reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym

Aktualizacja: 08.10.2010

Najsurowszym środkiem jaki może zastosować sąd rodzinny względem nieletniego jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. »

Czym jest występek chuligański?

Aktualizacja: 08.10.2010

Występek chuligański to zamach na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego. »

Koniec z dopalaczami

Aktualizacja: 08.10.2010

Rząd w dniu 5 października 2010 roku przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zgodnie z którą nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. »

Wyjaśnienia oskarżonego

Aktualizacja: 01.10.2010

Podstawowym prawem oskarżonego jest prawo do złożenia wyjaśnień – a więc wypowiedzenia się co do faktów i okoliczności istotnych dla przedmiotu sprawy. Jest to prawo – nie obowiązek. Dlatego też może on bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień. »

Ocena opinii biegłego w postępowaniu karnym

Aktualizacja: 01.10.2010

Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych (np. z zakresu medycyny, rekonstrukcji wypadków drogowych itp.), zasięga się opinii biegłego albo zespołu biegłych. »

Prawna ochrona spokoju człowieka

Aktualizacja: 01.10.2010

Spokój to podstawowe dobro przysługujące każdemu człowiekowi, podlegające ochronie zarówno na drodze cywilnej (w zakresie ochrony dóbr osobistych) jak na drodze karnej, co jest uregulowane w kodeksie wykroczeń. »

Skazani za pedofilie pod dozorem

Aktualizacja: 17.09.2010

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym, który funkcjonuje od 1 września 2009 roku. »

Czym jest zatarcie skazania?

Aktualizacja: 13.09.2010

Prawo karne opiera się na zasadzie ukarania sprawcy za czyn zabroniony, lecz fakt ten nie może sprawcy jednocześnie obciążać na zawsze. Dlatego też ustawodawca wprowadził instytucję zatarcia skazania, która oznacza, że po upływie określonego czasu nastąpi wykreślenie z jego danych osobowych informacji o wcześniejszej karalności za przestępstwo. »

Jakie mogą być skutki zakupu rzeczy pochodzącej z kradzieży?

Aktualizacja: 10.09.2010

Konsekwencje zakupu rzeczy, która została skradziona prawowitemu właścicielowi należy oceniać dwóch płaszczyznach – karnej i cywilnej. »

Odpowiedzialność za spowodowanie katastrofy w ruchu

Aktualizacja: 07.09.2010

Często słyszy się w mediach, że sprawcy wypadku, w którym ucierpiało wiele osób prokuratura postawiła zarzut spowodowania katastrofy. Pomimo pewnych podobieństw do wypadku drogowego – katastrofa drogowa jest zupełnie innym przestępstwem. »

Nowoczesne więziennictwo

Aktualizacja: 20.08.2010

W dniu 13 sierpnia 2010 roku weszła w życie Ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, która m.in poszerza katalog środków przymusu bezpośredniego. »

Terminy w postępowaniu karnym

Aktualizacja: 20.08.2010

Terminy w postępowaniu karnym służą temu aby proces był skondensowany i nie ulegał niepotrzebnemu rozwlekaniu. Przy braku takiej terminowości proces karny uległby całkowitej deorganizacji. Warto zastanowić się czy aby nie można jeszcze bardziej przyśpieszyć postępowania karnego skracając jeszcze bardziej zakres terminowy wyznaczony do załatwienia niektórych spraw. »

Czym jest czynny żal?

Aktualizacja: 19.08.2010

Czynny żal to dążenie sprawcy czynu zabronionego do naprawienia wyrządzonej szkody lub zapobieżenia skutkom swojego zachowania. Jego konsekwencją może być złagodzenie konsekwencji związanych z popełnieniem czynu karalnego. »

Wymuszenie rozbójnicze

Aktualizacja: 03.08.2010

Przestępstwo wymuszenia rozbójniczego polega na doprowadzeniu innej osoby do rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym albo do zaprzestania działalności gospodarczej przez zastosowanie przemocy, groźby zamachu na życie lub zdrowie albo gwałtownego zamachu na mienie. »

Przekroczenie granic obrony koniecznej

Aktualizacja: 13.07.2010

W art. 25 § 1 kodeksu karnego ustanowiono, że nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama