Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł dla dziecka. Jak uzyskać?

Urodziło ci się żywe dziecko, które ma ciężkie i nieodwracalne upośledzenie? Twoje dziecko ma nieuleczalną chorobę, która zagraża jego życiu? Możesz dostać pomoc – jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł. Sprawdź, jak je uzyskać.

Bon szkolny 2024 r. Ruszają darmowe wycieczki dla uczniów

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Już w przyszłym roku wszyscy uczniowie będą mogli wyjechać na jedno- lub dwudniowe wycieczki edukacyjne dofinansowane w ramach „Bon szkolny – Poznaj Polskę”.

Pilne! Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

ZUS przypomina o ważnej zmianie dotyczącej podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa.

Dodatek za pracę w porze nocnej. Policzyliśmy ile dostaniesz dodatku za 1 godz. od września do grudnia 2023 r.

Sprawdź ile wyniesie i komu przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej. Jaka wysokość dodatku dla pracownika pracującego w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku? 

REKLAMA

M. Morawiecki: Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tys. zł, za 6 lat zarobki na poziomie francuskich

Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tys. zł; za 6 lat możliwe zarobki na poziomie francuskich, ale bez płonących samochodów i zamieszek - powiedział w sobotę w Końskich premier Mateusz Morawiecki.

Emerytury stażowe - 38 lat dla kobiet, 43 dla mężczyzn. Od kiedy?

O wprowadzeniu emerytur stażowych mówi się już bardzo długo. 

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Kiedy zmiany?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł stanie się faktem. Kiedy zmiany?

35-godzinny tydzień pracy i 35-dniowy urlop dla pracowników stanie się faktem? Kiedy zmiany w Kodeksie pracy?

35-godzinny tydzień pracy i 35-dniowy urlop dla pracowników stanie się faktem? Kiedy to rozwiązanie wejdzie do Kodeksu pracy?

REKLAMA

20-proc. podwyżka w budżetówce po 15 października 2023 r.

20-proc. podwyżka w budżetówce po 15 października 2023 r., czyli po wyborach. Na jakich warunkach? 

330 zł na ucznia. Termin na złożenie wniosku mija 15 września. Zyskaj dodatkowe środki na zakup materiałów edukacyjnych

330 zł na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych otrzyma uczeń klasy VII i VIII. Ile na ten cel dostaną pozostali uczniowie? Jakich formalności należy dopełnić do 15 września?

Wybory 2023: Głosowanie za granicą

Zbliżają się wybory 2023 r. Mieszkasz bądź wyjeżdżasz za granicę? Chcesz oddać głos? Sprawdź zasady!

Media społecznościowe

Media społecznościowe odgrywają dziś wiele ról. Ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z tych platform.

Bullying

Bullying ma różne formy. Każda z nich może jednak wywołać poważne problemy u ofiary. Jak przeciwdziałać temu zjawisku?

Coraz więcej dzieci i nastolatków w okresie szkolnym pada ofiarą nękania. Co może zrobić rodzic?

"Prześladowcy i świadkowie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie grożą za ich czyny. Mobbing rówieśniczy to przecież nie tylko przemoc słowna, ale również fizyczna. Groźby, szantaże, pobicia, nieprawdziwe plotki i wykluczenie - dla wielu z nas brzmi, jak abstrakcja, jednak dla niektórych dzieci jest codziennością w okresie szkolnym" – mówi adwokat Katarzyna Bórawska z kancelarii adwokackiej B-Legal.

Nowy wykaz szczepień. Wiemy, czy jest w nim szczepienie przeciwko COVID-19!

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych rozstanie rozszerzony o szczepienia przeciwko czterem chorobom zakaźnym. Rząd rozpoczął prace nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie. Szczepienia przeciwko jakim chorobom zakaźnym znajdą się w nowym wykazie? Co ze szczepieniami przeciwko COVID-19? Odpowiadamy.

Czternasta emerytura. Co z zaliczką na podatek dochodowy?

Z wypłaty czternastki jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czy w zeznaniu rocznym zaliczka zostanie zwrócona?

Odwołanie dyrektora szkoły za niestosowne publikacje

Organ prowadzący może odwołać dyrektora szkoły w trybie natychmiastowym za publikowanie przez niego obraźliwych treści w mediach społecznościowych. Prawo do wyrażania poglądów musi bowiem ustąpić misji wychowawczej placówki, którą dyrektor kieruje. Obowiązkiem nauczyciela jest takie wychowanie i kształcenie uczniów, aby również poprzez własny przykład wspierać wartości takie jak tolerancja, sprawiedliwość i wolność.

Zakaz otwierania korespondencji kierowanej do radnych

Istotą mandatu sprawowanego przez radnego jest kontakt z lokalną społecznością. Mieszkańcy zwracają się do radnych z różnymi sprawami, często bardzo osobistymi. Chociaż korespondencja ta odbywa się za pośrednictwem urzędu, nie jest to typowa korespondencja urzędowa. Jak zatem zorganizować obieg korespondencji, aby ta kierowana bezpośrednio do radnych zachowała poufny charakter?

Grzybobranie. Co trzeba wiedzieć?

Gdzie i kiedy udać się na grzybobranie? Jak się ubrać? Czy lepiej jest wycinać, czy wykręcać grzyby? Oto najważniejsze wskazówki od leśników!

Wybory 15 października. Będzie można głosować w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej

W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.

Edukacja cyfrowa oczami Polaków: Jak i kiedy „wpuścić” dzieci do Internetu

Ponad połowa badanych rodziców uważa, że początek edukacji szkolnej to najodpowiedniejszy czas na zaznajamianie dzieci z nowoczesnymi technologiami.  Jednocześnie dostrzegają oni, że edukacja cyfrowa wciąż pozostawia w Polsce wiele do życzenia. Rodzice młodych Polaków chcą m.in., by szkoły uczyły ich dzieci odpowiedzialnego korzystania z narzędzi cyfrowych. 

IMGW: Niezwykła pogoda w następnych 7 dniach września. Wraca lato i 30 stopni. Zero deszczu [Urwij się z pracy]

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni września (08-14.09.2023 r.)

Zmiana sprzedawcy energii w 24 godziny, umowy z cenami dynamicznymi. Od kiedy nowe rozwiązania?

Nowelizacją Prawa energetycznego, która wchodzi w życie 7 września 2023 r. wprowadza kilka ważnych zmian dla odbiorców energii elektrycznej. 

400 zł dopłaty do żłobka. 5 ważnych faktów dla rodziców!

Rodzice, których dziecko uczęszcza do żłobka mogą zawnioskować o dofinansowanie. To nawet 400 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

II Edycja Konkursu „Kancelaria Przyjazna Dziecku”

Zapraszamy do udziału w II Edycji Konkursu „Kancelaria Przyjazna Dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w Warszawie.

Pieniądze z PFRON dla NGO-sów. Rejestracja w systemie iPFRON+. Zmiany od 5 września 2023 r.

W dniu 5 września 2023 r. w Systemie iPfron+ została uruchomiona opcja rejestracji kont dla organizacji pozarządowych (NGO) uprawnionych do składania wniosków w ramach ogłaszanych przez PFRON naborów. W Systemie iPfron+ konta te nazywane są „Instytucjami”. PFRON zaprasza fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościelne osoby prawne, kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku do składania wniosków o rejestrację Instytucji w Systemie iPfron+.

Bioróżnorodność

Bioróżnorodność jest fundamentem życia na Ziemi, a jej zachowanie jest kluczowe dla stabilności ekosystemów, zdrowia ekosystemów, a także dla przetrwania ludzi i innych organizmów.

TSUE: dane dot. komunikacji elektronicznej (np. telefonicznej) nie mogą być wykorzystywane w administracyjnych sprawach korupcyjnych

W dniu 7 września 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził iż dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej nie zezwala, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej  Dyrektywa ta dotyczy wyłącznie ścigania karnego.

Kradzież od 800 zł będzie przestępstwem. Duże zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r. Wyższe kary i nowe typy przestępstw

Od 1 października 2023 r. zaczynają obowiązywać duże zmiany w kodeksie karnym. Nowe przepisy zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw, wprowadzają elastyczny wymiar kar oraz zapewniają Polakom bezpieczeństwo.

Aplikacja mojeIKP przypomina o piciu wody. Jak skorzystać z tej funkcji?

Aby w trakcie dnia pracy pamiętać o piciu wody, możemy skorzystać z nowej funkcji aplikacji mojeIKP. 

Wybory 2023. Sześć komitetów ogólnopolskich w wyborach do Sejmu

Sześć komitetów ogólnopolskich wystawi kandydatów w wyborach do Sejmu w całym kraju. Będą to: PiS, Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga Polska 2050 – PSL, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy. 

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

"Bon szkolny - poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy

"Bon szkolny - poznaj Polskę", czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia - przekazał szef MEiN Przemysław Czarnek.

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze jest niezbędne, gdy chcemy oddać swój głos w wyborach. Kto ma czynne prawo wyborcze w Polsce?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze to jedno z podstawowych pojęć Kodeksu wyborczego. Na czym polega? Kto ma bierne prawo wyborcze w Polsce?

„Darmowy kredyt” - manipulacja czy rzeczywisty zysk? Jak uzyskać sankcję kredytu darmowego?

Czy kredyt naprawdę może być „za darmo”? A może jest to manipulacja i kolejna próba wyłudzenia pieniędzy? O tym opowie ekspert kredytowy.

Pełny skład sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Rozprawa przełożona na 27 września

Na 27 września Trybunał Konstytucyjny przełożył rozprawę ws. pełnego składu TK. Rozprawa dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego pierwotnie rozprawa była wyznaczona na czwartek (07.09).
 

Przybywa bilboardów w miastach. Powód? Coraz większe korki. Jedna z najskuteczniejszych form reklamy

Rynek bilboardów rośnie z każdym rokiem i nawet marki z wieloletnią tradycją, które do tej pory nie reklamowały się w ten sposób, stawiają swoje pierwsze wielkoformatowe banery. Specjaliści od reklamy zewnętrznej wykorzystują choćby fakt, że miasta rozrastają się. Potencjalni klienci stoją w korkach i… z billboardów mogą dowiedzieć się np. tego, że przewoźnik kolejowy ma dla nich ciekawą ofertę, która pozwoli uniknąć tracenia czasu. Pomaga też sztuczna inteligencja, która jest w stanie zmienić przekaz reklamowy np. w zgodzie z warunkami pogodowymi. 

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?

ZUS przypomina o zmianie w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa.

Bakteria Legionella w przedszkolu w śródmieściu Warszawy. Sanepid nie zaleca zamknięcia

W przedszkolu publicznym numer 20 przy ulicy Sempołowskiej w Warszawie wykryto bakterię Legionella. Placówka jest czynna, Sanepid wydał zalecenia.

Świadczenie wspierające. RPO pyta MRiPS o szczegóły

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wciąż nie wiadomo, jakie będą zasady udzielania od 1 stycznia 2024 r. świadczenia wpierającego dla osób z niepełnosprawnościami.

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców już od października! Do 16 lat ograniczenia wolności

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców, które wejdą w życie z początkiem października br., mogą wpłynąć na zmianę zachowań. Pomóc mogłyby także obowiązkowe badania psychologiczne kierowców.

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Ile można zarobić?

Na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas do 15 września. Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają 800 zł, ich zastępcy 700 zł, a członkowie komisji 600 zł.

Upskilling

Na czym polega upskilling i czym różni się od reskillingu? Podpowiadamy jak wdrożyć upskilling krok po kroku.

Centra zdrowia 75 plus mają zapewnić opiekę blisko miejsca zamieszkania seniora

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej została podpisana przez Prezydenta. Jaką pomoc będzie można uzyskać w "centrach zdrowia 75 plus"?

Rosną kary za przestępstwa. Czy ograniczą przestępczość?

Od października nastąpi kolejne zaostrzenie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym. Jak zaostrzenie kar wpłynie na poziom przestępczości?

Zdajesz w tym roku na studia? Zapoznaj się z ofertą edukacyjną uczelni i wymaganiami egzaminacyjnymi

"Przygotowaliśmy nową, kompleksową wyszukiwarkę studiów, która będzie już w tym tygodniu uruchomiona na nowym portalu MEiN – portalu edukacja.gov.pl" – powiedział Zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN. Uzupełnił, że oprócz informacji o wymaganiach rekrutacyjnych na poszczególne kierunki wyszukiwarka będzie zawierała również dane o ekonomicznych losach absolwentów (m.in. czas poszukiwania pracy, średni poziomu wynagrodzenia i bezrobocie).

Tabelaryczne zestawienie zmian w liście lektur dla poszczególnych klas szkół podstawowych, liceów i techników

Publikujemy zestawienie zmian w liście lektur dla poszczególnych klas szkół podstawowych, liceów i techników. W tabeli uwzględniono nie tylko nowe pozycje, ale również lektury usunięte. 

Zasiłek szkolny 2023/2024. Kto może otrzymać i w jakiej wysokości?

Zasiłek szkolny jest jedną z form pomocy dla uczniów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać takie świadczenie w roku szkolnym 2023/2024?

REKLAMA