę, należy przekazać informację o kliencie i temacie rozmowy.

W przypadku nieobecności kompetentnej osoby należy wyjaśnić przyczynę jej nieobecności i zaoferować swoją pomoc w przekazaniu wiadomości.

Niespodziewana rozmowa

Kiedy ktoś do ciebie dzwoni niespodziewanie, możesz być zajęta, albo nie mieć pod ręką potrzebnych informacji. Nie trać czasu na rozmowę, jeśli nie musisz. Ta możliwość wchodzi w grę, jeśli:

• jesteś w trakcie ważnej rozmowy,

• jesteś w trakcie ważnej pracy,

• odbierasz telefon na drugiej linii,

• nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie rozmówcy,

• nie masz pod ręką potrzebnych informacji,

• jesteś na zebraniu,

• wynikła nagła sprawa, którą musisz się zająć.

W każdej z powyższych sytuacji powinnaś powiedzieć rozmówcy: „Przepraszam, jestem w trakcie zebrania (albo nie mam potrzebnych dokumentów lub czegoś innego). Czy mogę zadzwonić do pana/pani za dziesięć minut?”.

Zapisz szczegóły i obiecaj, że niedługo oddzwonisz, kiedy będziesz już znała odpowiedź na pytania rozmówcy, albo przygotujesz potrzebne informacje. Zapisz kiedy obiecałaś zadzwonić i zrób to.

Niespodziewane telefony mogą cię zbić z tropu. Możesz poczuć, że masz pustkę w głowie, albo nie znając wszystkich szczegółów, udzielisz niepełnych odpowiedzi. Przygotuj się do takich niespodziewanych rozmów. Jeśli zadzwoni ktoś ze sprawą wymagającą ustalenia różnych szczegółów, nie obawiaj się powiedzieć: „Zadzwonię później”.

Pomiędzy pierwszą a drugą rozmową musisz wykonać następujące czynności:

• Sprawdź, jakie informacje są ci potrzebne. Poświęć czas i zadaj sobie trud zgromadzenia wszystkich informacji, abyś nie musiała oddzwaniać po raz drugi.

• Znajdź odpowiedzi na pytania. Jeśli masz odpowiedzieć na pytania, poproś o pomoc osoby, które znają problem. Nie zgaduj. Bardzo istotne jest to, żebyś potrafiła udzielić rozmówcy zwięzłych i dokładnych odpowiedzi. Jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o wyjaśnienie, bo skoro ty nie rozumiesz, to twój rozmówca też nie zrozumie. Nie zapomnij o zapisaniu odpowiedzi.

• Przewiduj pytania. Nie ograniczaj się do pytań, które rozmówca już zadał. Postaraj się przewidzieć, jakie dalsze pytania może postawić.

• Miej informację pod ręką zanim oddzwonisz. Nie ma sensu oddzwaniać, jeśli połowę zdobytych informacji zostawisz w sali konferencyjnej albo na biurku kolegi.

• Notuj ważne sprawy. Miej w zasięgu ręki papier, notatnik, długopis, ołówki.

• Podkreślaj fragmenty dokumentów, na które chcesz zwrócić uwagę rozmówcy.

• Rób spisy. Dopilnuj, aby mieć spis nazwisk osób z numerami telefonów i adresami, które, być może, będziesz musiała podać swojemu rozmówcy.

• Miej pod ręką kalendarz, aby móc sprawdzić od razu wolne terminy.

Kiedy zgromadzisz wszystkie potrzebne informacje, możesz oddzwonić i odbyć rozmowę. Zaoszczędzisz czas, bo nie będziesz musiała mówić: „nie mam w tej chwili pod ręką tej informacji”. Może się to wydawać czasochłonne, ale stracisz więcej czasu, jeśli będziesz musiała dzwonić kilkakrotnie, żeby uzyskać kolejne dane. Stosując się do tych wytycznych, będziesz mogła przeprowadzić rozmowę właściwie i nie będziesz traciła czasu na zgadywanie.

Umawianie spotkań

Częstym elementem rozmów telefonicznych jest próba umówienia się na spotkanie. Wiele osób popełnia błąd, zadając pytania rozpoczynające się od „czy”:

• Czy możemy umówić się na jutro na spotkanie?

• Czy nie będzie pan miał nic przeciwko temu, jeśli umówimy się na jutro...?

• Czy możemy spotkać się jutro?

Pytania zaczynające się od czy, powodują odpowiedź TAK lub NIE. Są wygodne dla odpowiadającego, bo nie wymagają dużego wysiłku i łatwo odpowiedzieć NIE. Gdy to nastąpi, czeka nas trudne zadanie przekonywania do spotkania i szukanie innego terminu. Można jednak robić to inaczej. Prostym sposobem i bardzo skutecznym jest danie dwóch możliwości wyboru: „Dobrze, zatem nie pozostaje nam nic innego jak spotkać się i ustalić szczegóły. Przygotowałam dla pana dwa terminy: w środę o godzinie 12.00 i w czwartek o godzinie 16.00, który termin panu bardziej odpowiada?” Dając dwie możliwości terminu spotkania, należy wybierać różne pory dnia. Dzięki temu wzrastają szanse, że rozmówca będzie dysponował czasem. Jeśli pracuje do 15.00, zapewne wybierze godz. 16.00. Jeśli natomiast nie chce spotykać się po pracy, wybierze godzinę 12.00.

Godziny należy dobierać odpowiednio do rozmówcy. Dobrze jest zorientować się w jego planie dnia, dzięki temu lepiej możemy dopasować termin spotkania.

W przypadku, gdy tej osobie nie pasuje wymieniony termin, należy ustalić wspólnie datę i godzinę spotkania. Warto postarać się, żeby termin spotkania został zapisany w kalendarzu rozmówcy. Oto przykład:

„Dobrze. Jesteśmy umówieni na środę na godzinę 12.00 w naszej firmie”.

„Ja rezerwuję sobie dla pana czas w moim kalendarzu w tym terminie i proszę pana o zrobienie tego samego”.

Ten prosty zabieg pozwala zdecydowanie zwiększyć szanse na to, że spotkanie się odbędzie.

Kto kończy rozmowę?

Każda rozmowa telefoniczna powinna kończyć się podziękowaniem za rozmowę i pożegnaniem. Ma do tego prawo ten, kto zadzwonił. Przywilej pierwszeństwa przysługuje także osobom starszym, szefom rozmawiającym z podwładnymi. Jeżeli sekretarka chce przerwać rozmowę z klientem, który zabiera jej zbyt dużo czasu, może powiedzieć: „Powiedziałam już wszystko, co wiem na ten temat, lub przepraszam, ale muszę odebrać następny telefon. Do widzenia”.

Jeżeli w czasie rozmowy połączenie zostało przerwane, ponownie dzwoni ta osoba, która zaczęła rozmowę. Nie wolno bez uprzedzenia odkładać słuchawki. Jak tylko rozmowa zostanie zakończona, należy niezwłocznie zapisać wszystkie istotne informacje w swoim terminarzu.

 

Zdzisława Koźmin

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA