| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Słownik

Alimenty

Aktualizacja: 19.04.2011

Alimenty to obowiązek polegający na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania osobie uprawnionej przez osoby zobowiązane. »

Alimenty od byłego małżonka

Aktualizacja: 19.04.2011

Istnieje możliwość otrzymywania alimentów od byłego już małżonka. Regulacje tej kwestii znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. »

Intercyza

Aktualizacja: 19.04.2011

Intercyza to umowa regulująca podział majątku małżonków. Musi być ona zawarta w formie aktu notarialnego. »

Majątek osobisty

Aktualizacja: 19.04.2011

Majątek osobisty to przedmioty majątkowe, które nie należą do majątku wspólnego. Majątek osobisty obejmuje przedmioty, które małżonkowie nabyli przed powstaniem wspólności majątkowej ustawowej, czyli najczęściej przed zawarciem małżeństwa. »

Majątek wspólny małżonków

Aktualizacja: 19.04.2011

Majątek wspólny obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. »

Małżeńskie ustroje majątkowe

Aktualizacja: 19.04.2011

Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie pomiędzy małżonkami więzi nie tylko uczuciowej ale również majątkowej. »

Małżeństwo

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżeństwo jest trwałym związkiem mężczyzny i kobiety. Zawarcie małżeństwa następuje przez złożenie przez dwie osoby przeciwnej płci i stanu wolnego, zgodnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. »

Mediacja

Aktualizacja: 19.04.2011

Mediacja nazywamy ugodowe rozstrzygnięcie sporu między stronami postępowania przy pomocy bezstronnej osoby mediatora. »

Mediacja rodzinna

Aktualizacja: 19.04.2011

W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny. »

Podział majątku

Aktualizacja: 19.04.2011

Po rozwodzie ustaje ustawowa wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Wraz z jej ustaniem powstaje problem podziału majątku. »

Pozew o separację

Aktualizacja: 02.08.2011

Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycia nastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekła separację. Takie żądanie do sądu nosi nazwę pozwu o separację. »

Rozkład pożycia małżeńskiego

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżeństwo może być rozwiązane, jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W każdej sprawie rozwodowej sąd musi stwierdzić, czy ustało pożycie małżeńskie. »

Rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Aktualizacja: 19.04.2011

Charakterystyczne dla rozprawy przy drzwiach zamkniętych jest to, że na salę sądową mają wstęp zasadniczo tylko strony postępowania oraz ich pełnomocnicy. Umożliwia to, szczególnie w sprawach rozwodowych, uniknięcia ujawniania często przykrych i wstydliwych faktów z życia małżeństwa do szerszego kręgu odbiorców. »

Rozwód

Aktualizacja: 19.04.2011

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Pomiędzy małżonkami została zerwana wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. »

Rozwód kościelny

Aktualizacja: 19.04.2011

Prawo kościelne broni nierozerwalności małżeństwa. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszcza się możliwość rozwiązania lub też orzeczenia nieważności sakramentu małżeństwa. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »