| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej, przysługuje podatnikom, którzy na mocy zmiany przepisów o VAT, musieli rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z ich użyciem. Przy skorzystaniu z ulgi możliwe jest odzyskanie nawet 90 procent poniesionych kosztów.

Kwestię ulgi podatkowej z tytułu zakupu kasy fiskalnej reguluje rozporządzenie ministra finansów. Wprowadzenie ulgi podatkowej było związane ze zmianą przepisów o podatku VAT, która skłoniła dużą część podatników do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zakup kasy fiskalnej często mógł oznaczać niemały wydatek, niekiedy przekraczający budżet podatnika, stąd pomysł wprowadzenia ulgi.

Jakie warunki należy spełnić?

Rozporządzenie ministra finansów wskazuje, iż odliczenia może dokonać czynny podatnik VAT, który złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania. Terminem rozpoczęcia ewidencjonowania jest zaś moment, w którym podatnik nieobowiązany dotychczas do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących dokona pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, którzy nie są objęci zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania. Kolejnym, drugim warunkiem korzystania z ulgi podatkowej za zakup kas, stawianym przez rozporządzenie czynnym podatnikom VAT, jest rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem ministra finansów. Rozporządzenie wskazuje również, iż aby skorzystać z ulgi, podatnik musi posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę  rejestrującą.
Odliczenie może być dokonane w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Punkt kontaktowy dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą

Jaką kwotę można odliczyć?

Na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, można skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Kto jeszcze może skorzystać z ulgi?

Z ulgi na zakup kas korzystać mogą również podatnicy niebędący czynnymi podatnikami VAT, czyli podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego oraz tacy, którzy wykonują czynności zwolnione przedmiotowo z podatku. Należna ulga jest takim podatnikom zwracana na rachunek bankowy podatnika, na jego wniosek złożony do właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego.

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK