reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Słownik

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Aktualizacja: 19.04.2011

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego. »

Wina rozkładu pożycia

Aktualizacja: 19.04.2011

Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa. »

Alimenty od byłego małżonka

Aktualizacja: 19.04.2011

Istnieje możliwość otrzymywania alimentów od byłego już małżonka. Regulacje tej kwestii znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. »

Wniosek o podział majątku wspólnego

Aktualizacja: 19.04.2011

Problem podziału majątku małżeńskiego pojawia się w przypadku rozwodu, separacji, zawarcia podczas trwania małżeństwa rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz przy sądowym ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. »

Zniesienie separacji

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżonkowie mają możliwość zniesienia wcześniej orzeczonej separacji, możliwość taką stwarza oraz reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. »

Skarga powodowa

Aktualizacja: 19.04.2011

Skarga powodowa może być wniesiona podczas postępowania przeprowadzanego na podstawie prawa kanonicznego. Wszczyna ona proces kościelny o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Skargę powodową można traktować analogicznie do pozwu w sądownictwie powszechnym. »

Rozwód z orzeczeniem o winie

Aktualizacja: 03.07.2014

Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków. »

Rozwód bez orzekania o winie

Aktualizacja: 19.04.2011

Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa. »

Rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Aktualizacja: 19.04.2011

Charakterystyczne dla rozprawy przy drzwiach zamkniętych jest to, że na salę sądową mają wstęp zasadniczo tylko strony postępowania oraz ich pełnomocnicy. Umożliwia to, szczególnie w sprawach rozwodowych, uniknięcia ujawniania często przykrych i wstydliwych faktów z życia małżeństwa do szerszego kręgu odbiorców. »

Pozew o separację

Aktualizacja: 02.08.2011

Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycia nastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekła separację. Takie żądanie do sądu nosi nazwę pozwu o separację. »

Podział majątku

Aktualizacja: 19.04.2011

Po rozwodzie ustaje ustawowa wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Wraz z jej ustaniem powstaje problem podziału majątku. »

Wyrok rozwodowy

Aktualizacja: 19.04.2011

Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć. »

Władza rodzicielska

Aktualizacja: 19.04.2011

Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. »

Uznanie dziecka

Aktualizacja: 19.04.2011

Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym. »

Ustalenie ojcostwa

Aktualizacja: 19.04.2011

Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama