| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Słownik > Uznanie dziecka

Uznanie dziecka

Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym.

Uznając swoje ojcostwo mężczyzna przyznaje fakt, iż jest rzeczywistym ojcem dziecka.

Zasadą jest domniemanie ojcostwa męża matki. Oznacza to, że nie można uznać dziecka urodzonego czasie trwania małżeństwa dopóki ojcostwo męża nie zostanie zaprzeczone prawomocnym wyrokiem sądu. Nie można także uznać dziecka, którego pochodzenie już zostało ustalone przez uznanie lub na drodze sądowego ustalenia ojcostwa.

Uznać można dziecko małoletnie oraz za zgodą dziecka- dziecko pełnoletnie.

Z reguły dochodzi do uznania dziecka już narodzonego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie do uznania dziecka poczętego. Nie ma natomiast możliwości uznania dziecka po jego śmierci.

Ojciec uznający swoje ojcostwo musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku małoletniego ojca, może on uznać dziecko tylko za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego.

Mężczyzna dokonując aktu uznania dziecka powinien być przekonany, że jest ojcem dziecka. Uznanie powinno być zgodne z biologicznym pochodzeniem dziecka.

Dla skuteczności uznania dziecka przez ojca wymagana jest zgoda matki dziecka.

Oświadczenie o uznaniu powinno dokładnie określać ojca uznającego dziecko oraz uznawane dziecko. Oświadczenie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed sądem opiekuńczym. Do uznanie dziecka, którego rodzice są obywatelami polskim może dojść przed polskim konsulem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »