Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
19 kwi 2011
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego.
Wina rozkładu pożycia
19 kwi 2011
Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa.
Alimenty od byłego małżonka
19 kwi 2011
Istnieje możliwość otrzymywania alimentów od byłego już małżonka. Regulacje tej kwestii znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Wniosek o podział majątku wspólnego
19 kwi 2011
Problem podziału majątku małżeńskiego pojawia się w przypadku rozwodu, separacji, zawarcia podczas trwania małżeństwa rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz przy sądowym ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami.
Zniesienie separacji
19 kwi 2011
Małżonkowie mają możliwość zniesienia wcześniej orzeczonej separacji, możliwość taką stwarza oraz reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Skarga powodowa
19 kwi 2011
Skarga powodowa może być wniesiona podczas postępowania przeprowadzanego na podstawie prawa kanonicznego. Wszczyna ona proces kościelny o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Skargę powodową można traktować analogicznie do pozwu w sądownictwie powszechnym.
Rozwód z orzeczeniem o winie
19 kwi 2011
Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków.
Rozwód bez orzekania o winie
19 kwi 2011
Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa.
Rozprawa przy drzwiach zamkniętych
19 kwi 2011
Charakterystyczne dla rozprawy przy drzwiach zamkniętych jest to, że na salę sądową mają wstęp zasadniczo tylko strony postępowania oraz ich pełnomocnicy. Umożliwia to, szczególnie w sprawach rozwodowych, uniknięcia ujawniania często przykrych i wstydliwych faktów z życia małżeństwa do szerszego kręgu odbiorców.
Pozew o separację
19 kwi 2011
Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycia nastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekła separację. Takie żądanie do sądu nosi nazwę pozwu o separację.
Podział majątku
19 kwi 2011
Po rozwodzie ustaje ustawowa wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Wraz z jej ustaniem powstaje problem podziału majątku.
Wyrok rozwodowy
10 sie 2008
Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć.
Władza rodzicielska
23 kwi 2008
Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka.
Uznanie dziecka
23 kwi 2008
Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym.
Ustalenie ojcostwa
23 kwi 2008
Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim.
Unieważnienie małżeństwa
23 kwi 2008
Małżeństwo może zostać unieważnione jeśli zostało zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej. Małżeństwo jest ważne i skuteczne dopóki sąd nie wyda orzeczenia o jego unieważnieniu.
Separacja
23 kwi 2008
Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa.
Sąd rodzinny
23 kwi 2008
Sądy rodzinne (wydziały rodzinne i nieletnich), powołane są do rozpoznawania spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania w sprawach nieletnich i w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu.
Rozwód kościelny
23 kwi 2008
Prawo kościelne broni nierozerwalności małżeństwa. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszcza się możliwość rozwiązania lub też orzeczenia nieważności sakramentu małżeństwa.
Rozwód
23 kwi 2008
Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Pomiędzy małżonkami została zerwana wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza.
Rozkład pożycia małżeńskiego
23 kwi 2008
Małżeństwo może być rozwiązane, jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W każdej sprawie rozwodowej sąd musi stwierdzić, czy ustało pożycie małżeńskie.
Mediacja rodzinna
23 kwi 2008
W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny.
Małżeństwo
23 kwi 2008
Małżeństwo jest trwałym związkiem mężczyzny i kobiety. Zawarcie małżeństwa następuje przez złożenie przez dwie osoby przeciwnej płci i stanu wolnego, zgodnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.
Małżeńskie ustroje majątkowe
23 kwi 2008
Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie pomiędzy małżonkami więzi nie tylko uczuciowej ale również majątkowej.
Majątek wspólny małżonków
23 kwi 2008
Majątek wspólny obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Majątek osobisty
23 kwi 2008
Majątek osobisty to przedmioty majątkowe, które nie należą do majątku wspólnego. Majątek osobisty obejmuje przedmioty, które małżonkowie nabyli przed powstaniem wspólności majątkowej ustawowej, czyli najczęściej przed zawarciem małżeństwa.