reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Słownik > Rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie

Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa.

Niemniej jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. Przy takim orzeczeniu następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Orzekaniem o winie sądy zajmują się z urzędu. Natomiast na zgodne żądanie małżonków sąd odstąpi od orzekania o winie. Wniosek małżonków w tej kwestii ma dla sądu wiążący charakter.

Brak orzeczenia o winie ma niebagatelne znaczenie w odniesieniu do obowiązku alimentacyjnego w stosunkach między rozwiedzionymi małżonkami.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom.
Jednak gdy zobowiązanym jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny wygasa co do zasady w ciągu pięciu lat od orzeczenia .

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama