REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatek od nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady wystawiania faktur od 2014 r.

Nowe zasady wystawiania faktur będą obowiązywały od  1 stycznia 2014 r. Zmieni się m.in. krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur oraz zasady powstawania obowiązku podatkowego.

Usługi administrowania targowiska a VAT

Usługa administrowania targowiska gminnego przez samorządowy zakład budżetowy nie podlega VAT. Stanowisko takie zajął Naczelny Sąd Administracyjny. Czy teza tego orzeczenia znajdzie zastosowanie do usługodawców innych niż jednostki budżetowe?

Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Od 2014 roku wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Stawki te są waloryzowane każdego roku przez Ministra Finansów.

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W 2008 r. spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość została nabyta ze środków spółki i wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały wycofać tę nieruchomość ze spółki. W efekcie staną się oni współwłaścicielami nieruchomości. Przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce. Czy wycofanie tej nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2014 r.

W stosunku do bieżącego roku w 2014 r. podatek od nieruchomości wzrośnie, ale skala podwyżki jest dużo mniejsza niż to miało miejsce w ubiegłym roku. To dzięki niższej inflacji podwyżka podatków lokalnych w 2014 r. nie będzie tak dotkliwa.

Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT

Dotychczas szkoły i inne gminne jednostki budżetowe na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług. Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Rada Gminy w drodze uchwały określa wysokość podatków i opłat lokalnych, ich pobór oraz termin płatności. Maksymalną wysokość tych opłat określa corocznie Minister Finansów w drodze obwieszczenia. Jaka będzie ich górna granica w 2014 r.?

Podatek od nieruchomości 2013/2014

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, który jest pobieranym przez samorządy gminne. Poznaj zasady dotyczące podatku od nieruchomości, a także górne stawki podatku od nieruchomości, które obowiązują w latach 2013 i 2014.

REKLAMA

Nota korygująca w przypadku zmiany adresu nabywcy

Jednostka budżetowa zmieniła na początku sierpnia 2013 r. siedzibę, o czym poinformowała niezwłocznie kontrahentów. Jeden z nich jednak przez pomyłkę przesłał na nowy adres jednostki kilka faktur, na których w pozycji „oznaczenie nabywcy” widnieje stary adres. Czy w takim przypadku trzeba wystawić notę korygującą? A jak należy postępować z fakturami wystawionymi od początku roku do czasu przeprowadzki, czy też trzeba na nich korygować adres?

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości będą w 2014 r. niewiele wyższe od tych z bieżącego 2013 roku. W przypadku budynku wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej wzrost maksymalnych stawek wyniósł 0,92% (w 2013 r. 4,28%), natomiast w przypadku budynków mieszkalnych 1,36% (w ubiegłym roku 4,28%).

Jak opodatkować przychody ze sprzedaży nieruchomości

Opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wciąż sprawia dużo trudności przedsiębiorcom. Problemem powodują niezgodne w swoich orzeczeniach sądy administracyjne. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o ostateczne rozstrzygnięcie rozbieżności.

Dane o nieruchomościach leśnych - wzór formularza ZL-1/A

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór formularza ZL-1/A. Stanowi on pomoc w określeniu przez rady gmin na mocy uchwał obowiązującego wzoru formularza podatkowego.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Zapłata przez klub sportowy zaległych składek ZUS za zawodnika

Klub sportowy nie pobrał i nie odprowadził trzy lata temu składek na ubezpieczenia społeczne od premii za wyniki sportowe zawodników. Klub zdecydował się zapłacić zaległe składki. Czy spowodowało to powstanie przychodu u zawodników i konieczność pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Podatki i opłaty lokalne 2014

Podatki i opłaty lokalne w 2014 r. mogą wzrosnąć. Przyczyną prognozowanych zmian jest wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. o 0,9%.

Podatek od nieruchomości 2014

Podatek od nieruchomości w 2014 r. może wzrosnąć o 0,9 proc. O tyle bowiem ulegną podwyższeniu stawki maksymalne tego podatku.

Podatek od nieruchomości 2014

Podatek od nieruchomości w 2014 r. może wzrosnąć o 0,9 proc. O tyle bowiem ulegną podwyższeniu stawki maksymalne tego podatku.

Wzrost podatku od nieruchomości od 2014 r.

Od 2014 r. wzrosną stawki podatkowe od nieruchomości. Wysokość podatku uzależniona jest od wskaźnika cen towarów i usług. Zatem na jakim poziomie gminy ustalą stawki podatkowe?

Podatki w samorządach - propozycje zmian systemowych

Zmianom w konstrukcji oraz sposobie zasilania samorządów podatkami i opłatami powinno towarzyszyć przemodelowanie otrzymywanych przez nie transferów z budżetu państwa.

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r. Jakie mogą być konsekwencje przedmiotowej uchwały?

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Podatek od nieruchomości w przypadku użytków rolnych

Użytki rolne podlegają podatkowi od nieruchomości tylko wtedy gdy są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Korytarz przesyłowy nie będzie podlegał opodatkowaniu

Korytarz jako prawnie wyodrębniony teren nie będzie podlegał opodatkowaniu. Oczywiście grunty, które obejmie, pozostaną opodatkowane tak jak dziś – w zależności od ich statusu podatkiem od nieruchomości, rolnym bądź leśnym.

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Podatek od nieruchomości w działalności gospodarczej spółek wodnych

Spółka wodna, która prowadzi działalność gospodarczą na rzecz podmiotów w niej nie zrzeszonych podlega podatkowi od nieruchomości

Podatek od nieruchomości w działalności gospodarczej spółek wodnych

Spółka wodna, która prowadzi działalność gospodarczą na rzecz podmiotów w niej nie zrzeszonych podlega podatkowi od nieruchomości

Podatek od nieruchomości dla pracowników służby leśnej?

Czy pracownicy służby leśnej, którzy korzystają z udostępnionych im przez Lasy Państwowe mieszkań i domów, muszą regulować podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości dla pracowników służby leśnej?

Czy pracownicy służby leśnej, którzy korzystają z udostępnionych im przez Lasy Państwowe mieszkań i domów, muszą regulować podatek od nieruchomości?

Świadczenia pieniężne ze stosunku pracy ponoszone przez przedsiębiorcę

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw częstym problemem jest właściwa kwalifikacja podatkowa świadczeń wypłacanych osobom będącym pracownikami bądź byłymi pracownikami.

Opłata klimatyczna, czyli podatek od urlopu

Opłata klimatyczna jest dodatkowym kosztem urlopu. Opłatę klimatyczną należy opłacić, jeżeli przebywa się w kurorcie dłużej niż 24 godziny. 

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny czekają zmiany. Ma być on neutralny dla rolników. Naliczanie podatku będzie odbywało się według ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy.

Podatek od nieruchomości 2013

Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.

Podatek od nieruchomości 2013

Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Nowy podatek rolny ma być neutralny dla rolników i budżetu państwa. Jak zmieni się sposób odprowadzania podatku rolnego?

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Nowy podatek rolny ma być neutralny dla rolników i budżetu państwa. Jak zmieni się sposób odprowadzania podatku rolnego?

Podatek od nieruchomości - gmina też płaci

Gmina jest podatnikiem podatku od nieruchomości w zakresie nieruchomości stanowiących jej własność: nieprzekazanych w posiadanie innym podmiotom i niepodlegających wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych lub na mocy uchwał rad gmin. Wynika, to z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który ustanawia regułę że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu (posiadaczu samoistnym) nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkowniku wieczystym gruntów.

Założenia budżetu na 2014 rok

Rząd przyjął 11 czerwca 2013 r. założenia do projektu budżetu państwa na rok 2014. Przewidziano w nim m.in., że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 2,5%. Będą też podwyżki podatków, bezrobocie nie przekroczy 13,8%, a deficyt – 55 mld zł.

Podatek od nieruchomości budzi kontrowersje

Podatek nieruchomości w Polsce naliczany jest od powierzchni mieszkania, a jego stawki ustalane są przez gminę. Tymczasem specjaliści wskazują, że optymalnym rozwiązaniem było ustalanie podatku od nieruchomości z uwzględnieniem wartości nieruchomości.

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej, przysługuje podatnikom, którzy na mocy zmiany przepisów o VAT, musieli rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z ich użyciem. Przy skorzystaniu z ulgi możliwe jest odzyskanie nawet 90 procent poniesionych kosztów.

Ulga internetowa w 2014 roku nie dla wszystkich

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowa, tylko dwuletnia ulga internetowa. Podatnicy skorzystają z niej, dopiero rozliczając się za ten rok, a więc w zeznaniach składanych do 30 kwietnia 2014 r. – i to nie wszyscy.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie musi być opodatkowany

Nie każde odpłatne zbycie nieruchomości wiąże się z powstaniem przychodu. Kluczowym w ustaleniu przychodu oraz podatku od sprzedaży nieruchomości jest moment sprzedaży.

Ulga mieszkaniowa - zakup nieruchomości finansowany kredytem

Ulga mieszkaniowa obowiązuje w ustawie o PIT od 1 stycznia 2009 r. Zastąpiła ona obowiązującą do końca 2008 r. ulgę meldunkową. Okazuje się, że pozornie prosta regulacja powoduje szereg problemów.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC

Współwłaściciele budynku zawierają czasem umowę o wyodrębnienie własności jednego bądź kilku lokali, które przechodzą na własność niektórych dotychczasowych współwłaścicieli. Gdyby wartość nabytych praw była wyższa niż wartość dotychczasowych udziałów we współwłasności, strony mogą wyrównać różnicę za pomocą dopłat. Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC na podstawie przepisu o zniesieniu współwłasności.

Podatek od nieruchomości – najpóźniej 15 marca zapłać pierwszą ratę

15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości przez osoby fizyczne. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w budynku o powierzchni 200 m. kw. stojącym na 200-metrowej działce zapłaci 4740 zł podatku. Gdyby tę samą nieruchomość wykorzystywał tylko na cele mieszkalne zapłaciłby tylko 236 zł podatku (ponad 20 razy mniej !).

Wzory deklaracji na podatek od nieruchomości, podatek leśny i podatek rolny w 2013 roku

Ministerstwo Finansów określa projekty wzorów formularzy podatkowych na podatek od nieruchomości, podatek leśny i podatek rolny. Również w 2013 roku opublikowało na swojej stronie finanse.gov.pl kilka wzorów, ale ... te wzory nie różnią się od określonych poprzednio.

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Wiele osób decyduje się na prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu. Jest to rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie kosztów. Czy prowadzenie firmy w mieszkaniu powoduje obowiązek płacenia wyższego podatku od nieruchomości?

Firma w mieszkaniu – czy oznacza to wyższy podatek od nieruchomości?

Przedsiębiorcy dość często rejestrują siedzibę firmy w mieszkaniu. Pozwala to zaliczać do kosztów podatkowych firmy część wydatków związanych z eksploatacją i amortyzacją lokalu. Powstaje tu wątpliwość, czy w takim przypadku trzeba płacić od mieszkania dużo wyższy podatek od nieruchomości? Co prawda zapadł w tej kwestii korzystny dla przedsiębiorców wyrok NSA, to jednak gminy często upominają się o wyższy podatek.

Podatek od zaliczki na poczet pensji

Pracownik jednostki wystąpił o wypłacenie mu awansem zaliczki na poczet wynagrodzenia. Kiedy należy odprowadzić zaliczkę na podatek od takiej wypłaty?

Dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a obowiązki podatkowe

Przedsiębiorca, który we wpisie do CEIDG podaje swoje miejsce zamieszkania oraz adresy miejsc, w których wykonywana będzie działalność gospodarcza. Czy podanie tych adresów wywołuje obowiązki związane z podatkiem od nieruchomości?

REKLAMA