REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca tymczasowa, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych i agencji zatrudnienia od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej dotyczą także funkcjonowania agencji zatrudnienia. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcom i agencjom grożą wysokie kary.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Obowiązujące od początku czerwca 2017 roku zmiany mają charakter rewolucyjny i kompleksowy. Pojawiają się nowe obowiązki dla pracodawców użytkowników i agencji pracy tymczasowej, pracownicy tymczasowi zyskują uprawnienia, które wcześniej ich nie dotyczyły. Zobaczmy, punkt po punkcie, co dokładnie ulega zmianie.

Pracownicy tymczasowi - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Limit zatrudniania pracowników tymczasowych, zwiększenie obowiązku informacyjnego, kary dla pracodawców, zwiększenie zakresu ochrony kobiet w ciąży to najważniejsze zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje obowiązują od 1 czerwca 2017 r.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych w 2017 r. - raport

Jak wynika z raportu Adecco Poland pracownicy tymczasowi są chętniej zatrudniani w województwach, w których wskaźnik bezrobocia jest poniżej średniej krajowej.

REKLAMA

Zatrudnienie cudzoziemców na nowych zasadach w 2017 r.

Od 2014 r. obserwowany jest dynamiczny napływ cudzoziemców do Polski. Obcokrajowcy przybywają do naszego kraju głównie w celu podjęcia pracy zarobkowej. Sejm przedstawił projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która będzie implementować dyrektywę PE i Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Większa ochrona pracowników tymczasowych 2017 r.

Zwiększona ochrona dotyczy kobiet ciężarnych. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nałożyła na agencje pracy tymczasowej obowiązek przedłużania umów do dnia porodu. Dzięki temu zasiłek macierzyński będzie wypłacany pracownicom tymczasowym. Jedynym warunkiem jest dwumiesięczny łączny okres skierowania pracownicy do wykonywania pracy tymczasowej.

Istotne zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Pracownicy tymczasowi mają mieć lepsze warunki pracy. Zmiana przepisów dotyczących ich zatrudniania ma także na celu podniesieniu standardów pracy. Co się zmieni dla pracowników tymczasowych? Jak pracodawcy będą musieli się do tego przygotować?

Zasiłek macierzyński dla pracownika tymczasowego - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. pracownice wykonujące pracę tymczasową będą miały możliwość uzyskać zasiłek macierzyński po porodzie. Zmiany obejmują również ewidencjonowanie osób, kary za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jak również zakres prac, których nie można powierzyć pracownikom tymczasowym.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych 2017 r.

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zakładają lepszą ochronę pracownic w ciąży. Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie obowiązku ewidencji pracowników tymczasowych przez pracodawców oraz konieczność posiadania lokalu przez agencję pracy tymczasowej.

Uprawnienia pracowników tymczasowych - wyrok TK

Pracownik tymczasowy ma prawo wybrać sąd, do którego wniesie pozew przeciwko pracodawcy. Nie musi to być ten właściwy ze względu na jego siedzibę

Trybunał Konstytucyjny o właściwości sądu przy pracy tymczasowej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w kwestii uprawnień pracownika tymczasowego w sporach z agencją pracy. Stwierdził niezgodność z konstytucją jednego z przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Zatrudnienie tymczasowe nie na stałe

23 lutego 2017 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zmiany posłużą poprawie warunków zatrudnienia i podniesieniu standardów pracy tymczasowej.

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Praca tymczasowa tylko przez 18 miesięcy

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Jedną ze zmian, jakie przewidują projektowane przepisy jest określenie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej.

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Zasiłek macierzyński dla pracownic wykonujących pracę tymczasową, ewidencjonowanie osób, zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy - to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Przedłużenie umowy o pracę tymczasową do dnia porodu - opinia pracodawców

W przypadku pracownic tymczasowych, których umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, następowałoby z mocy prawa przedłużenie umowy do dnia porodu - wynika z projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan jest to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę.

Jakie zmiany czekają pracodawców w 2017 r.?

Na rok 2017 planowane są kolejne nowelizacje przepisów z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Czego pracodawcy powinni się obawiać, a co wprowadzi ułatwienia w zakresie prowadzonej przez nich działalności?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - zmiany 2017/2018

Nowe regulacje dotyczące rynku pracy tymczasowej mają za zadanie chronić pracowników – ocenia Robert Stępień, radca prawny w Kancelarii Raczkowski Paruch. Projektowana nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przewiduje, że pracownik tymczasowy nie będzie mógł pracować na rzecz danego pracodawcy-użytkownika dłużej niż 18 miesięcy, niezależnie od tego, czy jest kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji. To jednak może zwiększyć problemy firm z pozyskaniem odpowiednich ludzi do pracy. Projekt przewiduje także nowe regulacje dotyczące funkcjonowania samych agencji pracy tymczasowej. Większość zmian ma wejść w życie od 1 czerwca 2017 roku.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych 2017/2018

Pracownik tymczasowy nie będzie mógł wykonywać pracy na rzecz tego samego pracodawcy-użytkownika przez okres dłuższy niż 18 miesięcy - wynika z nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2017 roku. Część przepisów mogłaby wejść w życie od 2018 roku.

Zmiany w prawie pracy już w 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma na celu uproszczenie relacji w zakresie stosunku pracy. Uproszczenie ma polegać przede wszystkim na wprowadzeniu formy elektronicznej wielu czynności z prawa pracy.

Ewidencja wykonania zlecenia pracownika tymczasowego - zmiany od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. firmy korzystające z umów zlecenia będą musiały prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia pracowników tymczasowych. W jaki sposób potwierdzać liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Czym jest proces na odległość?

8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy m.in. pracy komorników, ułatwień w czynnościach procesowych czy dostępu do sądów.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017

Zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Obecnie projekt jest konsultowany. Zmiany mają obowiązywać od 2017 r.

Praca tymczasowa będzie rzadziej stosowana

Nowe przepisy dotyczące pracy tymczasowej zniechęcą przedsiębiorców do stosowania tej formy zatrudnienia - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy, który ma uregulować ten sposób zatrudniania.

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych obejmują m.in. ochronę pracownic ciąży, których umowa ma przedłużyć się do dnia porodu, a także określenie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika na rzecz danego pracodawcy użytkownika niezależnie od tego czy jest on kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji.

W których zawodach brakuje rąk do pracy?

W okresie letnim na rynku pracy dostępni są głównie studenci i osoby młode. Najczęstszą formą zatrudnienia w wakacje jest umowa o pracę tymczasową lub umowa zlecenia. W wielu branżach wciąż brakuje rąk do pracy.

Szukanie pracy w sezonie urlopowym

Sezon urlopowy w pełni. Nie oznacza to jednak, że nie należy w tym czasie szukać pracy - przeciwnie - warto dobrze wykorzystać wakacje na poszukiwanie pracy.

Jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym?

Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych. Przed podjęciem zatrudnienia warto sprawdzić, jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym.

Nowe przepisy ograniczą stosowanie pracy tymczasowej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i niektórych innych ustaw. W ocenie Konfederacji Lewiatan i Polskiego Forum HR proponowane zmiany doprowadzą do znacznego ograniczenia w korzystaniu z tej formy zatrudnienia, ze szkodą dla samych pracowników, jak i pracodawców.

Ograniczenia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Proponowane zmiany w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych prowadzą do ograniczenia stosowania pracy tymczasowej - oceniają eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

Oferty pracy wakacyjnej w branży motoryzacyjnej!

Firmy z sektora motoryzacyjnego będą poszukiwać tymczasowych pracowników do pracy w okresie wakacji. O pracę mogą zabiegać osoby chętne do zatrudnienia się przy produkcji. Jak wynika z danych Exact Systems, pracy w dynamicznie rozwijającej się motoryzacji jest coraz więcej, ale dostęp do wykwalifikowanej kadry jest coraz trudniejszy.

Jak rekrutować pracowników sezonowych

Zatrudnienie lojalnego pracownika sezonowego na jeden czy dwa miesiące jest kolejnym wyzwaniem dla rekruterów oraz pracodawców. Jak skutecznie rekrutować osoby do pracy na wakacje? Poniżej 10 rzeczy, o których warto powiedzieć pracownikowi sezonowemu, tak by nie zrezygnował z pracy po kilku dniach.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Przed zatrudnieniem pracowników z agencji pracy tymczasowej należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które uregulowane są ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Umowa o pracę tymczasową 2016

Pracownik tymczasowy jest bezpośrednio pracownikiem agencji, a nie pracodawcy. Jakie są zasady zatrudniania pracownika tymczasowego oraz co powinno znaleźć się w umowie o pracę? Sprawdź, czy zmieniły się przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w 2016 roku.

Uwaga na umowy o dzieło w agencjach pracy tymczasowej

Kiedy agencja pracy tymczasowej oferuje zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną, np. o dzieło, należy zachować szczególną czujność, gdyż może to służyć obchodzeniu prawa pracy - mówi Monika Kolasińska, radca prawny w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.

Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform

W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.

Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.

Coraz więcej pracowników tymczasowych

Rośnie liczba pracowników tymczasowych. W trzecim kwartale 2015 roku ich liczba wyniosła ponad 360 tys. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie tymczasowych pracowników na wysokich, wyspecjalizowanych stanowiskach.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje podobnie jak innym pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlop pracownika tymczasowego rządzi się własnymi zasadami.

Konieczne zmiany w pracy tymczasowej

Zespół problemowy ds. prawa pracy RDS poparł kierunek zmian w projekcie nowelizacji w przepisach dotyczących pracy tymczasowej. Zespół podkreślił, że konieczne jest podnoszenie standardów dotyczących funkcjonowania agencji zatrudnienia oraz zwiększanie bezpieczeństwa pracowników tymczasowych.

Lewiatan o zmianach w ustawie o pracy tymczasowej

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ustawach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie doprowadzą do uporządkowania rynku pracy tymczasowej. Przeciwnie - zwiększą szarą strefę.

Czym jest zatrudnienie tymczasowe?

Zatrudnienie tymczasowe jest realizowane przez pracownika użytkownika, który korzysta z pracow­ników tymczasowych wypożyczanych przez agen­cję pracy tymczasowej. Zatrudnienie następuje jedynie w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika i pod jego nadzo­rem.

Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem

Przed zatrudnieniem pracownika tymczasowego, agencja pracy tymczasowej powinna uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem m.in. rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej, czy sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

Rada Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej

3 września 2015 r. Minister Sprawiedliwości – Pan Borys Budka podjął decyzję o powołaniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej.

Program ochrony brzegów morskich

Rada Ministrów 31 sierpnia 2015 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”. Jakie są główne założenia tego programu?

III transza deregulacji podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w dniu 27 sierpnia 2015 r. prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. III transzę deregulacji dostępu do zawodów.

Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych

We wrześniu resort pracy ma przekazać partnerom społecznym projekt nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Zmiany będą dotyczyły 18 - miesięcznego limitu tymczasowej pracy oraz zaostrzenia zasad zakładania i prowadzenia agencji oferujących usługę pracy tymczasowej.

REKLAMA