Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Frankowicze: Sądy zastąpią klauzule abuzywne średnim kursem NBP?

Dziś luksemburski trybunał ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy sądy mogą „naprawić” umowę kredytu poprzez zastąpienie nieuczciwego kursu stosowanego przez bank średnim kursem NBP.

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podnosi stopy procentowe

Stopa referencyjna NBP będzie wynosić po podwyżce 6,75 proc.

Zwolnienia podatkowe darowizn od najbliższych – RPO chce zmian

Zdaniem RPO stanowisko organów podatkowych i niektórych sądów administracyjnych prezentowane w sprawach zwolnienia dla osób najbliższych z podatku od spadków i darowizn jest zbyt rygorystyczne. Rzecznik podkreśla, iż zwolnienie to ma wymiar społeczny.

Nowe postępowanie z udziałem konsumentów i inne zmiany

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma uprościć procedurę cywilną i zwiększyć ochronę konsumentów.

Susza

Susza to katastrofa naturalna definiowana jako zdarzenie związane z działaniem sił natury. Charakteryzuje ją długotrwały deficyt opatów. Może ona skutkować przesuszenie gleby, zmniejszeniem, bądź całkowitym zniszczeniem upraw roślinnych, a nawet rozległymi pożarami.

Zwolnienie lekarskie - jaki adres podać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż w zwolnieniu lekarskim nie powinien być wpisany adres zameldowania tylko adres aktualnego pobytu.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa – 7 najpopularniejszych mitów

Wraz z rosnącą popularnością procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego pojawia się szereg mitów. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Kierowca zawodowy – zarobki, ryzyko

Ryzyko wypadków jest u zawodowych kierowców dosyć wysokie. W przypadku pracy w transporcie ryzyko jest większe niż np. w rolnictwie czy budownictwie. Jakie są zarobki?

Dodatek na dojazdy do szkoły w 2022 r.

Ile wynosi dodatek na dojazdy do szkoły w 2022 r.? Komu przysługuje taka pomoc i jak ją otrzymać?

Na co skarżyli się pracownicy w wakacje?

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom minione wakacje ocenia spokojnie. Nie brakowało jednak tematów wynikających typowo z sezonu letniego.

Ustawa deweloperska – co się zmienia

1 lipca 2022 r. weszły w życie przepisy tzw. „nowej ustawy deweloperskiej”. Zmiany dotyczą deweloperów, nabywców lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego.

Ważność bonu turystycznego wydłużona do 31 marca 2023

Bon turystyczny będzie można zrealizować do 31 marca 2023 roku - zapowiedziała na konferencji prasowej Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Sprawy przeciw bankom o "odfrankowienie" kredytów firm

W najbliższym czasie można spodziewać się, że w ślad za konsumentami również przedsiębiorcy zaczną kierować do sądów sprawy przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytowych lub „odfrankowienie” kredytów - uważa radca prawny Bartosz Bachman.

Utrata prawa jazdy już za dwukrotne użycie telefonu w czasie jazdy?

Nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu 2022 r. Przewiduje on szereg wykroczeń, za które będzie można nałożyć już nie 10, ale nawet 15 pkt. karnych. Przykładowo zatem prawo jazdy będzie można stracić za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy.

Działalność windykatorów - jakie są planowane zmiany?

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy ma uregulować funkcjonowanie przedsiębiorstw windykacyjnych i działalność windykatorów.

Czternasta emerytura - czy możliwa także w 2023 r.?

Choć kolejne dodatkowe roczne świadczenie dla seniorów nie zostało ujęte w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r., rząd nie wyklucza, że zostanie ono wypłacone po raz kolejny.

Wakacje kredytowe - zarzuty wobec 3 banków

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu w związku z ustawowymi wakacjami kredytowymi. Za jakie działania?

Wakacyjna reklamacja - jak egzekwować swoje prawa?

Jak napisać reklamację? Co mi przysługuje w konkretnej sytuacji? Europejskie Centrum Konsumenckie w ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – zachęca do egzekwowania swoich praw!

Reparacje wojenne. Dużo szumu bez konkretnych działań

Temat reparacji wojennych od jakiegoś czasu wypełnia serwisy informacyjne. Jednak strona polska nie podjęła wobec Niemiec żadnych formalnych działań. Zachodni sąsiad nie przewiduje negocjacji w tej kwestii.

Modernizacja polskiej armii - fakty i mity [OPINIA]

Armia zaraz będzie silna i liczna, a środki, jakie na nią przeznaczamy, są rekordowe – tak w skrócie i uproszczeniu można podsumować narrację Prawa i Sprawiedliwości na temat obronności. A jak wygląda rzeczywistość?

Dopłaty do ogrzewania - Sejm przyjął ustawę

Dopłaty do ogrzewania. Sejm przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.

Bon turystyczny - złożona poprawka zakłada wydłużenie płatności

Wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. - zakłada poprawka, którą złożyło Prawo i Sprawiedliwość podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatek węglowy – do kiedy wnioski?

Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Czy wydawana jest decyzja? Co w przypadku, gdy wniosek został nieprawidłowo wypełniony?

Kolejne zmiany w prawie budowlanym - założenia projektu

Jeszcze w IV. kwartale 2022 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu kolejny projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma być kolejnym etap upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Podstawowym założeniem tych zmian jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak też organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

Początek roku szkolnego i brak alimentów - jak odzyskać pieniądze?

Szybko rosnące koszty są obciążeniem nawet dla gospodarstw domowych utrzymywanych przez dwoje rodziców. W przypadku osób, które wychowują swoje pociechy w pojedynkę, może się okazać, że przekraczają ich możliwości finansowe – zwłaszcza, gdy nie mogą wyegzekwować od byłego partnera lub partnerki zasądzonych alimentów.

500 plus bez waloryzacji

"Na ten moment nie przewidujemy waloryzacji świadczenia 500 plus, wspieramy rodziny przez nowe programy" – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg

INFOR świętuje 35-lecie działalności

1 września 1987 roku Ryszard Pieńkowski powołał do życia wydawnictwo pod nazwą Biuro INFORmacji Organizacyjno-Prawnej "INFORM". Na rynku pojawia się pierwszy produkt wydawnictwa "Prawo Rzemieślnika". Taki był początek.

Zakaz przebywania na obszarze 200 m od granicy z Białorusią przedłużony

Zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią będzie obowiązywał do 30 listopada 2022 r. Na jakich odcinkach?

ZUS: został miesiąc na realizację bonu turystycznego

Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali blisko 3,8 mln. Jednak wciąż pozostało około 500 tys. bonów nieaktywnych – przekazał w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ważność bonów turystycznych upływa 30 września. Gdzie go wykorzystać?

Czy trudno uzyskać orzeczenie dla niepełnosprawnego uchodźcy z Ukrainy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie otrzymało jak dotąd informacji od obywateli Ukrainy lub zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności o trudnościach związanych z uzyskaniem orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność - przekazał resort.

Kradzieże na stacjach paliw - wzrost liczby przestępstw i wykroczeń

Wysoka inflacja sprzyja kradzieżom na stacjach paliw. Policyjne statystyki pokazują rok do roku dwucyfrowe wzrosty.

Uczeń z Ukrainy a szkolne ubezpieczenie NNW

W rozpoczynającym się za chwilę roku szkolnym sporą grupę uczniów będą stanowiły ukraińskie dzieci przebywające w Polsce. Szkoły jak co roku będą przypominały o ubezpieczeniach NNW dla uczniów. Taka sytuacja wzbudza wątpliwości rodziców nieposiadających polskiego obywatelstwa. Chodzi między innymi o to, czy szkolna polisa NNW jest obowiązkowa. Kolejne pytanie dotyczy możliwości objęcia ukraińskiego ucznia standardową ochroną. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili rozwiać wątpliwości dotyczące szkolnego NNW dla uczniów nieposiadających polskiego obywatelstwa.

Czternaste emerytury - kolejna wypłata 1 września 2022 r.

1 września to kolejny termin wypłaty czternastych emerytur, dodatkowe świadczenie otrzyma tego dnia około miliona emerytów i rencistów – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dług a przepisanie majątku na bliską osobę

Czy przepisanie majątku na bliską osobę nie uchroni go przed komornikiem? Jak działa skarga pauliańska?

Co grozi za zmianę źródeł ciepła w deklaracji do CEEB, aby dostać dodatek węglowy?

Zmiana danych dotyczących źródeł ciepła w budynku na potrzebę wykazania w CEEB kotła, czy też pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

DGP: 13% waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. Minimalna emerytura wzrośnie o 180 zł [projekt budżetu]

Wysoka inflacja spowoduje, że w przyszłym roku będziemy mieli ponad 13 proc. waloryzację rent i emerytur - wynika z projektu budżetu przyjętego przez rząd.

Nowe środki ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Osobom doznającym przemocy domowej zostaną przyznane dodatkowe środki ochrony. Projektowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

Wyprawka szkola - co powinna zawierać? [Poradnik]

Skompletowanie wyprawki szkolnej może być dla rodziców i opiekunów nie lada wyzwaniem. W odpowiedzi na listę rzeczy, o które muszą zadbać przed pierwszym dzwonkiem otrzymują bogatą ofertę produktów. Na co jednak szczególnie powinni zwrócić uwagę?

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny jest jedną z form pomocy materialnej dla uczniów. Komu może zostać przyznany i na jakich zasadach?

Niższy limit dorabiania dla emerytów i rencistów

Każdego roku we wrześniu niższy jest limit dorabiania dla emerytów i rencistów. Z czego to wynika?

Reprywatyzacja nieruchomości warszawskich. Przełomowe wyroki NSA

NSA wydal dzisiaj wyroki, którymi zakwestionowane zostały de facto wszystkie decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń – poinformował w poniedziałek 29 sierpnia 2022 r. na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Podejrzenie stosowania przemocy a mediacja

Czy mediacja pomoże uwikłanej w konflikt ofierze przemocy? Czy mediator ma prawo odmówić mediacji w sytuacji podejrzenia, że jedna ze stron może być ofiarą przemocy?

Postępowanie spadkowe – zmiany Kodeksu cywilnego w 2022 roku

Rząd prowadzi aktualnie prace nad ustawą, której przedmiotem będzie nowelizacja Kodeksu cywilnego. W tej chwili projekt jest na etapie opiniowania, a Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wdrożyć zmiany w życie jeszcze w 2022 roku. Tematem prac są przepisy dotyczące części IV Kodeksu, czyli normujące postępowanie spadkowe. Wyjaśniamy, co ulegnie zmianie w tym zakresie i czy w realny sposób przyczyni się to do usprawnienia postępowań spadkowych.

Jak zasiedzieć nieruchomość?

Czym jest zasiedzenie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zasiedzieć nieruchomość? Co z podatkiem?

Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze

Plaża malowniczej wyspy, urokliwe otoczenie jeziora, górskie tereny, a choćby nawet własny ogród. Pomysły na ślubną miejscówkę można mnożyć. Dla wielu zawarcie ślubu kościelnego w otoczeniu natury pozostaje marzeniem życia. Dobrze zatem wiedzieć na jakich zasadach można zawrzeć ślub kościelny poza murami świątyni.

Prezydent rozważa 15. emeryturę

Dzisiaj trzeba pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w najtrudniejszej sytuacji. Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Fotowoltaika – procedury zostaną uproszczone

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.

Taryfy na gaz na 2023 r. zamrożone?

Rząd pracuje nad zamrożeniem taryf na gaz na 2023 rok - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wanienki dla dzieci - jakie nieprawidłowości?

Inspekcja Handlowa skontrolowała artykuły do kąpieli. W co czwartej wanience dla dzieci wykryto nieprawidłowości.

Upadłość konsumencka - jak pozbyć się długów?

Wpadłeś w spiralę zadłużenia i nie wiesz, jak wyjść z długów? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań. Nie każdy jednak wie, co się z tym procesem wiąże, ani jak przebiega proces oddłużania po ogłoszeniu upadłości. Jeśli zmagasz się z zadłużeniem, czas nadrobić zaległości. W tym artykule dowiesz się, jak wyjść z długów dzięki upadłości konsumenckiej.