reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Skutki prawne sprzedaży alkoholu małoletniemu

Aktualizacja: 18.07.2011

Zakaz sprzedaży i spożywania napojów alkoholowych nieletnim to hasło często spotykane w barach i sklepach. Warto jednak pamiętać, że złamanie tego zakazu jest przestępstwem. »

Czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenia

Aktualizacja: 11.07.2011

Czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenia są swoim charakterem zbliżone do dochodzenia prowadzonego w sprawach karnych. Są to czynności podejmowane przez organy przed wszczęciem postępowania, których celem jest ustalenie czy popełniono wykroczenie, a jeśli tak to kto winien być ukarany za jego popełnienie. »

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na zbyt ciężkie skutki

Aktualizacja: 05.07.2011

Osoba skazana na karę pozbawienia wolności może ubiegać się o odroczenie wykonania kary jeśli jej wykonanie spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny. »

Uprawnienia pokrzywdzonego w sprawie o wykroczenia

Aktualizacja: 11.07.2011

Pomimo tego, że kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia zawiera zbieżną z kodeksem postępowania karnego definicję pokrzywdzonego – to uprawnienia pokrzywdzonego w sprawie o wykroczenia różnią się w istotny sposób od pokrzywdzonego w sprawie karnej. »

Czym jest śledztwo?

Aktualizacja: 15.06.2011

Postępowanie przygotowawcze jest prowadzone albo w formie dochodzenia albo w formie śledztwa. W obu wypadkach postępowanie to ma na celu ustalenie czy popełniono przestępstwo, wykrycie sprawcy i ustalenie pokrzywdzonych oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu. »

Gwarancja kontaktu podejrzanego z adwokatem

Aktualizacja: 14.06.2011

Obecnie Komisja Europejska dąży do zagwarantowania podejrzanym prawa do kontaktu z adwokatem oraz powiadomienia rodziny o aresztowaniu. »

Zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny

Aktualizacja: 10.06.2011

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów został określony w art. 42 kodeksu karnego. Zakaz prowadzenia pojazdów może dotyczyć bądź pojazdów mechanicznych bądź innych pojazdów. »

Czym jest niepoczytalność?

Aktualizacja: 06.06.2011

Nie popełnia przestępstwa kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoich postępowaniem. Tyle przepisy, a jak to wygląda w praktyce? »

Większa ochrona dla ofiar przestępstw

Aktualizacja: 23.05.2011

Bezwarunkowy dostęp do wymiaru sprawiedliwości, prawo do odszkodowania, ochrona podczas śledztwa – to niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie dyrektywy dotyczącej minimalnych standardów stosowanych wobec ofiar przestępstw na terenie UE. »

Usiłowanie popełnienia przestępstwa

Aktualizacja: 18.05.2011

Usiłowanie jest jedną z tzw. form stadialnych przestępstwa. Usiłowanie - tak jak i dokonanie - na gruncie kodeksu karnego jest zawsze karalne. »

Jazda po użyciu środka odurzającego a będąc pod wpływem środka odurzającego

Aktualizacja: 12.05.2011

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawodawca na równi ze stanem nietrzeźwości traktuje prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego. Taki czyn został stypizowany w art. 178a § 1 kodeksu karnego. »

Czym jest czyn ciągły?

Aktualizacja: 12.05.2011

Czyn ciągły w prawie karnym dla lepszego zrozumienia jest często określany jako popełnienie czynu zabronionego na raty. Zgodnie z art. 12 kodeksu karnego - dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego. »

Popełnienie przestępstwa w stanie niepoczytalności

Aktualizacja: 11.05.2011

Zgodnie z art. 31§1 kodeksu karnego nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Nie oznacza to jednak, że wobec takiej osoby organy sądowe są bezradne. Sąd wobec takich osób stosuje środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym. »

Dokuczanie innej osobie jako wykroczenie

Aktualizacja: 12.05.2011

Zgodnie z art. 107 kw kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany. »

Elektroniczne bransolety na stadionach

Aktualizacja: 06.05.2011

Powstał projekt zmian w przepisach dotyczących stadionowych wybryków chuligańskich. Elektroniczne bransolety dla kibiców mają ruszyć już w styczniu 2012 roku. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama