| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czym są usługi edukacyjne

Czym są usługi edukacyjne

Nie ma jednoznacznej definicji usług edukacyjnych. Pojęcie to odnosi się do usług, które mają związek z kształceniem, czyli nauka języka, kursy przygotowawcze do matury, płatne studia. Ich wspólną cechą jest to, że szkoła zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć zgodnie z programem nauki.

  • „Szkoła Języków zastrzega sobie możliwość zmiany miejsca odbywania się zajęć, ale tylko w obrębie jednej dzielnicy danego miasta”;
  • „Organizator kursu zastrzega sobie prawo zmiany ilości godzin oraz ceny kursu w przypadku zebrania się grupy poniżej 7 osób”.

Ponadto należy pamiętać, że każda ze stron świadczy na rzecz drugiej ściśle określone świadczenie: konsument uiszcza cenę, a usługodawca oferuje określony kurs lub studia za określoną kwotę, w określonym czasie i godzinach, często z wykładowcą czy lektorem wskazanym bądź personalnie, bądź przez wskazanie jego cech, np. narodowości, stopnia naukowego. Są one konkretyzowane już w chwili zawarcia umowy. Każda jej zmiana oznacza zmianę wcześniej zawartej umowy.

Opłaty

Może się zdarzyć, że uczestnicy kursu nie opłacają w terminie swoich należności finansowych (czesnego) względem szkoły. W takiej sytuacji od niezapłaconych w terminie kwot należą się odsetki, a ich wysokość zwykle określa zawarta umowa.

Zasadą generalną jest to, że wysokość odsetek nie może być wyższa od odsetek maksymalnych, które określa się jako czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Nawet jeżeli w umowie o świadczenie usług edukacyjnych zastrzeżone zostaną odsetki wyższe, to konsument nie musi ich płacić – maksymalna należna kwota odsetek wynika bowiem z przepisów prawa. Umowa nie może wyłączyć lub ograniczyć powyższych przepisów dotyczących odsetek.

Pamiętać należy również o tym, że przy umowach o usługi edukacyjne zawieranych z konsumentami postanowienia dotyczące odsetek są oceniane również z punktu widzenia tego, czy nie naruszają dobrych obyczajów bądź - w sposób rażący - interesów konsumenta.

Przykłady klauzul uznanych za niedozwolone:

  • „W ósmym dniu po upływie terminu określonego przez kanclerza do wniesienia opłaty czesnego następuje skreślenie z listy studentów. Przywrócenie prawa do studiowania po skreśleniu z listy może nastąpić dopiero po wniesieniu dodatkowej opłaty w wysokości 300 zł”;
  • „W przypadku wpłaty po terminie Student zobowiązany jest do zapłaty odsetek umownych w wysokości 10% czesnego, ale nie więcej niż 20 zł za każdy miesiąc opóźnienia”.

Praca dyplomowa a prawa autorskie

W przypadku pisania przez studenta lub uczestnika kursu pracy dyplomowej, licencjackiej czy też magisterskiej pojawia się problem związany z prawami autorskimi do napisanej. Podstawową zasadą, wprowadzoną przez ustawę o prawie autorskim, jest, że prawa autorskie do takiej pracy przysługują autorowi, czyli studentowi. Przeniesienie tych praw może odbyć się tylko na podstawie umowy, co wymaga zgody ze strony studenta.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK