reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Apelacja od wyroku skazującego

Aktualizacja: 21.04.2011

Kodeks postępowania karnego przewiduje dwa tryby wydania wyroku skazującego na warunkach ustalonych z oskarżonym,  w trybie art. 335, lub 387 kodeksu postępowania karnego. »

Zarządzenie wykonania kary zawieszonej

Aktualizacja: 20.04.2011

Sąd karny może wobec sprawcy przestępstwa zastosować warunkowe zawieszenie kary jednocześnie poddając go próbie. Warunkiem zawieszenia kary jest pozytywna prognoza, że cele kary wobec sprawcy zostaną osiągnięte szczególnie zaś, że nie powróci on do przestępstwa. »

Odpowiedź na akt oskarżenia

Aktualizacja: 15.04.2011

Jeżeli akt oskarżenia odpowiada warunkom formalnym, prezes sądu zarządza doręczenie jego odpisu oskarżonemu, wzywając go do składania wniosków dowodowych w terminie 7 dni od doręczenia mu aktu oskarżenia. Sąd poucza również oskarżonego, że ma prawo wniesienia, w terminie 7 dni od doręczenia mu aktu oskarżenia, pisemnej odpowiedzi na akt oskarżenia. »

Czym jest Niebieska karta?

Aktualizacja: 15.04.2011

Przemoc w rodzinie jest często spotykanym obecnie zjawiskiem. Jej ofiarą padają zarówno kobiety jak i mężczyźni. W 1998 roku powstał program prowadzony przez Policję nazwany „Niebieską Kartą”. »

Przestępstwo wyborcze kupowania głosów

Aktualizacja: 11.04.2011

Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. »

Szczególna ochrona więźniów

Aktualizacja: 29.03.2011

W dniu 26 marca 2011 roku weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy-Kodeks karny wykonawczy, które przewidują szczególna ochronę sędziów. »

Pomówienie a znieważenie

Aktualizacja: 04.04.2011

W potocznym rozumieniu, często używa się tych dwóch określeń przestępstw zamiennie mówiąc o tym samym czynie. Z punktu widzenia prawa są to jednak dwa odrębne czyny zabronione, uregulowane w różnych przepisach kodeksu karnego. »

Pozbawienie wolności za uporczywe nękanie

Aktualizacja: 25.03.2011

W dniu 24 marca 2011 r. Prezydent RP podpisał nowelizację kodeksu karnego, zgodnie z którą stalking, czyli uporczywe nękanie będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat trzech. »

Obniżenie kary więzienia orzeczonej przez zagraniczny sąd

Aktualizacja: 29.03.2011

Weszły w życie nowe przepisy, na mocy których, jeżeli sąd innego kraju Unii Europejskiej skaże polskiego obywatela na wyższą karę pozbawienia wolności niż przewiduje prawo krajowe, polski sąd będzie musiał ją obniżyć. »

Dodatkowe gwarancje dla osób tymczasowo aresztowanych

Aktualizacja: 27.03.2011

Kolejna możliwość obrony praw osób tymczasowo aresztowanych w postępowaniu karnym. Podejrzani mogą od teraz zaskarżyć postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nawet wtedy gdy wydał je sąd odwoławczy. »

Poszlaki jako dowody

Aktualizacja: 09.03.2011

Zasadniczym celem postępowania karnego jest wykrycie sprawcy przestępstwa i pociągnięcie winnego do odpowiedzialności karnej. Przepis art. 2 kpk mówi również, że celem postępowania jest również to, aby osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności. »

Przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

Aktualizacja: 14.03.2011

Uszczerbek na zdrowiu jest pojęciem prawniczym, nie medycznym. Obejmuje szereg skutków, które z uwagi na swój charakter medyczny możemy podzielić na lekki (poniżej 7 dni), średni (powyżej 7 dni) i ciężki uszczerbek na zdrowiu – kazuistycznie opisany w cytowanym art. 156 kk. »

Odpowiedzialność za posiadanie broni gazowej bez ze zezwolenia

Aktualizacja: 09.03.2011

Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 wynika z art. 263 kodeksu karnego. »

Uporczywe nękanie wkrótce karalne

Aktualizacja: 04.03.2011

W dniu 25 lutego 2011 roku Sejm przyjął projekty Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący stalkingu. Uporczywe nękanie będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. »

Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Aktualizacja: 14.03.2011

Nie ma miesiąca, w którym media nie informują nas o jakiejś tragedii związanej z pogryzieniem człowieka – najczęściej dziecka przez najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa. Pojawia się tu następujące pytanie: co należy zrobić, gdy sytuacja taka dotyka właśnie Ciebie, lub członka Twojej rodziny? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama