Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 19.04.2011
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Istnieje możliwość otrzymywania alimentów od byłego już małżonka. Regulacje tej kwestii znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. »
Wniosek o podział majątku wspólnego
Aktualizacja: 19.04.2011
Problem podziału majątku małżeńskiego pojawia się w przypadku rozwodu, separacji, zawarcia podczas trwania małżeństwa rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz przy sądowym ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Małżonkowie mają możliwość zniesienia wcześniej orzeczonej separacji, możliwość taką stwarza oraz reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Skarga powodowa może być wniesiona podczas postępowania przeprowadzanego na podstawie prawa kanonicznego. Wszczyna ona proces kościelny o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Skargę powodową można traktować analogicznie do pozwu w sądownictwie powszechnym. »
Aktualizacja: 03.07.2014
Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa. »
Rozprawa przy drzwiach zamkniętych
Aktualizacja: 19.04.2011
Charakterystyczne dla rozprawy przy drzwiach zamkniętych jest to, że na salę sądową mają wstęp zasadniczo tylko strony postępowania oraz ich pełnomocnicy. Umożliwia to, szczególnie w sprawach rozwodowych, uniknięcia ujawniania często przykrych i wstydliwych faktów z życia małżeństwa do szerszego kręgu odbiorców. »
Aktualizacja: 02.08.2011
Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycia nastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekła separację. Takie żądanie do sądu nosi nazwę pozwu o separację. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Po rozwodzie ustaje ustawowa wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Wraz z jej ustaniem powstaje problem podziału majątku. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie