reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Europejski Nakaz Ochrony-pomoc dla ofiar przemocy

Aktualizacja: 30.09.2011

Polska odnotowała sukces podczas pierwszych miesięcy Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, jakim jest przeforsowanie europejskie nakazu ochrony. Jego funkcjonowanie będzie dużą pomocą dla ofiar przemocy domowej. »

Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012

Aktualizacja: 07.10.2011

W opinii przedstawicieli UEFA zastosowanie biometrycznej identyfikacji na stadionach podczas Euro 2012 byłoby zbyt uciążliwe dla kibiców. W związku z tym biometria nie zostanie wykorzystane podczas przyszłorocznych Mistrzostw Piłki Nożnej. »

Osoby pokrzywdzone pod większą ochroną

Aktualizacja: 19.09.2011

Większa ochrona ofiar przemocy, działania edukacyjno-informacyjne, oraz propozycje zmian legislacyjnych to działania Ministerstwa Sprawiedliwości podejmowane w celu polepszenia sytuacji osób pokrzywdzonych. »

Orzeczenia sądów zagranicznych podstawą do pozbawienia wolności

Aktualizacja: 02.09.2011

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, który umożliwi wykonywanie kar pozbawienia wolności bezpośrednio, na podstawie orzeczeń innych państw członkowskich Unii Europejskiej. »

Czym jest szalbierstwo?

Aktualizacja: 05.09.2011

Nieuiszczenie opłaty za przejazd komunikacją miejską w większości przypadków kończy się ukaraniem opłatą karną – często potocznie nazywaną mandatem. Niewielu jednak wie, że notoryczna jazda komunikacją bez biletu jest wykroczeniem – tzw. szalbierstwem, opisanym w art. 121 kodeksu wykroczeń. »

Zaskarżenie wyroku zaocznego w postępowaniu karnym

Aktualizacja: 30.08.2011

Postępowanie karne opiera się na generalnej zasadzie obowiązkowego stawiennictwa oskarżonego na terminie rozprawy. Odmienność od tej zasady przewiduje postępowanie uproszczone. »

Prowadzenie holowanego pojazdu a stan nietrzeźwości

Aktualizacja: 26.08.2011

Przestępstwo opisane w art. 178a (przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości) jest przestępstwem indywidualnym co do czynu. Oznacza to, że może je popełnić jedynie osoba kierująca pojazdem znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. »

Dozór elektroniczny coraz bardziej powszechny

Aktualizacja: 13.08.2011

Rząd przyjął przepisy warunkujące szersze zastosowanie dozoru elektronicznego. Zaakceptowane zostały także propozycje kierowania na kontrolowane leczenie ambulatoryjne osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych. »

Kim jest świadek koronny?

Aktualizacja: 02.08.2011

Instytucja świadka koronnego wzbudza obecnie wiele emocji w życiu społecznym. Wynika to najprawdopodobniej z jej popularności chociażby w kinematografii. Sam świadek koronny jest osobą, która poprzez swoją tajemniczość i odosobnienie społeczne może powodować i powoduje wśród ludzi ciekawość. »

Efektywne zwalczanie wykroczeń-projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Aktualizacja: 04.08.2011

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu zwiększenie efektywności zwalczania wykroczeń. Zaostrza on zasady odpowiedzialności za wykroczenie, na przykład przewiduje zwiększenie górnej granicy grzywny z 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych. »

Elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych wkrótce

Aktualizacja: 01.08.2011

Sejm przyjął w dniu 28 lipca 2011 roku ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych oraz zmianie niektórych innych ustaw, a także o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012. »

Czym cechuje się taktyka przesłuchania świadków?

Aktualizacja: 29.07.2011

Pomimo tego, że zdaniem Policji przestępczość w Polsce stale spada, to jednak nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest wielce prawdopodobne, że kiedyś znajdziemy w centrum wydarzeń kryminalnych i zostaniemy wezwani np. na komendę policji w charakterze świadka. Jeśli już to nastąpi i usiądziemy twarzą w twarz z funkcjonariuszem przesłuchującym warto wiedzieć, jakie techniki przesłuchania są stosowane, tak by niepotrzebnie nie sprawić sobie kłopotów. »

Co wpływa na przyznanie się do winy podejrzanych?

Aktualizacja: 27.07.2011

Naukowcy od lat badają zjawisko przyznawania się do winy. Efektem ich pracy są zarówno zaskakujące, jak i łatwe do przewidzenia wnioski. Aż 80 % przestępstw na świecie zostaje wyjaśnionych dzięki przyznaniu się przez podejrzanego, a po przyznaniu się niewielu oskarżonych zostaje uniewinnionych. »

Przestępstwo drogowe popełnione poza drogą publiczną

Aktualizacja: 21.07.2011

Zasadniczo ruch drogowy odbywa się po drogach publicznych. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych drogą publiczną jest droga zaliczona do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi ustawie lub innych przepisach szczególnych. »

Kontrola i utrwalanie rozmów w postępowaniu karnym

Aktualizacja: 12.07.2011

Z uwagi na fakt, że prawo telekomunikacyjne w sposób szczególny chroni tajemnice komunikowania się – wszelkiego rodzaju formy legalnego podsłuchu są szczegółowo uregulowane prawnie. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama